Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Muğla’nın cennetten bir köşeyi andıran şirin tatil beldesi Dalyan, harika doğal güzellikleri ile ünlü bir yer. Bununla birlikte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bölgede Dalyan tarihi yerler de ilgi görüyor. Dalyan’da tarihi yerleri görmek isteyenler için seçenekler oldukça fazla. Bir açık hava müzesi konumunda olan Dalyan’ın tarihi eserleri yalnızca yerli turistler tarafından değil, yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Dünya tarihinde önemli iz bırakmış Dalyan tarihi ve turistik yerleriyle popüler bir bölge. Dalyan’ın neyi meşhur diye merak edenler için, Dalyan’ın tarihi ve turistik yerleri ön plana çıkıyor. 

Dalyan’ın tarihi mekanları çok geniş olsa da, en çok öne çıkan adres Kaunos Antik Kenti. Kral mezarları ile ünlü bölge, ilgi gören mekanlar arasında. Dalyan tarihi eserleri içinde Likya kaya mezarları ön plana çıkıyor, bununla birlikte Dalyan tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasında İztuzu da en önemli değerlerden. Dalyan pazarı, Ekincik koyu gibi Dalyan’ın tarihi güzellikleri, bölgeye gelenlerin tercihi. Marmaris ve Fethiye arasında konumlanmış Dalyan’ın tarihi yerleri Muğla’nın diğer ilçelerine gelen tatilciler tarafından günübirlik ziyaret ediliyor. Dalyan gezilecek yerlerin geniş olması, bölgenin popüler bir tatil beldesi olmasının nedeni.

Dalyan’ın tarihi ve turistik yerleri ve özellikleri hem doğal güzelliği hem de arkeolojik değeri açısından önemli. Birçok kişi, rehberler eşliğinde Dalyan’ın bu özel noktalarının tarihine tanık oluyor. Akdeniz ve Ege’de uzun yıllar hüküm sürmüş, antik dönemin en önemli medeniyetlerinden Likya’nın izlerine tanık olmanın mümkün olduğu Dalyan, doğal güzelliği ile olduğu kadar tarihi hazineleriyle de tercih ediliyor. Dalyan koyları ve Dalyan plajları denizin tadını çıkarmayı sağlarken, tarihi ve doğal güzellikler ise bölgede zaman geçirirken, tarihi keşfetme fırsatı sunuyor. 

Kaunos Antik Kenti

Dalyan’ın en önemli tarihi değerleri içinde, meşhur Kaunos Antik Kenti geliyor. Dalyan tekne turlarının uğrak noktası olan, tatil beldesinin simgesi haline gelmiş Kral mezarlarını yapan topluluk olan Kaunoslulara dair, Dalyan’da birçok iz bulunabilir. Dalyan’da Kaunos Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almasıyla birçok kişi tarafından biliniyor. Ege ve Akdeniz’de uzun süre hüküm sürmüş Karya medeniyetinin şehirlerinden biri olan Kaunos, bölgede sahip olduğu limanlarla ticarette önemli bir noktada bir medeniyetti. Kökeni 3000 yıla uzanan Kaunos kenti Pers, Rodos ve Karya egemenliği altına girmiş bir yer. Kaunos’lular, Osmanlılar Karya’yı ele geçirdiğinde bölgeyi terk etmiş. Bununla birlikte günümüzde hala birçok Kaunos eseri ayakta duruyor. Antik kentte görülebilecek eserler arasında binlerce kişilik kapasiteye sahip bir tiyatro, kilise ve hamamlar yer alıyor. Buna ek olarak liman ve mezarlık da, Kaunos antik kentinde görülebilir. 

Kral mezarları

Dalyan tarihi yerleri arasında, Kaunos’un diğer bir eseri de Kral mezarları. Kral mezarları, Ege ve Akdeniz’de hüküm sürmüş Karya ve Likya gibi medeniyetlerde yaygın olan bir yapı. Dalyan merkezinde yer alan Kral mezarlarının yapım hikayesi çok ilginç. O dönemlerde mezarların bu denli yüksek yerlere inşa edilmesinin nedeni, önemli insanların mezarının yüksekte olması gerekliliği inancıdır. Bu nedenle kayalar oyularak inşa edilmiş mezarlar, mimarisi ile ilgi çeken tapınakları da andırıyor. Şehir merkezinin yanında, Kaunos Antik Kenti’nde 160’ın üzerinde kaya mezarı yer alıyor. Dalyan merkezinde yer alan ünlü Kral mezarları ise, 2400 yıl önce inşa edilmiş. Ulaşım sağlanamayan kaya mezarları yalnızca merkezde, uzaktan takip edilebilir. Günlük tekne turları sayesinde, mezarlara daha yakından da incelenebilir. 

İztuzu

İztuzu bölgesi, hem tarihi açıdan önemli bir konumda, hem de doğal güzelliği ile gelen herkesi büyüleyen bir ortama sahip. Özel koruma bölgesi statüsünde yer alan İztuzu, Dalyan tarihi ve kültürüyle bütünleşmiş bir alan. Türkiye’den birçok turistin ziyaret ettiği bölge, aynı zamanda dünyanın farklı ülkelerinden insanların da görmek için geldiği bir yer. 5 kilometreye varan uzunluğu, caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanı olmasıyla ünlü İztuzu, turkuaz suyu ve sapsarı kumlarıyla denize girmek için de çok tercih edilen bir yer. İztuzu bölgesi, her akşam belli bir saatten sonra caretta caretta’lar için kapanıyor ve ziyaretçi alınmıyor. İztuzu’na giden yola üzerinde birçok işletme yer alıyor. İztuzu Plajı ve bu işletmelerde, Dalyan’ın harika günbatımı manzarasına tanık olmak mümkün. 

Sultaniye Kaplıcaları

Dalyan’ın tarihi ve kültürel değerleri içinde yer alan diğer bir adres olan Sultaniye Kaplıcaları, 2000 yıldan fazla geçmişe sahip bir alan. Roma döneminde inşa edilmiş olan kaplıca, bölgenin şifalı sularına insanların erişebilmesi için bir tesis haline getirilmiştir. Radyoaktif kaplıca sınıfında yer alan Sultaniye’nin suyu, 39 derece sıcaklığa sahip. Kaplıcanın suyunda kalsiyum sülfür, radon, kalsiyum sülfat bulunmaktadır. Buna ek olarak çamur banyosu yapma olanağı da sunan bölge, eklem ağrıları, romatizma gibi sorunlarla boğuşan kişiler için şifalı suyuyla yüz yıllardır tercih sebebi olmaktadır. Kaplıcadaki tesiste şu anda açık ve kapalı havuz yer almaktadır. Kaplıcalar, yaz döneminin yanı sıra kış aylarında da Dalyan’a birçok kişinin ziyaret sebebi. 

Karia Yolu

Dalyan’ın çok fazla bilinmeyen tarihi değerlerinden biri de Karia Yolu. Ege’de hüküm sürmüş en önemli medeniyetler içinde gösterilen Karia, tarihi eserleri birçok şehirde görülebilecek bir uygarlık. Karia Yolu, antik dönemde Muğla ve Aydın arasında ulaşım için kullanılmaktaydı. 800 kilometreden fazla uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun trekking yolu olan Karia Yolu üzerinde birbirinden özel tarihi ve doğal güzelliklere tanık olmak mümkün. Yol üzerinde bakir koylar, tarihi eserler, çeşitli köyler yer alıyor. Badem ağaçları, zeytin ağaçları ile çevrelenmiş trekking rotası, Muğla ile Antalya arasında uzanan Likya Yolu’na ilgi duyanlar için, harika bir alternatif. Mayıs ve Eylül aylarında yürünmesi ideal olan Karia Yolu üzerinde çeşitli işletmeler de yer alıyor. 

Tuz sahası

Dalyan’ın önemli tarihi yapıları içinde yer alan tuz sahasının geçmişi 2000 yıla uzanıyor. Kaunos antik kentinin yakınlarında yer alana tuz sahası antik dönemde en önemli merkezlerden biri olarak kabul ediliyordu. Kaunos kentinin en önemli yapılarından biri, liman kenti olması nedeniyle ticarette gelişmiş olmasıydı. Tuz sahasında yapılan çalışmalar, bölgede onlarca araç gerecin bulunması ile sonlanmıştır. Bu da, Kaunos döneminde, bölgenin tuz ticareti için etkin bir şekilde kullanıldığını göstermiştir. Kanalların da yer aldığı tuz sahası bölgesi, bölgede görülmesi gereken tarihi yapılar içinde yer almaktadır. Dalyan tarihi ve doğal güzellikleri içinde oldukça önemli bir alternatif olan tuz sahası, çok bilinmemesine karşın tatil kasabasının önemli bir noktası. 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü