Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

İzmir geçmiş kültürlere yönelik bilgi edinilebilen, günümüze kadar kalmayı başarmış tarihi dokuları ile insanlık tarihine ışık tutan önemli şehirlerden biridir. İzmir’in tarihi mekanları birçok medeniyetin izlerini yansıtır. Türkiye ve dünya genelinde çalışan birçok tarih bilimci bu özel yerleri inceleyerek okul kitaplarına konu olabilecek bilgiler keşfeder.

İzmir geziniz sırasında bu önemli yerleri görmek istiyorsanız gezeceğiniz çok yer olduğunu söylemek isteriz. İzmir tatiliniz boyunca hoş bir konaklama için İzmir kiralık villa seçeneklerini değerlendirebilir, tarihi rotaların hepsini görmek istiyorsanız sizin için önerilerimizden oluşan bir seyahat planı yapabilirsiniz. Tarihi rotaları gezerken İzmir’in kartpostal görüntüsüne benzer doğal güzelliklerden oluşan yerlerini de rotanıza ekleyebilirsiniz. 

Antik Kentler

İzmir tarihi ve turistik yerleri denilince akla ilk olarak antik kentler geliyor. Selçuk, Bergama, Sığacık ve Çeşme gibi şehrin birçok noktasında görmeniz gereken antik kentler bulunuyor.

Efes Antik Kenti

UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti Selçuk bölgesinde bulunur. Antik kentin dikkat çeken ilk yapısı kuşkusuz ki yirmi bir bin izleyici kapasitesinden oluşan tiyatrosudur. Bunun haricinde Yamaç Evleri ve Hadrian Tapınağı da gören herkesi kendine hayran bırakır. Efes Antik Kentinin çevresinde bulunan antik yapılar da görülmesi gereken UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiş yapılardır. Meryem Ana Evi, Ayasuluk Tepesi ve antik dünyanın harikalarından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı buradadır.

Pergamon Antik Kenti

UNESCO Dünya Miras Listesinde olan bir diğer yer ise Bergama’da bulunan Pergamon Kentidir. Antik kent içerisinde bulunan büyük kütüphane Pergamon Krallığı'nın dönemin önemli eğitim merkezlerinden biri olduğunu gösterir. Zamanında tıp eğitiminin verildiği ve şifa merkezlerinin bulunduğu önemli bir tarihi yerleşim yeridir.

Teos Antik kenti

M.Ö. 1.000 yılına dayanan ve İyon Kolonisi tarafından kurulan bu yer Sığacık’tadır. Tarihin önemli tapınaklarından biri olan Dionysos Tapınağa Teos Antik Kenti içerisinde bulunur. Antik kent içerisinde liman, surlar, tiyatro ve agora kalıntıları günümüzde net bir şekilde görülmeye devam ediyor. Antik kent içerisinde 2.000 yaşında olduğu düşünülen Teos Antik Zeytin Ağacı da buraya hem doğal bir güzellik katıyor hem de doğanın gücünü gösteriyor.

Eryhtrai Antik Kenti

İzmir kiralık villa seçeneklerinin yoğun bulunduğu bölgelerden biri olan Çeşme’de tarihi bir cevher de yatıyor. Eryhtrai Antik Kenti Çeşme’ye 20 km uzaklıkta olup Ildırı Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Köyün zamanındaki adı da Eryhtrai olup antik kent de ismini buradan alıyor. Bu antik kentin önemi ise ilk Tunç Çağı’na dayanan kalıntılara sahip olması oluyor.

Tarihi Kaleler ve Surlar

İzmir’in tarihi ve turistik yerleri arasında birbirinden etkileyici tarihi kaleler ve surlar da bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış olan birçok kale ve suru yakından görmek mümkündür.

Sığacık Kalesi

Seferihisar Sığacık beldesinde bulunan Sığacık Kalesi Selçuklular döneminde yapıldığı düşünülür ve oldukça eski bir tarihe dayanır. Zamanında bir savunma merkezinden ziyade deniz üssü olarak kullanılan bu kale Sığacık’ın sevimli çarşısının çevresini sarmaya devam eder. Kuşadası, Ayasuluk ve Sivrihisar olarak 3 kapısı bulunan kale içine bu kapılardan giriş yapılır.

Ayasuluk Kalesi

Selçuk bölgesinde bulunan Ayasuluk Kalesi günümüze kadar ihtişamını korumayı başarmış ve şehrin birçok noktasından görülen etkileyici bir binadır. Bizanslılar zamanında yapılmış olan bu kale Arap akınlarından korunmak için yapılmıştır. 20 kule ve bu kuleleri birleştiren duvarlardan oluşan kale, St.Jean Kilisesi ve İsa Bey Camisi gibi önemli tarihi yapıları çevreler.

Çeşme Kalesi

İsminden de anlaşılacağı üzere Çeşme bölgesinde bulunan bu kale ise Sultan II.Beyazıt zamanında yaptırılmıştır. 1.508 yılına dayanan geçmişinde kale Çeşme Deniz Savaşı'nı yaşamış ve belli bölümleri tahrip olmuştur. 18.yüzyılda kale yeniden restore edilmiştir. Tarihte kale denizin hemen yanında bulunan bir konuma yapılandırılmıştır. Ancak şehir yerleşmelerinin artmasıyla kalenin ön tarafı doldurulmuş ve buraya yerleşim yerleri kurulmuştur. Bu nedenle Çeşme Kalesi çeşmenin daha içerisinde bir noktada kalmıştır.

Tarihi Camiler ve Dini Yapılar

İzmir’deki tarihi yerler üzerine yapılan bir gezide tarihi doku kadar dönemin dini özelliklerini de öğrenmek isteyenler tarihi camileri ve dini yapıları da mutlaka görmelidir. İzmir villa tatili sırasında bu yapıları da keşfederek kültürel olarak yoğun bir tatil geçirebilirsiniz.

Aliağa Cami

İzmir’de Konak ilçesinde bulunan Aliağa Cami, selvi ağaçlarının ve eski mezarların arasında bulunan özel bir camidir. Cami 1672 yılına dayanan bir geçmişe sahiptir.

Başdurak Cami

Kemeraltı bölgesinde Anafartalar Caddesi’nde bulunan Başdurak Cami Hacı Hüseyin Cami olarak da bilinir. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de vurgulanan bir yapı olması bu caminin bilinirliğini arttırır. Hacı Hüseyin tarafından 1652 yılında yaptırılan cami 1774 yılında restore edilmiş, depremde zarar görmesi ardından ise 1894 ve 1895 yılları arasında onarılmıştır. Caminin çarşı cami tipinde olması ise dikkat çekicidir. Caminin alt tarafı dükkanlardan oluşurken üst tarafı ise ibadethanelerden oluşur.

Saint Jean Katedrali

1862 ve 1874 yılları arasında yapılan bu katedral Papa Dokuzuncu Pion’un şehre bir armağanıdır. Padişah Sultan Abdülaziz döneminde yapılan bu kilise günümüzde hem Protestan hem de Katolik cemaatler tarafından ziyaret edilmeye devam ediyor. Tarih meraklıları da kiliseye giriş sağlayabiliyor.

Tarihi Pazarlar ve Çarşılar

İzmir’de gezilecek tarihi yerler, döneminde önemli değerlere sahip olan pazarlar ve çarşıları da içerir. Günümüzde de ticaretin devam ettiği bu çarşıları görmenizi öneririz. İzmir'de yapılacak aktiviteler arasında çarşı pazar gezmek sizlere keyifli bir nostaljik deneyim yaşatabilir. 

Bit Pazarı

Kağıtçılar Çarşısı olarak da bilinen bit pazarı 1893 yılında restore edilmesi ardından yeniden ticaretin merkezlerinden biri haline dönüşmüştür. 

İzmir Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en meşhur tarihi çarşısıdır. Anafartalar Caddesi üzerinden başlayan ve Konak Meydanı'na kadar uzanan bu yer tarihte önemli bir ticaret merkezi olan iç limanın etrafını dolaşacak şekilde inşa edilmiştir. Zaman içerisinde yoğun ilgi gördüğünden yeni yerleşim yerleri açılmış olup çarşı daha da büyümüştür. Kemeraltı İzmir’in önemli ticaret yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Müzeler ve Kültürel Yapılar

İzmir tarihi yapılar bakımından zengin bir yer olduğunda şehrin bir çok noktasında müzelere ve kültürel yapılara da rastlamak mümkündür.

İzmir Arkeoloji Müzesi

Ege Bölgesinin tarihi sanat anlayışının yakından görülebileceği ve tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilecek bir müze arıyorsanız İzmir Arkeoloji müzesini gezmelisiniz. Taş eserler salonu, Roma Dönemi’ne ait eserler gibi farklı bölümlerden oluşan müze içerisinde tarihe yönelik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

2004 yılından bu yana hizmet veren müze; taş eserler, seramik eserler ve kıymetli eserler bölümü olmak üzere 3 farklı binaya ayrılmıştır. İzmir ve çevresinde bulunan ören yerlerinden elde edilen tarihi eserler arkaik, helenistik ve Roma Dönemi hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar.

Tarihi Hamamlar

İzmir kiralık villa veya İzmir bungalov evlerinde konforlu şartlarda konaklarken geçmiş zamanlardaki lüks alışkanlıkları da merak ediyorsanız dönemin hamamlarını gezmenizi öneririz. İzmir gezilecek tarihi yerler arasında şehrin farklı noktalarına yayılmış tarihi hamamları da ziyaret edebilirsiniz. Sizler lüks İzmir villaları içerisinde konforlu şartlarda konaklarken tarihin hoş alışkanlıklarından kalan kalıntıları yakından görebilirsiniz.

Şark Hamamı

İzmir'in İkiçeşmelik bölgesinde yer alan Şark Hamamı Macar Hamamı olarak da bilinir. Moloz taşlardan inşa edilmiş bu hamam oval bir kubbeyle örtülmüş olup ahşap tavanlı bir yapıya sahiptir. 19 ve 20.yüzyıllar arasında çeşitli değişikliklere uğrayan hamamın günümüzde eski tarihi özelliklerinin kaybolduğuna yönelik düşünceler olduğunu belirtmek isteriz.

Basmane Hamamı

Anafartalar Caddesi’nde bulunan İzmir Basmane semtinde yer alan bu hamam 19.yüzyıl tarihlerine dayanan bir yapıya sahiptir. Kesme taşlardan inşa edilen hamamda soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümleri bulunur. Günümüze kadar iyi bir şekilde korumayı başarmış bu hamam pandantifli kubbesiyle dikkat çeker.

İzmir'in tarihi yerlerini yakından öğrenirken İzmir villa kiralama seçenekleri arasında bulunan evleri değerlendirerek tatilin konaklama kısmını da güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Farklı özelliklere sahip villalardan isteklerinize uygun olanını seçerek unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Geziniz sırasında farklı lezzetler de tatmak istiyorsanız “İzmir’in neyi meşhur?” yazımızda yer alan lezzetleri de incelemenizi öneririz. 

 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü