Bize Ulaşın +90242 844 15 32

TR

|

₺ TL

Bodrum Plajları

Tarihin sessizce güzelliğini çağlara taşıdığı, yapılarıyla kendine hayran bırakan, hikayelere ve ezgilere ev sahipliği yapan Bodrum…
Görmenizi istediğimiz koy ve plajları sizler için sıraladık. 

1. Akyarlar

Bodrum’un merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Akyarlar Plajı’na, şehir içi ulaşım seçenekleriyle 30 – 40 dakika içinde varılabiliyor. Ziyaretçilerine birbirinden farklı plaj seçenekleri sunan Akyarlar, Bodrum Yarımadası’nın güneybatısındaki avantajlı konumundan dolayı aynı zamanda rüzgar sörfü ve yelkencilik için de sıkça ziyaret ediliyor. 

Akyarlar Merkez Plajı, batı yönüne bakan, çoğunlukla kalabalık ve canlı bir plaj. Tersi yönünde yer alan Akyarlar Karaincir Plajı ise çok daha sakin bir atmosfere sahip. Muhteşem gün batımı manzaralarına ev sahipliği yapan Akyarlar Merkez Plajı ile birlikte bölgede birçok farklı koy ve plaj bulunuyor. 

2. Göltürkbükü

Bodrum sahilleri denilince akla gelen ilk duraklardan biri olan Göltürkbükü, özellikle zengin kesimin uğrak noktası. Her yıl yüzlerce ünlünün tatil için tercih ettiği Göltürkbükü’nün bu kadar popüler olmasında sadece lüks mekanlarının payı yok. Tertemiz durgun denizi ve eşsiz doğası burayı cazip kılmakta. Huzur ve eğlenceyi bir arada yaşayıp Ege’nin serin sularının tadını çıkarmak için rotanızı Göltürkbükü’ne çevirin. 

Merkeze yaklaşık 18 km uzaklıkta yer alan Göltürkbükü’ne, merkezden şehir içi ulaşım seçenekleriyle yaklaşık 20 – 25 dakika içinde ulaşmak mümkün. 

3. Ortakent Yahşi

Bodrum’a 10 km uzaklıkta bulunan Ortakent Yahşi, fazla rüzgar alan bir bölge olması sebebiyle rüzgar sörfü için ideal bir nokta. Türkiye’de rüzgar sörfü yapılabilen en iyi yerlerden biri olan Ortakent’te deniz ve doğaya iç içe harika bir gün geçirebilirsiniz.

Otobüsle ya da uçakla Muğla’ya ulaştıktan sonra şehir içinde minibüs ya da dolmuşları kullanarak Bodrum merkeze ulaşabilirsiniz. Bodrum merkeze ulaştıktan sonra yine minibüs veya dolmuş kullanarak Ortakent’e varabilirsiniz. Ortakent Yahşi’nin Bodrum – Milas Havaalanı’na mesafesi yaklaşık 40 km, Dalaman Havaalanı’na olan mesafesi ise 240 kilometredir. 

4. Bitez

Bodrum’un en popüler duraklarından biri de Bitez. Bodruma 8 km uzaklıkta olan Bitez, yemyeşil ağaçlarla çevrili, eşsiz kumsallarıyla insanı kendine çekiyor. Bitez’de birçok beach club bulunuyor. Bitez, Milas Bodrum Havaalanına 45 km, Bodrum merkeze 8 km uzaklıktadır. Bodrum otogarından kalkan Bitez dolmuşları ile Bitez Köyü diğer adıyla Ağaçlı köyüne, devamında da Bitez Yalısına 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz. 

Kendi arabanız ile gelecekseniz, Bodrum şehir merkezine girişi sağlayan iki ana kavşağı, sonrasında sırasıyla Gümbet, Konacık kavşaklarını geçtikten bir süre sonra Bitez kavşağı ve tabelasını görürsünüz. Yani Bodrum’dan gelirken yolun sol tarafında ikinci Petrol Ofisi benzin istasyonunun olduğu kavşağı. Kavşaktan Bitez’e doğru dönüp yolu takip ettiğinizde önce sağınızda Bitez Adliye binasını görürsünüz. Devam ettiğinizde Bitez köyüne ulaşırsınız.

Köyden sonra yolu takip ederseniz ve yolun bitiminde sola dönerseniz Bitez Yalısı’na ulaşmış olursunuz. Yol ayrımında hemen hemen bütün otellerin tabelalarını görebilirsiniz. Sağa dönerseniz önce Ortakent sonra da Turgutreis’e kadar sahilden küçük bir yarımada turu yapabilirsiniz.

5. Gümbet

Gece hayatının kalbi olan Gümbet, renkli çarşısı ve eğlence mekanlarının yanı sıra plajlarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle  maviyle yeşili buluşturan kusursuz kumsalı görülmeye değer. Bodrum’un bir mahallesi olan Gümbet, Bodrum merkeze sadece 2 kilometre uzaklıkta. Ancak tahmin ediyoruz ki, bu kadar büyük yer kaplayan bir mahalle daha Türkiye’de yoktur. Gümbet artık Bodrum’dan ayrı düşünülüyor ve kendine has bir eğlence anlayışı var. Bodrum Gümbet’in ismi, bölgedeki üstü beyaz damlı çok sayıda sarnıçtan geliyor. Gümbet, hemen yanında yer alan Bitez’e ise 4 km uzaklıkta bulunuyor.

Yarımadanın en çok tercih edilen eğlence yerleri ve otelleri Gümbet’te bulunmaktadır. Barlar, lokantalar ve eğlence yerleri de her gün biraz daha çoğalıyor ve ilçe merkezine rakip oluyor. Dolmuş, yaz mevsiminde 24 saat çalışıyor. Denizi sığ, kumsalı uzun, küçük çocuğu olan aileler için elverişli.

İnceburun ve Adaburun arasında bir koy olan Bodrum Gümbet, su sporlarının da yarımadada merkezi durumunda bulunuyor. Çünkü yarımadada hatta Türkiye’de su sporlarının ilk yapılmaya başladığı yerler arasında yer alıyor. Kiralık havuzlu villalarda gecenin ışıklarla olan dansına seyirci olmak isteyenleri bekliyor.

Sabahları ulaşıma açık olan Gümbet Barlar Sokağı, akşam havanın kararması ile birlikte araçlara kapatılıyor. Tamamen eğlenmek isteyen tatilcilere bırakılıyor.

Bodrum Gümbet’te asıl hayat geceleri başlıyor. Gümbet sahillerinden otellerine dönen insanlar, akşam yemeğinden sonra hazırlanıp tekrar dışarı çıkıyorlar. Çünkü gecenin ilerleyen saatlerinde Gümbet barları tıka basa doluyor, hatta dışarı taşıyorlar. Gümbet’in hareketli gece hayatı, bir gecede insanı yoracak türden. "Yok, benim iyi bir eğlenceye ihtiyacım var" derseniz, en doğru adres Gümbet Barlar Sokağı’nda yer alan yüksek sesli mekânlar…

Otobüs ile Bodrum ve Gümbet’e ulaşım için pek çok şehirden Bodrum’a çok sayıda direkt otobüs seferleri yapılmaktadır. Bodrum Gümbet arasında özellikle yaz aylarına 24 saat dolmuş seferleri yapılmaktadır.

6. Yalıkavak Plajları

Bodrum merkeze 18 kilometre uzaklıkta bulunan Yalıkavak, yarımadanın en ünlü beldelerinden biridir. Yarımadanın kuzey batı köşesinde yer alır. 3 tarafı Ege Denizi ve Mandalya Körfezi’yle çevrili olup yarımadanın doğusunda Gündoğan, güney batısında ise Gümüşlük beldeleri bulunur.

Çok fazla rüzgâr almasından dolayı, Bodrum’un sembolü olan yel değirmenleri en çok burada görülür. Yel değirmenlerinden bir tanesi kıyıdadır ve şanslıysanız çalışırken de görebilirsiniz. Bu bölgedeki Tilkicik, Paşa ve Ağaçbaşı koyları güzel ve büyük plajlara sahiptir. Sabah erken saatlerde Arka Küdür koyuna yapılacak bir yürüyüş ve koyda yüzmek çok keyifli bir alternatif olabilir. Koya Küdür camisinden sola dönerek Fok yolundan ulaşabilirsiniz.

Sabah yürüyüşleri için Yalıkavak’tan 2 km uzaklıktaki Sandıma Köyü’ne de gidebilirsiniz. Köy, eski taş evleriyle terk edilmiş izlenimi verir fakat çok panaromik bir manzaraya sahiptir. Eğer bir Yalıkavak otelinde kalıyorsanız ya da kiralık villalardan birinde kalıyorsanız, rıhtımı kaplayan restoranlarda kahvaltı edebilirsiniz. Sabah serinliğinde köy yapımı reçellerden oluşan mükellef kahvaltının tadına doyamayacaksınız.

Yalıkavak’ta konaklarken görülmesi gereken bir diğer yer de Bodrum’un Tibet’i olarak adlandırılan Geriş Köyü’dür. Kahve evinde oturun ve bir kez de bu noktadan gün batımının tadını çıkarın. Daha sonra da rıhtımdaki restoranlarda mükemmel mezeleri yemeye gidin.

Perşembe günleri kurulan Bodrum Yalıkavak pazarında taze meyve ve sebzenin yanı sıra Denizli’ den gelen tekstil ürünlerini de bulabilirsiniz. Bütün Bodrum yarımadası, haftanın bu günü beldeye akın eder ve Ege’ye özgü yaz giysilerini almak için birbiri ile yarışırlar.

7. Kadıkalesi Plajı

Bodrum’a 22 km uzaklıkta bulunan Kadıkalesi Plajı, narenciye bahçelerinin arasında kalmış bir doğa harikası. Pırıl pırıl bir denize sahip olan Kadıkalesi Plajı’nın tarihi ise oldukça eskilere dayanıyor. Kadıkalesi Plajı Turgutreis’in 4 km kuzeyinde yer alıyor. İsmini Helenistik dönemde bir burun üzerine inşa edilmiş kaleden alıyor. Geniş ve eşsiz bir kumsala sahip olan Kadıkalesi Plajı, antik çağlarda Pedasos ismiyle anılan yarımadadaki 8 Leleg şehrinin ilki ve bu şehirlerin başkenti olduğu söyleniyor. 

Şimdilerde ise pek çok otel ve tatil köyünün barındığı Kadıkalesi Plajı, gün batımının güzelliği ile de oldukça ünlü bir plaj. Ayrıca plajın karşı tepesinde bir Bizans Kilisesi ve çınar ağaçları altında tarihi bir çeşme bulunuyor. Eğer yolunuz Bodrum’a düşerse, Kadıkalesi Plajı’nı gezi listenize eklemeyi lütfen ihmal etmeyin. Şimdiden iyi tatiller dileriz.