Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Deniz tatilinin en meşhur adreslerinden olan Muğla Bölgesi, Marmaris ilçesi ile ön plana çıkmaktadır. Her yıl binlerce turist ağırlayan bölge, denize girilecek sakin yerler arayışında olanların tercih ettiği yerlerden biridir. Sakinliğin yanı sıra eğlenceli ve hareketli rotasyonlar da Marmaris koylar haritası üzerinde yer almaktadır. Bu durum sakinlik veya eğlence arayan kişilerin aynı adreste farklı seçenekler bulmasını sağlamaktadır. Marmaris’te bir kişi nerede konaklıyor olursa olsun en yakın koy arayışı içerisinde olduğunda mutlaka ki bir koy ile karşılaşmaktadır. Dört bir yanında farklı bir koy seçeneği sunan Marmaris, Ege Bölgesi’nin en güzel koylar ve plajları arasından birçok isme ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum güzel bir deniz tatili yapmak isteyen kişilerin soluğu Marmaris’te almasını sağlamaktadır. Marmaris’in gördüğü yoğun ilgi sadece koylarından kaynaklı değildir.

Doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile özel bir bölge olması da bu popülerliği arttırmaktadır. Yerli yabancı birçok kişi, Marmaris’te yer alan çeşitli antik kentleri ziyaret etmek için Marmaris’e gelmektedir. Tarihi açıdan önemli olan bu yerler, adeta bir zaman yolculuğu yapma imkanı sunmaktadır. Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler ise Marmaris’e doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için gelmektedir. Mavi ve yeşilin buluştuğu birçok farklı noktada büyüleyici bir manzara ile karşılaşmak mümkündür. Stresten uzaklaşmak isteyen kişiler için rehabilitasyon etkisi yaratan bu noktalar, tatilin huzur dolu olmasını sağlamaktadır. Tarih ve doğa arasında farklı hisler yaşanırken, bir de bu rotaya leziz lezzetler eklendiğinde tatil bambaşka bir boyuta gelmektedir. Marmaris meşhur lezzetleri ile de ön plana çıkan bir ilçedir. Gezerken bir de ziyafet keyfi yaşamak isteyen kişiler, özel et veya sebze yemeklerinden oluşan seçenekleri değerlendirir. Böylece tatilin tadı tuzu da eklenmiş olur. 

İçmeler Plajı

Marmaris’in en meşhur koyu kuşkusuz ki İçmeler olmaktadır. İçmeler beldesinde yer alan koy, Marmaris merkeze 8 kilometre uzaklıktadır. Bir bölümü halk plajı olarak ayrılmış İçmeler Plajı’nda özel tesisler de yer almaktadır. Gelen kişiler burada şezlong kiralayarak rahatça güneşlenebilirler. Serin suyu, altın rengi yumuşacık kumları ile İçmeler, denizle iç içe keyifli bir gün geçirme imkanı sunar. Yazın, sezon döneminde plajın son derece kalabalık olduğu bilinmedir. Ancak kalabalığı, tabi ki Marmaris merkezde yer alan halk plajı kadar değildir. Kumsal bir koy olması çocuklu aileler tarafından tercih edilirliğini arttırmaktadır. 

Kleopatra Plajı

Sedir Adası’nda yer alan koya verilen isim olan Kleopatra Plajı, adanın da bazı kişiler tarafından Kleopatra Adası olarak bilinmesini sağlamaktadır. Adada bulunan sedir ağaçları, mavi ve yeşilin eşsiz uyumunun bir arada bulunmasını sağlıyor. Koy adını, bir zamanlar Kleopatra’nın bu koyda denize girmesi rivayetinden alıyor. Adaya kara veya deniz yolu ile ulaşım mümkün olup, genellikle tekne turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri oluyor. Koya çok yakın bir noktada bulunan tarihi noktalar ise, adanın tarihi özellikleri olmasını da sağlıyor. 

Turunç Amos Koyu

Turunç ve Kumlubük arasında konumlanan koy, temiz suyu ve deniz canlılarından zengin denizi ile akvaryum koyu olarak biliniyor. Koya ulaşım özel araçlarla yapıldığından, sezonda dahi diğer koylar kadar kalabalık değildir. Çakıl ve kum karışık olan plajında güneşlenmek isteyenler için şezlong kiralamaları önerilmektedir. Bölgede bulunan tesisten küçük bir ücret karşılığında şezlong kiralanabilmektedir. Turunç Amos’a gelirken, kişilerin mutlaka ki yanında deniz gözlüklerini ve şnorkellerini de getirmesi öneriliyor. Öyle ki, hem su altında kalan tarihi kalıntıları hem de bölgede yaşayan deniz canlıları unutulmaz bir görüntü açığa çıkmasını sağlıyor.

Turunç Koyu

Amos koyuna çok yakın konumlanan Turunç Koyu, İçmeler ardından Marmaris’in en çok bilinen koyu olmaktadır. Mavi bayraklı denizi ile gönül rahatlığıyla denize girilen bölgede, suyun serin olduğu bilinmelidir. Oldukça küçük bir plaja sahip olduğundan kişiler genellikle, tekne turları ile gelip uğrayıp gitmektedir. Kara yoluyla gelmek isteyen kişileri ise biraz zor ve virajlı bir yol beklemektedir. Bölgenin dört bir yanını çeviren turunç ağaçları, koyun adının nereden geldiğini kanıtlar niteliktedir. Bölgede tesisler yer alıyor olup dileyen kişiler restoranlarda yemek yiyebilir veya şezlong kiralayabilirler. 

Çiftlik Koyu

Çevresinde yerleşim yeri çok nadir bulunması nedeniyle, sakinliğini ve doğal güzelliklerini koruyan bir adreste sıra. Çiftlik Koyu, temiz, ılık ve dalgasız denizi ile gelenlerin hayran kaldığı denizlerden biridir. Bölgeye kara yolu ile ulaşım biraz zahmetli olduğundan kişiler genellikle, tekne turları ile gelmeyi tercih etmektedir. 2015 yılında ününe ün katan adreslerden biri olmuştur. Ağaoğlu’nun koyda bulunan Çiftlik Adası’nı satın alması gündemde bomba etkisi yaratmıştır. Koyda birkaç tesis yer alıyor olması gelenlerin dilerlerse tüm günü rahatça Çiftlik Koyu’nda geçirebilmesini sağlamaktadır.

Gebekse Koyu

Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri olan Gebekse, denizaltı canlıları sayesinde özel bir adrestir. Koya araç ile ulaşım bulunmaması nedeniyle el değmemiş bir koy izlenimi yaratmaktadır. Çiftlik Koyu’nun hemen yanında bulunan koya, Çiftlik Koyu’ndan başlayan patika yol ile ulaşım mümkündür. Bunun dışında kişiler genellikle günübirlik tekne turları ile koya gelmektedir. Denizaltında zengin bir habitata sahip olması nedeniyle Gebekse Koyu’na düzenli olarak gelen dalgıç ekipleri bulunmaktadır. Gebekse, özel ve görülmesi gereken koylardan biridir.

Bördübet Koyu

Gökova Körfezi’nde bulunan Bördübet Koyu, çam ormanlarıyla kaplı bir alanda bulunan özel adreslerden biridir. Bölgede çok sayıda kuş çeşidi bulunması İngilizlerin koya “Bird’s Bed” demesini sağlamıştır. Kuş yatağı anlamına gelen kelime zamanla Türkçeleştirilmiş ve Bördübet olmuştur. Koy ziyaret edildiğinde hala daha birçok farklı kuş türüne rastlamak mümkündür.  Koyda yerleşim bulunmaması bölgenin huzurunu kaybetmemesini sağlamıştır. Bu durum, özellikle şehir stresinden uzaklaşmak isteyen kişilerin aradıklarını bulmasını sağlamaktadır. Koy, masmavi denizi, çevresini saran yemyeşil ormanları ile huzurun merkezidir.

Baklabükü Koyu

Turkuazın bambaşka bir tonundan oluşan denizi ile özel bir adreste sıra. Turunç bölgesinde yer alıyor olsa da Baklabükü, alışılagelmiş koylara farklı bir soluk getirmektedir. Çam ve zeytin ağaçları arasından yürünen bir yolla plaja ulaşılıyor olup, koya genellikle tekne turları ile gelinmektedir. Ancak pek çok tekne turu Baklabükü’ne uğramamaktadır. Bundan dolayı Baklabükü’nün rotada yer alıp almadığı özellikle sorulmalıdır. Kum plajı ile denizden gelen kişilere rahatlıkla kıyıya çıkabilme olanağı tanımaktadır.  Marmaris’in az bilinen ama görülmesi gereken koylarındandır.

Marmaris Kızılkum Koyu

Orhaniye Köyünden geçilerek ulaşılan koy adını gerçekten de kızıl renkli olan kumlarından alıyor.  Marmaris’in meşhur plajlarından olan Orhaniye Kızkumu Plajı’da bu koyda yer alıyor. Efsanelere konu olmuş olan koy, masmavi denizi ve kendine has renkli koyu ile özel adreslerdendir. Koyun bir diğer özelliği ise 600 metre uzunluğundaki denizden diğer kıyıya yürüme imkanı sunan yoludur. Suyun son derece sığ olduğu bu bölgede denizin içerisinden diğer kıyıya ulaşmak mümkündür. Küçük plaj alanı nedeniyle yazın yoğun dönemlerde son derece kalabalık olan adreslerdendir.

Cennet Koyu

Adı üstünde Marmaris’in cennet köşelerinden biri olan Cennet Koyu, el değmemiş kıyılara sahip özel bir adrestir. Tekneler ile uğranabilen bu koy, her tekne turunun olmazsa olmaz adresidir. Koy, buraya uğrayan tekneler tarafından yoğun olmaktadır. Bundan dolayı sakinliğinin ve doğasının güzelliğinin tadını çıkarmak isteyen kişilerin koya sabah saatlerinde gelmesi önerilmektedir. Koya gelirken deniz gözlükleri unutulmamalıdır. Birçok farklı deniz canlısına ev sahipliği yapması nedeniyle denizaltı canlıları tarafından zengin bir adrestir. 

Abdi Reis Koyu

Dalış yapmayı sevenlerin bir diğer adresi ise Abdi Reis Koyu’dur. Akvaryum Koyu olarak da anılan bu yer, berrak denizi sayesinde yukarıdan bakıldığında dibine kadar görülebilen bir denize sahiptir. Turkuazın her tonu yer yer burada görülebilmektedir. Fosforlu Mağara’ya son derece yakın olması nedeniyle de popüler adreslerden biridir. Kara ulaşımı mümkün olan koya, teknelerle de gelinmektedir. Her bölgenin akvaryum koyu olarak anılan bir koyu vardır ancak Abdi Reis, gerçekten özel adreslerdendir. 

Kumlubük Plajı

Şehir stresinden uzaklaşıp sadece doğayla iç içe kalmak isteyenlerin tercihlerinden olan Kumlubük Plajı, huzurun adresidir. Bölgede yer alan birkaç butik otel ve tesis ile gelenlere “biz bizeyiz” havası yaşatan bir ortam sunmaktadır. Yumuşacık kumlardan oluşan plajında yapılacak yürüyüşler, masmavi denizinde serinlenen dakikalar ile bir yaz tatiline yakışan adreslerdendir. Alışılagelmiş plaj ortamlarından uzak olan Kumlubük, dinlenmek için en doğru koylardan biridir. Cam gibi görünen denizi Marmaris’in sevilen denizlerindendir. 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü