Our call center is open until 23:59!
Ask for the price and avaibilty - >
Villa Merkür / Day
Prepayment : TL
Total :   TL
Send a Request
Villa Merkür No Price Info
Find a Villa →

Villa Merkür

Since 2019, it has been rented safely..
Antalya / Kaş / Kalkan / Kördere
Show on Map

1 room
2 guests
1 bathroom
5 comment

Send via Whatsapp

More Filters
Sheltered Pool
Private pool
Jacuzzi
2023 Rental Villas
Sea View
Heated Pool*
Central Location
Honeymoon Villa
Indoor Pool
Pool with Jacuzzi
In Nature
Suite Rooms
Wonderful Landscape
Wonderful Sunset
Close to the Market
Who sleeps where ?
Resources
Fridge
Pool
Television
Air Conditioning
Bathroom
Iron and Table
Internet
Grill / BBQ
Bakery
Hair Dryer
Washing Machine
Parking
Kettle
Dishwasher
Microwave oven
Built-in Cooker

Villa Details

Located in Kalkan, in a very peaceful area like Kördere, Villa Merkür offers luxury and comfort together. This villa offers a unique experience especially for honeymoon couples, you can be sure that you will spend days enjoying every moment.


Villa Merkür serves only two guests. You will feel the romance and peace at the peaks in this one bedroom villa. From the first moment you step in, you will never want to leave this villa which will immerse you in its atmosphere.


Villa Merkür has a heated indoor pool, allowing you to enjoy your holiday in every season. The pool does not look from the outside in this villa where you will have everything during your holiday. Completely sheltered structure of your pool, away from unwanted gaze allows you to spend a pleasant holiday.


In the garden you will find swings and sun loungers on the lawn. Every minute you spend in the garden will be special. While enjoying the sun and nature, you will never be disturbed by unwanted glances, as in the pool.


Villa Merkür has thought of everything you need to fully relax. This villa, which also has a jacuzzi in the heated pool, will stay away from all kinds of stress and make you return home completely purified. Apart from the jacuzzi feature in the pool, the fact that there is a separate jacuzzi in your bedroom is another detail that will add color to your holiday.


Villa Merkür is located just five kilometers from the sea. You can reach the sea in about 5-10 minutes by car. It is 1.5 kilometers from restaurants and 800 meters from the grocery store, allowing you to meet everything you may need on foot during the holiday. To reach the center of your villa you need to go a 3.5 km road. Villa Merkür, which will delight you with its location, promises a unique holiday with the serenity and tranquility you dream of.

Pool Dimensions: 3 m x 7 m x 1,40 m

NOTE:  In order to reach the ideal temperature of the pool, our guests who will use a heated pool should provide information 3 days before the holiday period.

Show on Map

Where Is The Villa?

Distances are calculated automatically on the map as the bird flight distance.

Villa Merkür Comments -

4,8
Konum 4.8
Temizlik 4.8
Hizmet 4.8
Havuz 4.8
Konfor 4.8
Fiyat/Performans 4.8
Beyza Ö. honeymoon couple
January 2021
Yılbaşı tatilini değerlendirmek için geldik. Kış olmasına rağmen hava şahaneydi. Gündüzleri güzel sıcaklıkta geceleri biraz serin ama klimalar tam randımanlı çalışıyor. Villa Merkür şahaneydi, eşimle çok memnun kaldık. Buraya varmadan önce tesettürlü bir kadın olarak tereddütlerim vardı çünkü fotoğraflarda muhafazakar denirken aslında bizim istediğimiz anlamda muhafazakar olmayabiliyor. Fakat burası GERÇEKTEN MUHAFAZALI. Çok rahat ettim. Perdeleri neredeyse hiç kapatmadık diyebilirim:) Minik bir bahçesi ve deniz manzaralı şahane bir balkonu var. Manzara içeriden de full HD çekiyor :D Manzaradan sıkılanlara da NETFLIX var. İçerideki kapalı ısıtmalı havuz tertemizdi ve sıcacıktı. En güzeli ise yatak odasındaki dört kişilik jakuziydi! O da tertemizdi.. ben biraz titizimdir. Elimi her yere sürdüm, Allah için toz bile yoktu. Yine de tavsiyem, içim rahat etsin diyenlere ekstra kendi nevresim takımını ve banyo havlularını getirmeleri yönünde olacaktır. Her şey çok güzeldi tek sorun içerideki sinmiş sigara kokusuydu:/ o da havalandırdıkça gidiyor zaten. Misafirler arası perdeler yıkanırsa o sorun da kalmayacaktır diye düşünüyorum:) Villa Merkür’ü 9/10 puanla tüm tesettürlü kadınlara tavsiye ediyorum.
Ö**** F. nuclear family
January 2020
Şirin, şeker, mis gibi bir villada tatilimizi geçiriyoruz. Mevsim kış ama pür güneş var. Teşekkür ederiz Hellovillam.
Mahmut Sami Ç. honeymoon couple
January 2020
Villa tek kelimeyle muhteşem, kışın ortasında geldik ama klimalar saolsun heryeri ısıtıyor yerler dahil, sıcak su 24 saat var. Isıtmalı havuzuda gelmeden 3 gün önce açtırın derim. Villa sahipleri çok ilgili insanlar, size hem kalkan da hemde çevrede gidelecek yerleride tarif ediyorlar, villanın yolu tam olarak yapılmadığı için biraz patika bir yolda ama problem oluşturucak kadar deil. Manzarası tarifsiz harika ötesi harika. Aklınızda bir soru işareti kalmasın gayet güzel! Merkür candır. ❤❤
Show all
Write a comment

Villa Prices

Villa Rules
Villa Check In - Check out Times
Check in Time : 15:00   Check out Time : 11:00
What is included in the price?

Electricity, water, gas, cleaning, pool and garden maintenance expenses are included. No payment will be requested for them.

Deposit

For this villa, deposit price is  1500 TL. While you are entering the villa, you can pay. The price is going to return to you, when there is no damage is observed when you are leaving.

Cleaning

Our villas are cleaning once in a week. For stays of more than 1 week , free cleaning is available. For a 5 night stay,our cleaning price is 650 TL.

Villas in nature

Villas are regularly sprayed against to insects. Despte this, there is a possibility that there will be insects in the villas. This informationis not valid fort his villa, but for all villas in the nature.

Pool and garden maintenance

Maintenance are doing once a day in the morning or evening, free of charge by the staff.

Most Wanted