Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

İzmir doğal güzellikleri ve tarihi eserleri İzmir’i Türkiye’nin popüler şehirlerinden biri haline dönüştürür. Doğa ile buluşmak ve yeşilin verdiği huzurun tadını çıkarmak isteyenler doğal güzellikleri için İzmir’e gelirken tarihi dokuyu yakından görmek isteyenler de soluğu bu şehirde alır. Tüm tatil süresi boyunca her günü dolu dolu geçirme imkânı sunan İzmir’de yeni yerleri keşfetmeyle geçen uzun soluklu bir tatil yapılabilir. Gezilecek yer çok olduğu kadar İzmir kiralık villa seçenekleriyle de zengin bir yer olduğundan tatilciler lüks şartlarda bir tatil de geçirebilirler.

İzmir’in tarihi ve doğal güzellikleri hakkında bilgi almak ve güzel bir tatil rotası belirlemek isteyenler yazımızda yer alan yerleri inceleyerek hayal ettikleri gibi bir rota oluşturabilir ve şehirde görülmesi gereken yerleri görebilirler.

İzmir’in Doğal Güzellikleri

Yılın her mevsiminde ziyaret edebileceğiniz İzmir, tabiat parkları, termal tesisleri ile doğal kaynaklarla ve güzelliklerle buluşabileceğiniz çeşitli yerlere sahiptir. Şirince Köyü başta olmak üzere yemyeşil bir doğanın içerisinde bulunan küçük ve sevimli köyleri doğal güzellikler içerisinde bir yaşamın nasıl olduğunu görmenizi sağlayabilir. Şehir stresinden uzaklaşmayı sağlayan bu yerlerde unutulmaz bir tatil yapılabilir.

Homeros Vadisi

İzmir şehir merkezinden 15 km uzaklıkta olan Homeros Vadisi doğa severlerin görmesi gereken ilk adreslerden biri olabilir. Bornova ilçesinde bulunan vadi çok sayıda gölet ve piknik alanından oluşan geniş bir alandır. Bu nefes kesici güzellikteki vadi, bölgedeki yerli yabancı birçok kişinin akınına uğrar ve özellikle güzel havalarda yoğun talep görür. 2008 yılından beri ziyarete açık olan vadi içerisinde 7 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunur. Vadi, ender görülen çiçeklerin arasında dolaşırken doğal güzellikleri keşfetme ve ardından alan içerisindeki yerlerde piknik molaları vererek dolu dolu bir gün geçirme şansı sunuyor.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir doğal güzellikler denince akla gelen, Ege Bölgesi’nin göz bebeklerinden biridir. Bu unvanı kazanmasını sağlayan yerlerden biri ise İzmir Kuş Cenneti’dir. Mavişehir’den Foça’ya kadar uzanan bu yer Gediz Deltası üzerinde konumlanır. Kuş Cenneti’nde 280 farklı kuş türü gözlemlenmiş olup özellikle kuş bilimciler yılın belirli dönemlerinde bu alanı ziyaret ederek görülmeye alışık olmayan kuşları fotoğraflamayı hedefler.

İzmir en iyi fotoğraf çekilecek yerler arasında da Kuş Cenneti yer alır. Doğa içerisinde yapacağınız bir yürüyüş sırasında parkın her bir alanında sıra dışı fotoğraflar çekilme şansı vardır. Özellikle tepeli pelikan dönemine denk gelindiğinde farklı fotoğraflar yakalanabilir.

Karagöl Tabiat Parkı

İzmir şehir merkezine 35-40 km mesafede bulunan Karagöl Tabiat Parkı Bornova ilçesinde bulunur. Görür görmez hayranlık uyandıran bu tabiat parkı, ziyaretçilerinin kendilerini bir sanat eserinin parçasıymış gibi hissetmesini sağlayabilir. Yamanlar Dağı’nda bulunan bu parkta doğanın sesini dinlemek ve yeşilin huzurunu hissetmek mümkündür. Tatilciler dilerlerse tüm günlerini burada geçirebilir ve park içerisinde bulunan restoranlardan veya piknik alanlarından yararlanabilirler.

Gezerek yorulduğunuz bir günün ardından bir sonraki rotaya keyifle devam edebilmesi için güzelce dinlenilmesi gerekir. Konforlu ve güzel şartlarda konaklamak tatilden alınacak keyfi arttırabilir. İzmir villa kiralama için uygun bir yer olup tatilciler bütçelerine uygun bir villa kiralayarak konforlu şartlarda konaklayabilirler.

Şirince Köyü

Maya takviminin kehanetlerinde bile yer almış Şirince Köyü yemyeşil ağaçların arasında bulunan küçük ve sevimli bir köydür. 2012 kıyamet senaryolarında köye hiçbir şey olmayacağı düşünüldüğünden dünya genelinde popülerleşmiş bir yerdir. İzmir şehir merkezinden 85 km uzaklıkta olan Şirince Köyü içerisinde sevimli bir köy yaşamı görülebilir ve doğal güzellikler içerisinde yaşamın nasıl olabileceğine yönelik izlenimler de bulunulabilir. Şirince Köy ziyaretleri yakınlarda bulunan İzmir’in özel tarihi yerleriyle de zenginleştirilebilir.

Rotanın belirlenmesi ardından sıra konaklamaya geliyorsa doğal güzelliklerle uyumlu bir yerde konaklamak isteyenler ise İzmir bungalov evlerinde konaklayabilirler. Ahşap mimari ile yapılmış bu evler içerisinde kendilerini doğaya ait hissedebilirler. 

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Doğal güzelliklerin yanı sıra vahşi yaşama ait veya günlük hayatta görmeye alışık olunmayan hayvan türlerini görebileceğiniz yerler de bulunur. İzmir Doğal Yaşam Parkı Çiğli bölgesinde bulunuyor ve her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. 2008’den bu yana hizmet veren parkta 1.800’e yakın hayvan bulunuyor. Özellikle çocuklarıyla seyahate çıkan aileler çocuklarına unutulmaz bir deneyim yaşatmak istiyorlarsa İzmir gezilerinde bu yaşam parkına mutlaka yer veriyorlar. 

İzmir’in Tarihi Yerleri

İzmir sadece günümüzde değil geçmişte de yaşamak için tercih edilen bir şehirdir. Geçmiş zamandaki popülerliğini gösteren yerler günümüze kadar ulaşmış olup İzmir’in derin bir tarihi dokusunun olmasını sağlar. Tarihe doğru bir yolculuk yapmak isteyenler rotalarında İzmir’in doğal güzellikleri kadar tarihi yerlerine de yer vererek bu özel yerleri görme şansı yakalayabilirler.

Efes Antik Kenti

Şirince Köyü ile aynı beldede bulunan Efes Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası listelerinde yer alan dünyanın her yerinden turist akınına uğrayan özel bir yerdir. 21.000 kişilik tiyatrosu, yamaç evleri, Hadrian Tapınağı gibi etkileyici yapılar antik kent içerisinde varlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Antik dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı da bu bölgede bulunmakta olup antik kentin çevresinde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan farklı yerlerde bulunuyor. Meryem Ana Evi, Çukuriçi Höyük’ü, Ayasuluk Tepesi gibi tarihi bölgeler Efes Antik Kentin etkileyiciliğini daha da arttırıyor. 

Agora Ören Yeri

Büyük İskender dönemine dayanan Agora Ören Yeri Kemeraltı ve Kadifekale arasında bulunan özel bir yerdir. Roma döneminden izler taşıyan bu kalıntılarda döneme ait grafitiler görmek mümkündür. Grekçe yazılan bu grafitiler günümüzde birçok tarihi araştırma için de kaynak niteliği taşır. 

Teos Antik Kenti

İyonlara ait Teos Antik Kenti Sığacık’ta bulunur ve M.Ö. 1000 yıllarına dayanan bir geçmişe sahiptir. Antik kent içerisindeki surlar, tiyatro alanı ve liman kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Teos Antik Kenti doğal güzelliklerle de buluşmuş bir yerdir. Farklı medeniyetlerin döneminde yaşam sürdüren çok sayıda ağaç günümüze kadar ulaşmıştır. Bu ağaçlar arasında en çok dikkat çekeni ise 2000 yaşına ulaşmış Teos Antik Zeytin Ağacı’dır.

Tarihi yerlerin keşfedildiği bir günün ardından İzmir villaları konaklamak için güzel bir seçenek olabilir. Konforlu şartlarda dinlendikten sonra ertesi gün geziye sıradaki öneriyle devam edilebilir.

İzmir Saat Kulesi

Antik kent gezileri sonrası daha günümüz tarihine yakın tarihi yerleri görmek isteyenler İzmir’in simgesi haline gelmiş Saat Kulesi’ni de mutlaka görmelidir. Bu ikonik sembol II.Abdülhamit döneminde yapılmıştır. Alman imparatoru II.Wilhelm’in hediyesi olan bu kule 25 metre boyundadır ve 68 sütundan oluşur. Konak Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi özellikle akşam saatlerindeki ışıklandırmaları ile dikkat çeken hoş bir tarihi yapıdır.

Atatürk Anıtı

Cumhuriyet meydanının simgesi haline dönüşmüş Atatürk Anıtı, Kurtuluş Savaşı'na ithafen yapılmış özel bir eserdir. İzmir şehir merkezinde yapacağınız bir gezi sırasında Atatürk anıtı da görülmelidir.

İzmir villa tatili yapmak ve her günü yeni yerler görerek geçirmek için ideal bir şehirdir. Yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayan bu şehirde doğal güzelliklerin içerisinde vakit geçirebilir ve tarihi yerleri bire bir görebilirsiniz.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü