Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan Kınalıada gezilecek yerleri ile de meşhurdur. Prens Adaları’nın en küçük adası olmasına rağmen Kınalıada gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Her yıl hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Kınalıada’da gezilecek yerler arasında; Kumluk Plajı, Kınalıada Cami, Hristos Tepesi, Ayazma Plajı, Kınalıada Sahili, Dönüşüm Manastırı, Manastır Tepesi ile Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi bulunmaktadır. Kınalıada’da görülmesi gereken yerler, özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilmektedir.

Kumluk Plajı

Kınalıada’da gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri Kumluk Plajı olmaktadır. Her yıl hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Kumluk Plajı, tertemiz, berrak ve masmavi denizi ile tercih sebebidir. Kumluk Plajı’na girişlerde ziyaretçilerden ücret alınmaktadır. Plaja hafta içi ile hafta sonu giriş ücretleri farklılık göstermektedir. Giriş ücretleri her yıl güncellenmektedir. Kumluk Plajı içerisinde Kınalıada ziyaretçileri için şezlong ve şemsiye imkanı bulunmaktadır. Duş, tuvalet, cankurtaran ve soyunma kabini gibi hizmetler de mevcuttur. 

Kumluk Plajı’nın denizi ise son derece sığdır. Bu nedenle çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kumluk Plajı’nın yapısı çakıl taşlarından oluştuğu için ziyaretçiler yanlarında deniz ayakkabılarını getirebilirler. Kumluk Plajı bünyesinde restoran bulunmaktadır. Misafirler, Kumluk Plajı’nın tertemiz denizinde doyasıya yüzdükten sonra restoran kısmında Kınalıada’ya özgü muhteşem lezzetlerin tadına bakabilmektedirler. Kumluk Plajı, aile plajı olduğu için ailelerin rahat edebilmeleri amacı ile içeriye tek erkekler alınmamaktadır. Kumluk Plajı’na ulaşımlar Kınalıada’da hizmet veren elektrikli toplu taşıma araçları ile rahatlıkla yapılabilmektedir. 

Adres: Kınalıada, 34977 Adalar/İstanbul

Manastır Tepesi

Her yıl hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Manastır Tepesi’nin denizden yüksekliği yaklaşık olarak 93 metredir. Eşsiz manzarası ile tercih edilen Manastır Tepesi’nde Dönüşüm Manastırı bulunmaktadır. Dönüşüm Manastırı, aynı isimdeki Bizans Manastırı’nın yerine inşa edilmiştir. Manastırın belirli kısımları katholikon manastırının içerisinde yerleştirilirken, bazı kısımları ise araziye yayılmıştır. Türklerin bölgeye yerleşmeye başlamasından sonra ise manastır yıkılmaya başlanmıştır. Daha sonraki dönemlerde, 1722’de İstanbul’da iş yapan bir grup Sakız Adalı tüccar ise manastırın onarımını üstlenmişlerdir. Yunan tüccarlar Bizans katholikonunun yerine yeni bir kilise inşa ettirmişlerdir. Aziz Paraskevi’ye adanan bir adet şapel de yan kısma eklenmiştir. Hem tarihsel önemi hem de muhteşem manzarası nedeni ile ilgi gören Manastır Tepesi, Kınalıada’yı ziyaret edenlerin mutlaka görmeleri gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Adres: Kınalıada, Kınalı Çarşı Cd., No:77, 34977 Adalar/İstanbul

Kınalıada Sahili

Kınalıada’nın muhteşem güzelliklerinden biri olan Kınalıada Sahili, tertemiz, berrak ve turkuaz rengindeki denizi ile ön plana çıkmaktadır. Kınalıada Halk Plajı’na girişlerde ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak şezlong ve şemsiye kiralamak isteyen misafirler, plaj içerisinde yer alan işletmeden faydalanabilmektedirler. Plaj içerisinde duş, tuvalet, soyunma kabini ve cankurtaran hizmeti mevcuttur. Kınalıada Sahili’nde hem doyasıya yüzüp, güneşlenmek hem de restoranlarda Kınalıada’ya ait meşhur lezzetleri denemek mümkündür. Kınalıada Sahili’nde doğa ile içiçe keyifli yürüyüşler yapılabilmekte ve bisiklet sürülebilmektedir. Denize girmek istemeyen ziyaretçiler ise Kınalıada Sahili’nin muhteşem manzarasını izleyebilmektedirler. 

Adres: Kınalıada, 34977 Adalar/İstanbul

Ayazma Plajı

Kınalıada’nın görülmesi gereken yerlerinden biri olan Ayazma Plajı, doyasıya yüzmek ve keyifle güneşlenmek için son derece uygundur. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında sıklıkla tercih edilen Ayazma Plajı’na girişlerde ziyaretçilerden ücret talep edilmektedir. Ayazma Plajı bünyesinde beach olarak hizmet veren işletmeler bulunmaktadır. İşletmelerde duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi hizmetler de mevcuttur. Giriş ücreti haricinde işletmelerde kullanılan şezlong ve şemsiyeler için ekstra ücret alınmamaktadır. Ayazma Plajı’nda yer alan işletmelerde belirli günlerde çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir. Ayrıca Ayazma Plajı bünyesinde bulunan restoranlarda ise Kınalıada’nın eşsiz lezzetleri denenebilmektedir. Ayazma Plajı’na ulaşımlar ise Kınalıada İskelesinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Adada kullanılan elektrikli toplu taşıma araçları ve ücretsiz tekneler ise ulaşım sağlanabilmektedir.

Adres: Kınalıada Mahallesi, Kınalı Çarşı Cd., No:89, 34977 Adalar/İstanbul

Dönüşüm Manastırı

Kınalıada’nın gezilecek yerlerinin başında gelen Manastır Tepesi, Kınalıada’nın hem tarihi hem de turistik değerleri arasında yer almaktadır. Kınalıada’nın Manastır Tepesi’nde bulunan Dönüşüm Manastırı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin mutlaka görmek istedikleri yerler arasındadır. Dönüşüm manastırı, daha önceki zamanlarda Manastır tepesi’nde bulunan Bizans manastırının yerine kurulmuştur. İstanbul’un fethinin ardından bölgede bulunan Bizans Kilisesi, harap olduğu için Sakız Adalı tüccarlar harabe hale gelen kilisenin yapımını üstlenerek Bizans Katolik Kilisesi’nin yerine bu yapıyı inşa etmişlerdir. Aziz Paraskevi’ye adanan Dönüşüm Manastırı, 1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın başlangıcında boşaltılmış ve Türk ordusuna devredilmiştir. I. Dünya Savaşı’nın sonrasında Rus mülteciler bölgeye yerleşmiş ve kiliseyi restore etmişlerdir. İçinde bulunduğumuz zamanlarda ise Dönüşüm Manastırı, Rum çocuklarının yazlık yerleşkesi olarak kullanılmaktadır. 

Adres: Kınalıada, Kınalı Çarşı Cd., No:77, 34977 Adalar/İstanbul

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Kınalıada’nın görülmesi gereken değerlerinden biri de Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi olmaktadır. Kınalıada’nın tarihsel önem taşıyan yerlerinden biri olan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Ermeni nüfusunun adalarda yoğunlaşmaya başladığı dönemlerde ibadete açılmıştır. Kilisenin 1857 yılında ibadete açıldığı düşünülmektedir. Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin duvarlarındaki Ermeni işçiliği ise hem yerli hem de yabancı turistleri hayran bırakmaktadır. Ermeni patriği Hagapos Seropyan tarafından ibadete açılan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi içerisindeki ortaçağ taş oymacılığının en güzel örneklerini taşıyan panolar ise oldukça ilgi görmektedir. 1988 yılında kilisede gerçekleştirilen restorasyon sonrasında ise günümüzdeki görünümünü almıştır. 

Adres: Kınalıada, Akgünlük Sk., No:10, 34977 Adalar/İstanbul

Hristos Tepesi

Kınalıada’nın gezilmesi gereken yerlerinin başında gelen Hristos Tepesi, hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdikleri yerler arasında bulunmaktadır. Hristos Manastırı’nın bulunduğu Hristos Tepesi’nden İstanbul’un eşsiz güzellikteki manzarası izlenebilmektedir. Hristos Tepesi’nin sütunlar ile yeraltı sarnıçları arasındaki muhteşem manzarası ise ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir. 1071 yılında Malazgirt’te Alparslan’a yenilen Romen Diyojen’in sürgün edildiği yer olması açısından meşhur olan Hristos Tepesi, tarihsel önemi ile ön plana çıkmaktadır. Romen Diyojen’in mezarının günümüzdeki yetimhanenin yan kısmında olduğu söylenmektedir. Hem muhteşem manzarası hem de tarihsel değeri açısından önemli olan Hristos Tepesi, Kınalıada ziyaretçilerinin mutlaka görmeleri gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Adres: Kınalıada, Kınalı Çarşı Cd., No:77, 34977 Adalar/İstanbul

Kınalıada Cami

Kınalıada’nın tarihsel değerlerinden biri olan Kınalıada Cami, ilgi çekici mimarisi ile ön plana çıkmaktadır. Kınalıada Cami’sinin 1964 yılına kadar uzanan bir tarihsel geçmişinin olduğu düşünülmektedir. Kınalıada Cami, Turhan Uyaroğlu ile Başar Acarlı gibi meşhur mimarlar tarafından tasarlanmıştır. Her yıl hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiği Kınalıada Cami küçük bir camidir. Ancak üçgen mimari yapıya sahip olan Kınalıada Cami, görenleri büyülmektedir. Hem Kınalıada sakinleri hem de Kınalıada misafirleri için önemli bir yere sahip olan Kınalıada Cami, Kınalıada’ya gelenlerin mutlaka görmeleri gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

Adres: Kınalıada, Kınalı Çarşı Cd., No:15, 34977 Adalar/İstanbul

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü