Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Çanakkale doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve çevre ilçelerde bulunan birbirinden güzel koyları ile farklı gezi rotaları oluşturabileceğiniz büyük bir şehirdir. Deniz tatili yapmak isteyenler Bozcaada ve Gökçeada gibi doğal güzelliklerle bezeli yerleri ziyaret eder. Türkiye tarihinde önemli bir yer kaplayan Çanakkale bölgesinin anlamını vurgulayan tarihi anıtlar ise geziye derin bir maneviyat kazandırır.

Çanakkale kiralık villa seçenekleriyle her zevke uygun bir konaklama seçeneği bulunabilecek bir şehirdir. Çevresinde çok sayıda gezilecek yer olmasıysa tatilin her anının güzel geçmesini ve değerli olmasını sağlar. Keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için Çanakkale’de ne yapılır? sorusuna çeşitli cevaplar getirdik. Çanakkale'de yapılacak aktiviteler için sizlere bir liste hazırladık.

Çanakkale'de Popüler ve Eğlenceli Aktiviteler

Çanakkale'de popüler aktiviteler yapabilir, tatilinize eğlenceli saatler katabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında düzenlenen özel festivaller güzel eğlence seçenekleri olabilirler. Bozcaada veya Gökçeada’da düzenlenen tekne turlarına katılarak Çanakkale'de eğlenceli aktiviteler de yapabilirsiniz.

Bozcaada Caz Festivali

Her yıl Çanakkale’nin popüler beldelerinden biri olan Bozcaada’da caz festivalleri düzenleniyor. Yerli yabancı birçok sanatçı bu festivallerde sahne alıyor. Europe Jazz Network dahilinde düzenlenen etkinliklere katılmak için öncesinde bilet almanız gerekiyor. Genellikle eylül aylarında düzenlenen bu eşsiz şöleni kaçırmamanızı öneririz.

Bozcaada ve Gökçeada Tekne Turu

Çanakkale’nin gözbebekleri olan Bozcaada ve Gökçeada birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapan Çanakkale’nin birçok doğal güzelliğini bulunduran adalarıdır. Birçok koya kıyıdan ulaşım mümkün olsa da koyların bazılarının yolları ulaşım için zorlayıcı olabilir. Tüm güzel koyları görebilmek için özel olarak kiralanan teknelerle kendi tekne turunuzu planlayabilir veya belirli koylardan oluşan rotaları çizen tekne turlarına katılabilirsiniz.

Çanakkale villa tatili sırasında bir de tekne turu yaparak tatile farklı lüks dokunuşlar katabilirsiniz.

Çanakkale'de Fotoğraf Çekilecek Yerler 

Çanakkale'de fotoğraf çekilecek yerler denilmesiyle çok sayıda seçenek karşınıza çıkıyor. Özellikle belirli yapılar Çanakkale’nin simgesi olduğundan bu yapıların ihtişamına tanık olmanızı ve dönemin ruhunu yansıtan parçaları bir de kendi gözlerinizle görmenizi öneririz.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan şehitler anıtı, Çanakkale Deniz Zaferi’nin önemini bir kez daha hissettiren 42 metrelik yükseklikte ihtişamlı bir tarihi yapıdır. 1960 yılından beri ziyarete açılan anıt Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen askerler için yapılmıştır. Çanakkale'ye gelen herkesin burayı görmeli ve buradaki derin maneviyatı hissetmelidir. Anıtın tavanında mozaik taşlardan yapılmış Türk bayrağı dikkatinizi çekecektir.

Kordon

,

Şehrin en cıvıl cıvıl noktalarından biri olan Kordon hem güzel vakit geçirebileceğiniz hem de hoş manzaraya karşı fotoğraf çekebileceğiniz bir yerdir. Ancak Kordon’da fotoğraf çekilmesi gereken asıl yer bunların hiçbiri değildir. Tarihte önemli bir saldırı stratejisi olan Truva Atı Çanakkale Kordon yürüyüş yolu üzerinde sergileniyor. Truva Atı'nın önünde fotoğraf çekilerek Çanakkale gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Çanakkale'de Doğa Aktiviteleri

Çanakkale yemyeşil dağlarıyla, şehrin içerisinde bulunan milli parkı ile doğa severlerin de seveceği bir şehirdir. Çanakkale'de yürüyüş yapılacak ormanlar sayesinde dilediğiniz zaman doğanın huzurunu hissedebilirsiniz. Birbirinden güzel koylarda ise mavi ve yeşilin buluştuğu noktaları görebilir yine doğal güzelliklerin içerisinde bulunabilirsiniz.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Eceabat ilçesinin birçok bölümünü kapsayan bu tarihi milli park 33.000 hektarlık bir alanı kapsıyor. Birleşmiş Milletler tarafından da korunan milli park içerisinde farklı bitki türleri görebilmek mümkündür. Milli park içerisinde yürüyüş yapabilir, Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı ziyaret edebilir ve dilerseniz buradaki kamp alanlarından da yararlanabilirsiniz. Milli parkta kamp yaptıktan sonra biraz da lüks bir tatile geçiş yapmak isterseniz Çanakkale villa kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ayazma Plajı

Bozcaada’nın ünlü plajlarından biri olan Ayazma Plajı, incecik kumlardan oluşan kumsalı, yavaşça derinleşen serin ve berrak deniziyle görülmesi gereken bir başka doğal güzelliktir. Bu plaj su sporcuları tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

Çanakkale'de Spor ve Etkinlikler

Çanakkale'de yapılacak sporlar farklı kategorilere ayrılır. Su sporları ile uğraşmak isteyenler Bozcaada gibi noktalara yönelirken doğanın güzellikleriyle buluşmak ve yeşilin tadını çıkarmak isteyenle ise Kaz Dağları’na doğru yönelir.

Kaz Dağları'nda Yürüyüş

Oldukça büyük bir alana yayılan Kaz Dağları her yıl yerli yabancı binlerce trekking sporcusunun rotaları arasında yer alır. Yüksek oksijen seviyesi, şelaleleri ve farklı bitki örtüsüyle Kaz Dağları’nda yürüyüş hem spor yapmak hem de bu eşsiz güzellikleri görmek isteyenlerin isteklerini bir arada karşılayabilecek bir aktivitedir.

Rüzgâr Sörfü ve Dalış

Bozcaada çok sayıda koya sahiptir ve bu koylardan bazıları bakirliğini korumaya devam eder. Yılın belirli dönemlerinde rüzgâr alan ada, rüzgâr sörfçüleri için ideal bir adres oluyor. Adada bulunan kurslardan dileyenler ders alarak rüzgâr sörfünü Çanakkale’de öğrenebiliyor. Çanakkale'de yapılabilecek bir diğer su sporu ise dalış oluyor. Denizaltı yaşamının zengin olduğu Çanakkale suları birçok dalgıcın da ilgisini çekiyor.

Çanakkale'de Kışın Yapılacak Aktiviteler

Çanakkale'de yapılacaklar kışın diğer mevsimlere kıyasla daha sınırlıdır. Özellikle Çanakkale bölgesinin rüzgârlı olması bazı aktivitelerin yapılmasını zorlaştırabilir. Kış aylarında Çanakkale tarih severler tarafından büyük bir ilgi görür. Şehitler Anıtı başta olmak üzere birçok önemli yerin ziyaret edilmesinin haricinde şehirde bulunan müzeler gezilebilir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Gezisi

Şehir merkezinden iki kilometre uzaklıkta bulunan Çanakkale Arkeoloji Müzesi; Truva Antik Kenti, Assos Antik Kenti’nden elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir. Yılın her döneminde müze ziyarete açıktır.

Kilitbahir ve Çimenlik Kaleleri Ziyareti

Osmanlı Dönemi’nin savunma yapılarının stratejilerini ve önemini birebir görmek isteyenler Kilitbahir ve Çimenlik Kalelerini mutlaka görmelidir. Çanakkale Boğazı’nın iki yakasında yer alan bu kaleler savaş dönemi için büyük bir stratejik öneme sahiptir.

Çanakkale Deniz Müzesi Gezisi

Çimenlik Kalesi'ni ziyaret etmişken oldukça yakında bulunan Çanakkale Deniz Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. 1982 yılında inşa edilen ve o günden itibaren hizmet veren müze içerisinde Nusret Mayın Gemisi’nin maketini ve 1915 yılına ait birçok farklı parçayı görebilirsiniz.

Çanakkale'de Yapılacak Sosyal Aktiviteler

Çanakkale'de yapılacak değişik aktiviteler de bulunur. Hem sosyalleşebileceğiniz hem de Çanakkale’nin meşhur özelliklerini birebir deneyimleyebileceğiniz bu sosyal aktiviteleri de değerlendirmenizi öneririz.

Bozcaada'da Şarap Tadımı

Bozcaada’da çok sayıda üzüm bağı bulunur ve bağlardan elde edilen hasat genellikle şarap üretiminde kullanılır. Bozcaada içerisinde çok fazla şarap evi bulunurken bu şarap evleri belirli dönemlerde şarap tadımı gibi workshoplar düzenler. Hasat bozumu zamanında şarap üretim yerlerinde katılımcılar üzüm hasadına da eşlik edebilirler. 

Bozcaada'da daha uzun vakit geçirmek ve bu tür aktivitelerden daha fazla yararlanmak isteyenler Bozcaada’da bulunan Çanakkale kiralık villa seçeneklerini değerlendirerek burada konaklayabilirler.

Troya Festivali

Çanakkale’nin tarihi miraslarından biri olan Truva Antik Kenti içerisinde her yıl kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleniyor. Troya Festivali olarak adlandırılan bu dönem içerisinde yine dünyanın birçok yerinden yerli yabancı turist katılıyor. Bir şenlik alanına dönüşen antik kenti bir de bu haliyle görmek ise akıllarda unutulmaz bir yer ediniyor.

Çanakkale'de Çift Olarak Yapılacak Aktiviteler

Çift olarak Çanakkale’de yapılacak şeyler de oldukça fazladır. Baş başa romantik bir tatil geçirmek isteyen çiftler bu şehirde birbirinden güzel geziler düzenleyebilir ve aktiviteler yapabilirler. Eşiniz veya sevgiliniz ile Çanakkale yapılacak aktiviteler listenize bu iki seçeneği de eklemenizi öneririz.

Assos Antik Kenti

Çanakkale Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Kenti M.Ö.900 yıllarına dayanan geçmişi ile görkemli bir tarihe sahiptir. Athena Tapınağı gibi önemli yapıların sütunlarını görebileceğiniz bu antik kent gezisi özellikle tarih tutkunu çiftler için keyifli bir öneri olacaktır.

Villa Tatili

Her gün farklı bir yeri gezerken konforlu şartlarda dinlenmek, alışılmışın dışında bir yerde konaklamak tatil keyfini arttıracaktır. İsteyenler Çanakkale villaları arasında isteklerine uygun ideal villayı bularak Çanakkale’de villa tatili yapabilirler. Birbirinden güzel kiralık villa seçenekleri arasından bir villa seçerek unutulmaz bir Çanakkale tatili geçirebilirler.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü