Our Call Center is open until 20:00!
Call Center
+90242 844 15 32
Whatsapp Line
+90536 994 4680
Bize Ulaşın +90242 844 15 32

EN

|

₺ TL

VİLLA FORİ
per night 351 TL starting from

VİLLA FORİ

Antalya / Kaş / Kalkan

İslamlar

2room
4person
2bathroom
7comment
Prominent Features
Sheltered Pool
Jacuzzi
Sea View
Gift Breakfast
Honeymoon Villa
Kids Pool
Large Pool
In Nature
Suite Rooms
Wonderful Landscape
Baby Bed
Highchairs
Child Park
SUPER CLEANING
This villa is super clean
Click for details
TURKISH BREAKFAST GIFT
For each reservation Turkish Breakfast Gift for 2 people.
Click for details

VİLLA FORİ Summary

Villa Details

Breakfast Gift:

Gift breakfast for 2 people for each reservation.

In the unique nature of Kalkan, with its special design architecture, Villa Fori can accommodate all your needs. Villa Fori has 2 suites. These rooms are designed to provide you with the most beautiful view of Kalkan's Islamlar Village. Since the construction of Villa Fori was completed in 2017, it has a very modern and special architecture.

The villa is suitable for families with children as well as honeymooners and guests who want to have a romantic getaway. The villa has a fairly large pool. The 8.5 meter long swimming pool is cleaned daily by the staff. The fact that the pool is designed considering conservative families is also a special detail. Villa Fori's garden with a camouflaged wall around it is not visible from the outside. Respecting your privacy, the property also features a terrace where you can sunbathe again. The mini playground in the garden makes our children's holidays fun.

Villa Fori is located 6 kilometers from Kalkan and has 2 bathrooms. Apart from these bathrooms, one also has a spacious jacuzzi. The jacuzzi in front of a viewable window will help you relax your body and mind.

The location at Villa Fori is also convenient for photography. Especially the sunrise you can see from the terrace creates scenes for the photographers. In the kitchen in the villa, your comfort and needs are fully conceived. All kitchen appliances can be cooked in the kitchen that meets your needs.

Please note that Villa Fori's location is also close to grocery stores and restaurants. You can reach the restaurant and grocery store after a short walk of 1.5 km on the roads between the trees.

Pool Dimensions: Width: 4,5 m. - Height: 8,5 m. - Depth: 1.60 m.

Children pool: 2 m. - Height: 3 m. - Depth: 0.30 m.

+ more

Who sleeps where ?

Send Villa to Someone

Resources

+ more

Villa Rules

Check in Time: 15:00   -   Check out Time: 11:00 What is included in the price?

Electricity, water, gas, cleaning, pool and garden maintenance expenses are included. No payment will be requested for them.

Deposit

For this villa, deposit price is  500 TL. While you are entering the villa, you can pay. The price is going to return to you, when there is no damage is observed when you are leaving.

Cleaning

Our villas are cleaning once in a week. For stays of more than 1 week , free cleaning is available. For a 5 night stay,our cleaning price is 200 TL.

Villas in nature

Villas are regularly sprayed against to insects. Despte this, there is a possibility that there will be insects in the villas. This informationis not valid fort his villa, but for all villas in the nature.

Pool and garden maintenance

Maintenance are doing once a day in the morning or evening, free of charge by the staff.

Villa Prices

2020
29 June 2020 - 30 August 2020
Minimum Rental: 5 night
5 days and below reservation there is 200 TL cleaning fee.
per night 1051 TL
31 August 2020 - 13 September 2020
Minimum Rental: 5 night
5 days and below reservation there is 200 TL cleaning fee.
per night 993 TL
14 September 2020 - 30 September 2020
Minimum Rental: 5 night
5 days and below reservation there is 200 TL cleaning fee.
per night 851 TL
1 October 2020 - 31 October 2020
Minimum Rental: 5 night
5 days and below reservation there is 200 TL cleaning fee.
per night 451 TL
1 November 2020 - 31 December 2020
Minimum Rental: 5 night
5 days and below reservation there is 200 TL cleaning fee.
per night 351 TL

Villa Fori Comments (-)

Mehmet Beşkardeş August 2019 large family
Slm 6 gün kaldık gerçekten harika herşeyi ile mükemmel temizlik kalite bulunduğu mekan herşey süper tek tek anlatsam buraya sığmaz yeni seneyi iple çekiyorum başka bir yer asla çünkü herşey en ince noktasına kadar düşünülmüş
+ more
Serhan Gür June 2019 nuclear family
Bu gün 3. Günümüz bir hafta kadar konaklıyacağız Ev beklediğimden de yeni ve temiz çıktı kullanılan malzeme ve mobilyalarda ucuza kaçılmamış. Her şey size kendinizi zengin hissettiriyor. Wf ve büyük ekran tv mevcut. Her odada ve alt katta güzel wc ve banyo imkanı ve ebebeyin odasında güzel büyük bir jakuzisi mevcut. 3 yaşındakı kızım çok eğlendi havuz ve oyun parkı gayet güzel Gelirken ön yargılıydım ama yeterli düzeyde güvenlikli olduğunu gördüm havuz başında eğer siz uç noktalardan dışarı sarkmazsanız dışarıdan görülme ihtimali yok. Kalkan mevkisinde dışarda yemek çok ucuz sayılmaz. Evde eğer uğraşmak isterseniz yemek ve ızgara yapmak için yeterli equpman var. Ev yüksekde olduğu için baya serin daha klimayı çalıştırmadık ama güzel güneş alıyor azcık güneş görürse havuz sıcaklığı ideal oluyor 4 yetişkin ve 1-2 küçük çocuk ile beraber ucuza kaliteli tatil yapabilirsiniz ben inşallah seneye de gelmeyi planlıyorum herkese iyi tatiller
+ more
İzzet ugur Zeki May 2019 nuclear family
Cok tedirgin gelmiştik ailemle ama yerimizi gördükten sonra hersey fotoğraflarda olduğu gibi dört dörtlük çok temiz biryer hayran kaldık herkese tavsiye ederim
+ more
see other comments(-)
Write a comment
Where Is The Villa?

Villa Fori Islamlar Village / Kalkan

Full address is given after reservation is completed.

Reservation Form
The prices can change by months
SIMILAR VILLAS
SIMILAR CATEGORIES