Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Tarihin en talihsiz şehirlerinden olan Kaunos Antik Kenti Muğla’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak anılıyor. Tarihi ve hüzünlü atmosferiyle sizi gerçek dünyadan koparacak olan Kaunos Antik Kenti geziniz sırasında adeta kendinizi geçmişle iç içe bulacaksınız.

1. Kaunos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Kaunos Antik Kenti, eskiden bir liman şehriydi. Bugün Muğla’nın Dalyan ilçesinin sınırları içerisinde yer alıyor. Dalyan’ın karşısında bulunan şehre gidebilmek için üç farklı seçeneğiniz bulunuyor.

Dalyan Kanalı’ndan sizi karşı kıyıya geçirmek için bekleyen tekneleri kullanabilirsiniz. İkinci seçenek olarak tekneyle arkeologlar evinin yakınına giderek üst girişe ulaşabilirsiniz. Son olaraksa tekne ile alt girişe ulaşıp gezinize bu noktadan başlayabilirsiniz.

2. Kaunos Antik Kenti Çevresinde Gezilecek Yerler Neler?

Dalyan’ın karşı kıyısında bulunan Kaunos’a kadar gelmişken diğer güzellikleri görmemek olmaz. Avrupa’nın en iyi plajı Dalyan’da bulunurken, Caretta Caretta kaplumbağalarını izleyerek şenlenebilirsiniz.

İztuzu Plajı’nı mutlaka ama mutlaka geziniz esnasında görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Günlük Ormanı ise yine çok popüler yerler arasında yer alıyor. “Aş İksiri” olarak bilinen bu ağaçların oluşturduğu dünyadaki sayılı ormanlardan birisi de Dalyan’da bulunmaktadır.

 

 

3. Ne Nerede Yenir?

Dalyan yemek konusunda size lezzetli tatlar sunan birçok restoranta sahip. Ancak bilinen en ünlü yemeği “Mavi Yengeç” herkesi meraklandırıyor. Çok lezzetli bulunan bu yemek tahmin edebileceğiniz gibi odun ateşinde pişmiş bir yengeç türü…

Ayrıca Antalya’da mevsim fark etmeksizin taze portakal yiyebilirsiniz! Deniz kıyısındaki bu cennet şehirde elbette balığın her türü bulunuyor. Hal böyle olunca da balık teknikleri ve sunumu epey gelişerek muhteşem bir balık ziyafeti çekmenizi sağlıyor.

4. Neler Yapılır?

Kaunos birçok tarihi yapıya sahip bir antik şehirdir. Kaunos’un en önemli simgesi olan Kaya Mezarları’nın güzelliği karşısında büyüleneceksiniz. Şehrin tepelerine kurulmuş olan bu mezarlar kral mezarları olarak bilinmektedir.

Bunun dışında şehir surları, hamamlar, tapınaklar ve kutsal alanlar gibi yapılar Kaunos’un tarihi havasını yaratan simgelerdir. Liman kenti olması dolayısıyla elbette limanları da mutlaka ziyaret edilmelidir.

6. Kaunos Antik Kenti’nin Kısa Hikayesi

Kaunos kentinin hikayesi oldukça hüzünlü bir aşk hikayesidir. Şehrin kendi tarihinde yaşadığı talihsizliklerin sebebi belki de temelinde yatan bu hüzünlü hikayeden gelmektedir. Tanrı Apollon’un torunları olan Byblis ve Kaunos adlı ikiz kardeşlerden Byblis, erkek ikizine aşık olur.

Bu aşka karşılık vermeyen Kaunos, dostlarını alıp şu an şehrin bulunduğu bölgeye gelerek burada yaşamaya başlar. Byblis ise bu hasretle o kadar çok ağlar ki Dalyan nehirlerini Byblis’in gözyaşlarının oluşturduğu söylenir.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü