Daha güzeli, daha ucuzu hellovillam’da

İstanbul’a en yakın sayfiye yerlerinden biri olan Burgazada, meşhur olan şeyleri ile ön plana çıkmaktadır. Büyük şehirlerin kalabalıklığından bunalan kişiler her yıl özellikle bahar ve yaz aylarında Burgazada’ya tatil planı yapmaktadırlar. Burgazada’ya hem günübirlik hem de konaklamalı tatil planı yapan kişiler, “Burgazada neyi ile meşhur?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Burgazada neyi meşhur sorusuna verilecek yanıt ise öncelikle Burgazada’nın doğal ve tarihi güzellikleri olmaktadır.

Burgazada’nın birbirinden güzel manzaralara sahip olan doğal güzellikleri ile tarihi dokularını ziyaret etmek Burgazada’ya gelindiğinde mutlaka yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Burgazada’nın meşhur lezzetleri ise hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça beğenilmektedir. Burgazada’da meşhur olan şeyler arasında Burgazada’nın birbirinden güzel plaj ve koylarında doyasıya yüzmek bulunmaktadır. Burgazada’nın nesi meşhur sorusuna yanıt arayan kişiler, tatil için Burgazada’yı tercih etmektedirler. 

Burgazada’nın Doğal Güzellikleri

İstanbul iline bağlı Prens Adaları’nın üçüncü en büyük adası olan Burgazada, doğal güzellikleri ile her yıl hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Burgazada’nın görülmeye değer çok sayıda doğal güzelliği bulunmaktadır. Burgazada doğal güzelliklerinde hem doyasıya deniz ve güneş keyfi yapmak hem de Burgazada’ya özgü çeşitli lezzetleri denemek mümkün olmaktadır. Burgazada’nın doğal güzelliklerinden biri olan Bayraktepe, Burgazada’nın en yüksek tepesi olma özelliği taşımaktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 170 metre yükseklikte yer alan Bayraktepe’den tüm adaların eşsiz güzelliği izlenebilmektedir.

Burgazada’nın doğal güzellikleri arasında yer alan Mimi Koy, Süt Koyu, Düşler Sahili Koyu, Madam Martha Koyu, Burgazada Halk Plajı ve Kalpazankaya Plajı ise birbirinden güzel olanakları bünyesinde barındırmaktadır. Burgazada’nın doğal güzelliklerinden olan plaj ve koylarının tertemiz, berrak ve masmavi sularında yüzmek ve güneşin tadını çıkarmak mümkündür. Ayrıca plaj ve koylar, bünyelerinde restoranları da bulundurmaktadır. Burgazada’nın plaj ve koylarının bünyesinde yer alan restoranlarda Burgazada’ya ait çok farklı lezzetler tadılabilmekte ve keyifli bir gün geçirilebilmektedir. 

Burgazada’nın Tarihi Güzellikleri

Burgazada’nın doğal güzellikleri kadar tarihi güzellikleri de ön plana çıkmaktadır. Tarihi ve turistik yerleri ile çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan Burgazada’da müzeler, kiliseler, cami, tarihi köşkler ve manastırlar her yıl ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Burgazada’da yer alan ve değerli edebiyatçı Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamış olduğu ev, müzeye dönüştürülmüş ve ziyaretçilere açılmıştır. Burgazada’nın diğer tarihi değerlerinden biri olan Burgazada Cami ise, hem ibadet etmek için hem de eşsiz manzarası için tercih edilmektedir. Ayrıca Burgazada Cami, Burgazada’nın ilk ve tek camisi olma özelliği taşımaktadır.

Burgazada’nın tarihi ve turistik yerleri arasında bulunan Hristos Manastırı ise hem tarihi değeri hem de büyüleyici manzarası ile görülmeye değerdir. Aya Yorgi Garibi Manastırı ise restore edilmiş ve Burgazada’nın tarihi değerleri arasına kazandırılmıştır. İlginç hikayesi ile hem yerli hem de yabancı turistler tarafından her yıl ziyaret edilen Aya Yani Kilisesi, Burgazada’nın en önemli değerlerinden biri durumundadır. Birbirinden güzel manzaralara ve önemli belgelere, eşyalara, fotoğraflara ev sahipliği yapan Burgazada’nın tarihi güzellikleri tüm Burgazada misafirleri tarafından görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Burgazada’nın Plajları ve Koyları

Burgazada’nın tertemiz ve berrak denizlerine sahip plajları ve koyları her yıl çok sayıda misafire ev sahipliği yapmaktadır. Burgazada misafirleri istedikleri takdirde herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabilecekleri Burgazada halk plajlarını isterlerse de yürüyüş mesafesinde ulaşabilecekleri Burgazada merkez plajlarını tercih edebilmektedirler. Burgazada’da en meşhur plajlar arasında ise; Burgazada Halk Plajı, Çamakya Aile Plajı, Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı, Düşler Sahili Plajı ve Kalpazankaya Plajı bulunmaktadır. Burgazada misafirleri, Burgazada’nın masmavi denizlerinde doyasıya yüzüp, plaj içerisinde yer alan çeşitli aktivitelere de katılabilmektedirler. 

Burgazada plajlarında duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi hizmetler bulunmaktadır. Misafirler istedikleri takdirde plajların içerisinde yer alan işletmelerden şezlong ve şemsiye de kiralayabilmektedirler. Burgazada plajlarının bünyesinde yer alan restoranlarda ise Burgazada’ya ait lezzetler tadılabilmektedir. Sakinlik ve sessizlikten hoşlanan Burgazada misafirleri ise Burgazada koylarını tercih edebilmektedirler. Burgazada’nın en meşhur koyları arasında; Mimi Koy, Süt Koyu ile Madam Martha Koyu yer almaktadır. 

Burgazada’nın Yemekleri

Burgazada, doğal ve tarihi güzellikleri ile olduğu kadar aynı zamanda dünyaca ünlü meşhur yemekleri ile de tercih sebebi olmaktadır. Burgazada’da son yıllarda açılan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bu restoranlarda Burgazada’ya özgü çok farklı lezzetler denenebilmektedir. Burgazada genellikle balık ve meze çeşitliliği ile ön plandadır.  Burgazada’nın en meşhur lezzetleri arasında; deniz börülcesi, tereyağlı karides, levrek marin, hamsi tava, çilekli milföy pasta, Girit ezmesi, patlıcan ezme ve kalamar ızgara yer almaktadır. Burgazada’daki restoranlarda misafirlere hem alkollü hem de alkolsüz içecek seçenekleri sunulmaktadır. 

Burgazada balık restoranlarında ise haftanın belirli günlerinde canlı müzik ve fasıl etkinlikleri düzenlenmektedir. Lezzet ve müzik dolu bir akşam geçirmek isteyen kişiler, her yıl dört mevsim tatil için Burgazada’ya plan yapmaktadırlar. Ayrıca Burgazada’nın meşhur pastanesi olan Ergün Pastanesi’nin çilekli ve vişneli pastası oldukça meşhurdur. Burgazada Sinem Dondurma ise akşam yemeğinin ardından dondurma çeşitlerini denemek için son derece iyi bir seçenektir.

Burgazada’nın Sokakları

Burgazada’nın rengarenk çiçekli sokakları ve tarihi dokusunu merak eden kişiler her yıl hem günübirlik hem de konaklamalı olarak Burgazada’yı tercih etmektedirler. Burgazada’nın sokakları hem tarihi köşkleri hem rengarenk çiçekleri hem harika deniz manzaralarını hem de çok farklı lezzetlerin denenebileceği restoranlar ile pastaneleri bünyesinde bulundurmaktadır. Burgazada merkezinden kiralanabilen bisikletler ile veya ada içerisinde hareket eden elektrikli toplu taşıma araçları ile adanın birçok farklı noktasını gezmek mümkün olmaktadır. Burgazada’nın çiçekli sokakları, fotoğrafçıların da vazgeçilmez adresleri arasında yer almaktadır. Hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçıların favori adreslerinden olan Burgazada sokaklarında tarihi köşklerin önünde fotoğraf çektirmek ise bir Burgazada klasiğidir. Burgazada’nın sokaklarında yer alan restoranlarda ise adaya özgü lezzetler denenebilmekte ve canlı müzik etkinliklerine katılıp harika bir akşam geçirilebilmektedir. 

Burgazada’nın Vişneli Milföy Pastası

Burgazada’da meşhur olan şeyler denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri Burgazada’nın vişneli milföy pastası olmaktadır. Burgazada’nın Ergün Pastanesi’nde denenebilecek Vişneli milföy pasta, hem yerli hem de yabancı misafirler tarafından oldukça beğenilmektedir. Çıtır çıtır milföy katlarının arasında patisserie kreması ve vişne taneleri, misafirlere adeta bir lezzet şöleni yaşatmaktadır. Vişne sevmeyen misafirler ise çilekli milföy pastayı deneyebilmektedirler. Ergün Pastanesi profiterol, trileçe ve supangle gibi klasik lezzetlerin yanı sıra börek ve patlıcanlı poğaça gibi lezzetleri ile de ön plana çıkmaktadır. 

Ergün Pastanesi 

İletişim: 0542 371 96 10

Adres: Burgazadası, Gezinti Yolu Cd., 34975 Burgazada/İstanbul

Burgazada’nın Dondurması

Burgazada’da meşhur olan şeylerin başında dondurma çeşitleri gelmektedir. Burgazada’da çok sayıda farklı çeşitte dondurma bulunmaktadır. Günlük olarak hazırlanan dondurma çeşitleri, misafirler tarafından oldukça beğenilmektedir. Dondurmalar tamamen doğal ve mevsime uygun meyvelerden hazırlanmaktadır. Hiçbir tatlandırıcı ve renklendirici içermeyen dondurma çeşitleri arasında misafirlerin favorisi olanlar ise; çikolatalı, limonlu, karadutlu, sakızlı, kavunlu, şeftalili ve vişneli olmaktadır. 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü