Daha güzeli, daha ucuzu hellovillam’da

Çanakkale gerek Türkiye gerekse milattan önceki yüzyıllarda yaşamış topluluklar için önemli yerlere ve olaylara konu olan önemli bir şehirdir. Çanakkale'nin birçok farklı noktasında özel yerler ve yapılar görebilmek mümkündür. Çanakkale'nin tarihi mekanları arasında Şehitler Abidesi, Assos Antik Kenti gibi dünya genelinde bilinen yerler mevcuttur. Çanakkale villa tatili sırasında bulunduğunuz şehrin kültürel yapısını da öğrenmek ve tarihteki yerini anlamak istiyorsanız tatilinizde Çanakkale’de gezilecek tarihi yerler için de bir gün ayırmanızı öneririz.

Antik Kentler

Çanakkale tarihi ve turistik yerleri ile dünya tarihi hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayan bazı antik kentlere sahiptir. Truva Antik Kenti, Neandria Antik Kenti ve Assos Antik Kenti olmak üzere şehir, farklı antik çağ dönemleri hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlıyor.

Assos Antik Kenti

Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Kenti Behram Köyü içinde bulunuyor. Antik çağda ticaret kenti olarak bilinen Assos Antik Kenti özellikle kıyısında bulunan liman ile dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri haline dönüşmüştür. M.Ö. 6 yüzyılda inşa edilmiş olan bu kent içerisinde Athena Tapınağı bulunur. Günümüzde hala daha ihtişamını yansıtan bu yapı Zeus’un kızı için inşa edilmiştir. Tapınağın haricinde kent içerisinde bulunan 4.000 kişilik tiyatro da gördüğünüzde sizlerde hayranlık uyandıracaktır.

Neandria Antik Kenti

Çanakkale Ezine bölgesinde bulunan Neandria Antik Kenti M.Ö.7. yüzyıl tarihlerine dayanan bir geçmişe sahiptir. Antik kent üzerinde yapılan ilk kazı çalışması 1867 yılında gerçekleştirilmiş olup kent Helenistik Dönem hakkında fikir sahibi olunmasını sağlıyor. Kent içerisinde ayakta durmayı başarmış 11 adet burç ise görenlerde ihtişamı ile hayranlık uyandırıyor.

Truva Antik Kenti

Filmlere bile konu olmayı başarmış Truva Antik Kenti M.Ö. 3.000 yılına dayanan tarihi geçmişi ili birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir kenttir. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde korunan Truva Antik Kenti, tarihin önemli kişilerinin ve uygarlıklarının yaşadığı bir yerdir. Persler, Büyük İskender, Selevkoslar zamanında burada yaşamış olup Truva Antik Kenti, Pergamon Krallığı ve Roma İmparatorlukları tarafından da yönetilmiştir.

Tarihi Kaleler ve Surlar

Çanakkale gezilecek tarihi yerler arasında tarihi kaleler ve surlar da bulunuyor. Tarihte birçok savaş Çanakkale toprakları üzerine gerçekleştiğinden şehrin belirli yerlerinde kaleler ve surlar ile karşılaşmak şaşırtıcı olmuyor. Çanakkale villaları içerisine geçen tatilinizde bu ihtişamlı yapıları da görmek istiyorsanız aşağıdaki yerleri gezi rotanıza eklemelisiniz.

Bozcaada Kalesi

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde bulunan Bozcaada Kalesi’ni ziyaret etmek istiyorsanız Çanakkale’den yapacağınız feribot yolculuğu ile öncelikle Bozcaada’ya ulaşmanız gerekiyor. Geyikli Feribot İskelesi’nden kalkan feribotlar aracılığıyla Bozcaada’ya gidebilir ve gelmişken Çanakkale’nin meşhur lezzetlerinden bazılarını burada deneyebilirsiniz.

Feribot ile Bozcaada’ya yanaşırken bile direkt olarak gözünüze çarpacak olan bu kale zamanında Venedikliler, Cenevizliler, Osmanlı İmparatorluğu ve Fenikeliler tarafından kullanılmış olup birçok önemli deniz harbine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise çeşitli organizasyonlara ve festivaller düzenlenen kültürel bir miras haline dönüşmüştür. 

Çanakkale'nin popüler restoranlarından bazıları da Bozcaada’da bulunduğundan kiraladığınız Çanakkale kiralık villanıza dönmeden önce bu restoranları değerlendirmenizi ve keyifli bir akşam geçirmenizi öneririz.

Kilitbahir Kalesi

1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Kilitbahir Kalesi klasik Osmanlı kalelerinden farklı bir mimari yapıdır. İç yapısı 3 yapraklı yonca planlamasıyla inşa edilmiş olan bu kalenin ortasında bir kule yer alır. Kale içerisindeki bütün özel ve önemli yerler bu 3 yapraklı yonca kısımlarının içerisinde toplanacak şekilde inşa edilmiştir. Kale, konumu itibariyle Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinde bulunan Çimenlik Kalesi'nin karşısında yer alıyor. Gerek konumu gerekse yapısında kullanılan mimari özellikleriyle kale Osmanlı yapılarında farklı bir yere sahip oluyor. Aşamalı olarak düzenlenen bu yer günümüzde müze olarak kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Tarihi Camiler ve Dini Yapılar

Çanakkale tarihi yapılar arasında camiler ve kiliseler de bulunuyor. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması Çanakkale’nin dini yapılar açısından da zengin olmasını sağlamıştır. Şehrin farklı noktalarında özel kiliseler ve camiler görebilmek mümkündür.

Yalı Camii

Çanakkale merkezde bulunan Yalı Cami’sinin ne zaman yapıldığına yönelik bir kitabe bulunamamıştır ancak bölgenin yüzyıllardır bir camiye ev sahipliği yaptığı bilinir. Yanan ve kullanılamaz hale gelen cami Tavil Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış ve ardından yeniden yanmıştır. Yeniden kullanım dışı kalması ardından ise 1854 yılında Miralay Halil Bey camiyi yeniden inşa ettirmiştir ve geçmişten günümüze cami varlığını sürdürür.

Panaia Kilisesi

Çanakkale'nin meşhur yerlerinden biri olan Gökçeada 1.35 yılında inşa edilmiş Panaia Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor. Şık ve küçük ayrıntılar ile inşa edilmiş olan kilise kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Gökçeada’ya gelmişken adanın tüm güzelliklerini görmek isteyenler burada bulunan Çanakkale villa kiralama seçeneklerini değerlendiriyor.

Tarihi Pazarlar ve Çarşılar

Çanakkale'nin tarihi ve turistik yerleri arasında geçen bir gün sırasında biraz da alışveriş yapmak istiyorsanız Aynalı Çarşı’yı ziyaret edebilirsiniz. Burada hem kültürel dokuyu görebilir hem de sevdikleriniz için küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Aynalı Çarşı

Çanakkale şehir merkezinde bulunan Aynalı Çarşı 1890 yılında inşa edilmiştir. Şehir merkezinden yürüyerek bile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu yer Musevi cemaatine bağlı Eliyau Hallio tarafından yaptırılmıştır. İstanbul'da bulunan Kapalıçarşı’ya benzer olan bu yapı başta Passage Hallio olarak bilinirken çarşının iç mimarisinde özen gösterilmiş olan aynalı yapı çarşının zaman içerisinde Aynalı Çarşı adıyla anılmasını sağlamıştır.

Aynalı Çarşı, Çanakkale Savaşı döneminde bombalanarak kullanılamayacak bir hale getirilmiştir. Zaman içerisinde ise gerek işgalci İngiliz askerlerinin burayı ağır olarak kullanması gerekse sonrasında dükkanlarının açılmasıyla yeniden kullanıma sunulmuştur.

Müzeler ve Kültürel Yapılar

Çanakkale tarihi yerler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız şehirde bulunan müzeleri de ziyaret edebilirsiniz. Bu müzeler içerisinde sergilenen Antik Kent buluntuları veya dönemin önemli belgeleri sayesinde kültürel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Çanakkale yapılacak aktiviteler bakımından zengin bir şehir olduğundan kültürel faaliyetlerle geçireceğiniz bir gün ardından yapacak farklı aktiviteler de bulabilirsiniz. Çanakkale'nin doğal güzellikleri arasında bulunan koylarda su sporları, doğa yürüyüşleri gibi farklı aktiviteler de yapabilirsiniz.

Troya Müzesi

Truva Antik Kenti’ne geldiğiniz zaman UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almayı başarmış bu antik kentten çıkan önemli eserleri Troya Müzesi’nde görebilirsiniz. Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış olan belirli yapıları ve o dönemde kullanılan eşyaları müzede birebir görebilirsiniz.

Bigalı Atatürk Evi

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde bulunan Bigalı Atatürk Evi eski bir evin müzeleştirilmesi ile ziyaretçilere açılmıştır. 1983 yılındaki restorasyon çalışmalarından sonra faaliyet göstermeye başlayan bu müze Atatürk’ün Çanakkale Savaşı sırasında konakladığı evdir. Müze içerisinde Çanakkale Savaşı’na ait çok sayıda fotoğraf ve belge sergilenir.

Tarihi Hamamlar

Özellikle Osmanlı Dönemi’ndeki hamam kültürü günümüze kadar uzanmayı başarmıştır. Çanakkale tarihi mekanlar arasında bulunan hamamlardan bazıları günümüzde işlev dışı kalmışken bazıları aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Hamam keyfi yapmak veya dışarıdan görmek isteyenler bu adresi ziyaret edebiliyor.

Yalı Hamamı

1969 yılından beri hizmet veren Yalı Hamamı farklı ısıtma tekniği ile dikkat çeken bir yerdir. 500 yıllık hamamlarda bile modern ısıtma sistemleri kullanırken Yalı Hamamı’nda günümüzde hala sular kömür ve odun ateşinde ısıtılır. Bu sayede ziyaretçiler gerçekten tarihi bir yolculuğa çıkarak hamam kültürünün ilk zamanlarda nasıl olduğunu deneyimleyebilir. Hamam kültürünü seven ve tatilinde sık sık yapmak isteyenler ise Çanakkale kiralık villa seçenekleri arasından içerisinde hamam olan villaları değerlendirebilir.

Çanakkale mükemmel bir tatil yapılabilecek bir şehir olurken bu tatil Çanakkale villaları ile unutulmaz bir seviyeye taşınabilir. Her gün birbirinden güzel aktiviteler yapmaya ek olarak konforlu şartlarda konaklamak tatilden alacağınız keyfi artıracaktır.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü