Our call center is open until 23:59!
Ask for the price and avaibilty - >
Villa Kuğu / Day
Prepayment : TL
Total :   TL
Send a Request
Villa Kuğu No Price Info
Find a Villa →

Villa Kuğu

Since 2018, it has been rented safely..
Antalya / Kaş / Kalkan / Merkez
Show on Map

3 room
6 guests
3 bathroom
2 comment

Send via Whatsapp

More Filters
Sheltered Pool
Private pool
Sea View
Fireplace
Central Location
Honeymoon Villa
Wonderful Landscape
Close to the Restaurant
Close to the Market
Close to Sea
Who sleeps where ?
Resources
Fridge
Pool
Television
Air Conditioning
Bathroom
Iron and Table
Internet
Grill / BBQ
Bakery
Hair Dryer
Washing Machine
Parking
Kettle
Dishwasher
Microwave oven
Built-in Cooker

Villa Details

Villa Kuğu, located in Kalkan Merkez, is home to every detail that will make your guests have an unforgettable holiday. Villa Kuğu, whose construction was completed in 2015, is thought of as an element of comfort by using a very modern architecture. Thanks to its spacious rooms and a quite convenient structure for children, it is generally preferred by large families. Apart from that, the villa meets the needs of honeymoon couples and groups of friends, and it appeals to all kinds of holidaymakers.

Villa Kuğu with its unique sea view will fascinate you during your time in the resort, thanks to its magnificent nature. The jacuzzi, which has three rooms, each with a capacity of two people, is another detail that will make your holiday more colorful.

Located 750 meters from the center, Villa Kuğu is also ideal for holidaymakers who want to explore the area. You can easily reach the surrounding areas with your vehicle and you can also choose to take the minibuses and tours that depart from Kalkan center.

Featuring everything you need during your holiday, Villa Kuğu has a sea view and a 5.5 meter pool. Every morning, you can safely relieve the stress of city life in this pool, which you can use safely, cleaned by the staff before you wake up.

Villa Kuğu is a convenient option for those who dream of a holiday away from the resort and the pool is sheltered and not visible from the outside.

The kitchen at Villa Kuğu is designed to provide everything you need. In the kitchen, which houses all the built-in appliances, even the small details you may need, are prepared with great devotion. The kitchen is fully equipped with a microwave, kettle and toaster.

Pool Dimensions:: Width: 3.5 m - Height: 5,5 m - Depth: 1,65 m

Show on Map

Where Is The Villa?

Distances are calculated automatically on the map as the bird flight distance.

Villa Kuğu Comments -

4,5
Konum 4.5
Temizlik 4.5
Hizmet 4.5
Havuz 4.5
Konfor 4.5
Fiyat/Performans 4.5
Selçuk M. large family
June 2020
Villayı 4 yetişkin, 3 çocuk bir grup olarak kiraladık. Tatil başlangıç günümüz sokağa çıkma yasağına geldiği için yasak başlamadan villlaya yerleşme talebinde bulunduk ve çok yardımcı olundu. Sabah saat 9:00'dan önce ilgili kişi bizi villaya yerleştirdi. Villaya sezon için ilk gelen grup bizdik o yüzden ufak tefek eksiklikler vardı ama çözüm için yardımcı olundu. Sadece internet hizmetinden faydalanamadık ve sıcak su çok az akıyordu. Villayla ilgili en büyük eleştiri yapacağım konu; komşu villayla arada gözüken koruma kısmı yarıya kadar vardı. Yan villanın en üst katından havuz çok rahat bir şekilde görünüyor. Korunaklı havuz arayanlar için hayal kırıklığı olabilir. Fotoğraflarda o kısım kapalı gözüküyor ama ne yazık ki değil. Villa fiyat performans olarak fazlasıyla tatmin edici. Çok dik bir yokuş sonucunda çıkabiliyorsunuz, Kalkan zaten yamaca yukarıya konuşlu olduğu için hemen hemen bütün villalarda benzer yokuş var. Araç haricinde merkeze ulaşma şansınız yok. Yakınında yokuş inip çıkmadan gidebileceğiniz bir market var o kolaylık. Yeniden gelir miyim evet gelirim ama korunaklı havuz lazım olursa tercih etmem.
Yiğit A. nuclear family
September 2015
İlk kez internet vasıtasıyla Kalkan / Kaş`a gelme fırsatı bulduk.Kalabalık olarak geçirdiğimiz bu tatilde ev de her imkan eksiksiz olarak sunulmuş. 3 er yaşında iki erkek çocuk ile tatil yapmak çok kolay değil çocuklar hiç sıkılmadı.Havuzun hijyen ve bakımı her gün eksiksiz siz uyanmadan yapılıyor.Ev oldukça temiz,çarşaflar,havlular özenle seçilmiş. Şehir merkezine aracınız ile 5 dk iniyorsunuz ve toplamda 4 büyük alış_veriş merkezi ,yöresel manav,kasap mevcut.Kalkan Halk plajını da kullandık ve denize de girdik. Biraz da çevreyi gezeyim derseniz bölge de aracınızla gidebileceğiniz görebileceğiniz çok güzel yerler var Kısacası hiç bir kötü sürpriz ile karşılaşmadık. Sevgili Özlem Hanım ve ekibine teşekkür ederiz.
Write a comment

Villa Prices

Villa Rules
Villa Check In - Check out Times
Check in Time : 15:00   Check out Time : 11:00
What is included in the price?

Electricity, water, gas, cleaning, pool and garden maintenance expenses are included. No payment will be requested for them.

Deposit

For this villa, deposit price is  2000 TL. While you are entering the villa, you can pay. The price is going to return to you, when there is no damage is observed when you are leaving.

Cleaning

Our villas are cleaning once in a week. For stays of more than 1 week , free cleaning is available. For a 5 night stay,our cleaning price is 1500 TL.

Villas in nature

Villas are regularly sprayed against to insects. Despte this, there is a possibility that there will be insects in the villas. This informationis not valid fort his villa, but for all villas in the nature.

Pool and garden maintenance

Maintenance are doing once a day in the morning or evening, free of charge by the staff.

Most Wanted