Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Akdeniz'e komşu, Ege’nin en güzel tatil cennetlerinden bir tanesi şüphesiz Muğla’nın Fethiye ilçesidir.

1. Fethiye’ye Nasıl Gidilir?

Fethiye’ye gitmek için otobüs ile ulaşımı tercih edenler için hemen hemen her yerden Fethiye’ye seferleri olan otobüs şirketleri bulunmaktadır. Fethiye otogarı ilçenin merzinde olup ulaşımı kolaydır.

Fethiye’ye havayolu ile ulaşımı tercih edecekler ise Dalaman Havaalanı'nda inip, şehir içi otobüsler yardımıyla ulaşabilirler.

Kendi araçları ile yolculuk yapacak olanlar için ise Fethiye İstanbul arası yaklaşık 800 km, Antalya Fethiye arası yaklaşık 200 km ve İzmir Fethiye arası yaklaşık olarak 340 km'dir.

2. Fethiye Ölüdeniz’in Kısa Hikayesi

Ölüdeniz’e adını veren bir hikaye var. Rivayete göre bir baba ve oğul tekne ile açlırlar ve Yediburunlar önlerinde fırtınaya yakalanırlar.

Adamın oğlu Belcekız adında birine sevdalı ve onu görmek için bu koylara sık sık gelir. Buraları bildiği için kayalıkların ardında bir koyun olduğunu, oraya yanaşabileceklerini babasına söyler fakat babası inanmaz ve aralarında bir münakaşa yaşanır ve bu sırada baba kayalıklara doğru gittiklerini düşünerek oğlunu kürek darbesi ile tekneden atar ve oğlu ölür.

Babası az sonra denizin dönerek koya dönüştüğünü görüp kıyıya yanaşır fakat oğlu ölmüştür. Baba çok üzülerek günlerce yas tutar.

Belcekız da sevdiğinin öldüğünü duyunca kendisini denize atıp ölmüş ve rivayete göre oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz ve kızın öldüğü yere ise Belcekız denmiştir.

3. Fethiye Çevresindeki Hangi Koylara Gidilmeli ve Nasıl Gidilir?

Fethiye çevresinde gidilebilecek en güzel koylar ve plajlar arasında Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi bulunuyor.

Ayrıca Kabak koyu, Kayaköy, Oyuk Tepe Koyları, Çalış Plajı, Saklıkent, Günlüklü ve Katrancı Koyları bulunmaktadır. Bu koylara Fethiye merkezden otobüs ve minibüs hatlarını kullanarak ulaşmak mümkündür. 

4. Fethiye’de Ne Nerede Yenir?

Fethiye’de kolayca bulabileceğiniz hemen hemen her yerde karşınıza çıkan gözlemecilerden otlu gözlemenin tadına mutlaka bakmalısınız.

Fethiye liman’da bulunan balıkçılarda mutlaka bir balık ziyafeti çekmelisiniz ve ayrıca kalamarın da tadına bakmalısınız. Bölgeye has yöresel lezzetlerden olan Arapaşı çorbasının tadına bakmadan Fethiye’den ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrica Çin yemekleri ve İngiliz kahvaltısı gibi farklı kültürlere ait lezzetleri de Fethiye’de bulabilmeniz mümkün olmaktadır.

5. Fethiye’de Neler Yapılır?

Fethiye’ye geldiğinizde yapacak bir çok farklı aktivite bulmanız mümkündür. Bunlardan bazıları yamaç paraşütü, Likya Yolu Trekking, Günübirlik tekne turları gibi aktivitelerdir. 

Sualtı dalışı, mavi yolculuk, kano, kürek sporları, rafting, rüzgar sörfü ve safari gibi farklı seçenekler de bulunmaktadır. 

6. Ferhiye’de Ne Nereden Alınır?

Fethiye’ye gelen misafirler için hediyelik eşya seçeneğinin bol olduğu ve bir çok mağazanın bulunduğu bir çarşısı bulunmaktadır.

Buradan sevdiklerinize ve kendinize hatıra için pek çok obje satın alabilirsiniz, onlarca ürünü bir arada bulabilmeniz mümkündür.

Bunun dışında Fethiye’de el dokuması halılar, kilimler, heybeler ve işlemeli örtüler bulmanız oldukça kolaydır. Ayrıca bölgeye ait lezzetlerden şaraplar, şekerlemeler, şifalı otlar ve organik sebze ve meyveleri de rahatlıkla temin edebilirsiniz.

 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü