Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Hem doğal güzellikleri hem tarihi güzellikleri hem de plajları ve koyları ile meşhur olan Kınalıada, yemekleri ile de büyük ilgi görmektedir. Kınalıada restoranlarında Kınalıada’ya özgü çok sayıda lezzet bulunmaktadır. Balık ve meze çeşitliliği ile ön plana çıkan Kınalıada restoranlarında et çeşitleri de bulunmaktadır. Kınalıada’ya tatil planı yapan kişiler ise, “Kınalıada’da ne yenir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar.

En meşhur Kınalıada yemekleri arasında; kalamar tava, ahtapot ızgara, dondurma çeşitleri, balık çeşitleri, atom, ızgara enginar, tereyağlı karides, paçanga böreği, kabak tatlısı ve balık köftesi bulunmaktadır. Kınalıada’nın meşhur yemeklerini merak eden hem yerli hem de yabancı turistler her yıl özellikle bahar ve yaz aylarında Kınalıada’ya tatil planı yapmaktadırlar. 

Dondurma

Kınalıada denildiğinde akla gelen ilk lezzetlerden biri dondurma olmaktadır. Kınalıada’da hizmet veren Sinem Dondurma, her yıl hem yerli hem de yabancı çok sayıda turist tarafından tercih edilmektedir. Sinem Dondurma’da bütün dondurma çeşitleri günlük ve taze olarak üretilmektedir. Dondurmaların yapımında tatlandırıcı ve renklendirici kullanılmamaktadır. Tamamen doğal ve mevsime uygun meyvelerden hazırlanan dondurma çeşitleri arasında en çok tercih edilenler arasında şeftalili, kaymaklı, sakızlı, çikolatalı, oreolu, karadutlu ve limonlu bulunmaktadır. Sakızlı dondurma ise bir ada klasiği olarak hem ada sakinlerinin hem de ziyaretçilerin en çok sevdiği dondurma çeşidi olmaktadır. Günlük pastörize süt kullanılarak hazırlanan dondurmaların hammaddesi olan sakız ise Sakız Adası’ndan getirilmektedir. Eşsiz lezzeti ile dondurma çeşitleri, Kınalıada’ya gelenlerin mutlaka denemeleri gereken lezzetler arasında bulunmaktadır. 

Kalamar Tava

Kalamar tava, Türkiye’nin tüm şehirlerinde yapılmaktadır. Ancak Kınalıada’da servis edilen kalamar tavanın tadı daha farklı lezzette olmaktadır. Kalamar tavanın hazırlanışında kalamarlar ilk önce maden suyu veya süt içerisinde bekletilmektedir. Kalamar tavanın lezzeti ise bu marine işleminden gelmektedir. İyice temizlenen ve halka biçiminde doğranan kalamarlar, tuz, toz şeker ve karbonat ile iyice ovulmaktadır. Yumuşayan kalamarlar buzdolabında bir süre bekletildikten sonra, tavada iyice renk alana kadar kızartılmaktadır. Tarator sosu ile birleşen bu muhteşem lezzet, Kınalıada restoranlarında tadılabilmektedir. 

Ahtapot Izgara

Kınalıada’nın en güzel lezzetlerinden biri olan ahtapot ızgara, hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler tarafından beğenilmektedir. Ahtapot ızgaranın yapımında kullanılan malzemeler arasında ahtapot, kekik, tuz, sirke ve zeytinyağı bulunmaktadır. Ahtapot ızgaranın hazırlanışında ise ahtapot sirkeli ve tuzlu suda 2 saate yakın haşlanmaktadır. Üzerine zeytinyağı ve kekik serpilerek 15 dakika kadar ızgaraya verilmektedir. Izgaradan alındıktan sonra tekrar kekik serpilen ahtapot ızgara, Kınalıada’nın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. 

Balık Çeşitleri

Kınalıada denildiğinde en başta akla gelen lezzetlerden biri de balık çeşitleri olmaktadır. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin oldukça tercih ettiği balık çeşitleri Kınalıada’nın balık restoranlarında bulunmaktadır. Kınalıada restoranlarında en çok tercih edilen balık çeşitleri arasında ise; levrek, mezgit, palamut, hamsi, istavrit, kırlangıç, kalkan, çipura, lagos ve lüfer bulunmaktadır. Kınalıada restoranlarında tüm balık çeşitleri günlük ve taze olarak servis edilmektedir. Haftanın belirli günlerinde düzenlenen canlı müzik ve fasıl eğlenceleri ile keyifli bir akşam geçirmek mümkün olmaktadır. Kınalıada restoranlarında misafirlere hem alkollü hem de alkolsüz içecek alternatifleri sunulmaktadır. Kınalıada restoranlarında balık ve meze çeşitlerini deneyip, kaliteli müzikler eşliğinde eğlenmek mümkündür.

Atom

Kınalıada’nın vazgeçilmez mezelerinden biri olan atom, rakı balık keyfi denildiğinde akla gelen ilk lezzetlerden biri olmaktadır. Atomun malzemeleri arasında; tuz, tereyağ, toz kırmızı biber, sıvı yağ, kurutulmuş Arnavut biberi, ezilmiş sarımsak ve süzme yoğurt bulunmaktadır. Atomun hazırlanışında ise ilk önce bir kasede süzme yoğurt, tuz ve ezilmiş sarımsak karıştırılmaktadır. Ayrı bir tavada ise sıvı yağ ile tereyağ birlikte eritilmektedir. Kurutulmuş Arnavut biberleri doğranmakta ve eritilen yağ karışımının içerisine aktarılmaktadır. Üzerine toz kırmızı biber eklenerek karıştırılmaktadır. Yağ kızdıktan sonra ise ocaktan alınmaktadır. Şekil verilen yoğurdun üzerine karışım dökülmekte ve servis edilmektedir. Atom, Kınalıada’nın balık restoranlarının tümünde denenebilmektedir. 

Izgara Enginar

Kınalıada’nın en güzel lezzetlerinden biri olan ızgara enginar, yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Enginar yemekleri içerisinde en çok beğenilen lezzetlerden biri olan ızgara enginar, çocuklar tarafından da sevilerek tüketilen yemeklerden bir tanesidir. Izgara enginarın hazırlanışında ise enginarın mor yaprakları iyice temizlenmektedir. Beyaz kısımlarının yenilebildiği ızgara enginarda, enginarın üzerine yoğurtlu ve tahinli sos eklenebilmektedir. Sağlığa olan faydaları nedeni ile de sıklıkla tercih edilebilen ızgara enginar, Kınalıada’nın balık restoranlarında bulunmaktadır. 

Tereyağlı Karides

Kınalıada denildiğinde akla gelen lezzetlerden biri de tereyağlı karides olmaktadır. Kınalıada’nın en meşhur lezzetlerinden biri olan tereyağlı karides, Kınalıada’nın tüm balık restoranlarında bulunabilmektedir. Tereyağlı karidesin yapımında kullanılan malzemeler arasında tereyağ, karides, kırmızı toz biber, tuz ve sarımsak bulunmaktadır. Tereyağlı karidesin yapılışında ise ilk başta karidesler iyice temizlenmekte ve yıkanmaktadır. İyice temizlenen ve yıkanan karidesler soğuk suya konulmakta ve ocağa alınmaktadır. Kaynamaya başladıktan sonra ise süzgeç ile süzülmektedir. Tavaya alınan karideslere tuz, sarımsak, tereyağı, yağ ve biber eklenmektedir. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen tereyağlı karides, Kınalıada’ya gelindiğinde mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.

Paçanga Böreği

Kınalıada’nın balık restoranlarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan paçanga böreğinin malzemeleri arasında; yufka, domates, yeşil biber, kırmızı kapya biber, kaşar peyniri ve pastırma bulunmaktadır. Paçanga böreğinin iç harcı için biberler minik minik doğranmakta ve az yağda sotelenmektedir. Diğer malzemeler eklendikten sonra iç harç ile yufkalar sarılmaktadır. Yufkaların büyüklük durumuna göre 6 veya 8 parçaya bölünen börekler bol iç harç ile hazırlanmaktadır. Malzemenin bol olması nedeni ile eşsiz bir lezzete sahip olan paçanga böreği, sıcak sıcak servis edilmektedir.

 

Kabak Tatlısı

Kınalıada’nın vazgeçilmez tatlarından biri olan kabak tatlısının yapımında kullanılan malzemeler arasında balkabağı, toz şeker ve ceviz bulunmaktadır. İnce ince dilimlenen balkabakları soyulmakta ve çekirdekleri temizlenmektedir. Doğranan balkabağı dilimleri tencereye alınarak aralarına şeker serpilmektedir. Ağzı kapalı olarak birkaç saat bekletilen balkabaklarının su salması beklenmektedir. Orta ateşte pişirilen balkabakları, kaynadıktan sonra ise kısık ateşte pişirilmeye devam edilmektedir. Yumuşayana kadar pişirilen balkabakları, ceviz ile servis edilmektedir. Kınalıada’nın restoranlarında kabak tatlısı, tahin ve ceviz ile servis edilmektedir. Eşsiz lezzeti ile çocuklar tarafından da çok sevilen kabak tatlısı, Kınalıada’nın balık restoranlarında denenebilmektedir. 

Balık Köftesi

Kınalıada’nın en meşhur lezzetlerinden biri olan balık köftesi, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sevilerek tüketilen lezzetler arasında bulunmaktadır. Balık köftesinin malzemeleri arasında; karabiber, tuz, zeytinyağı, dereotu, yumurta, kuru kekik, kuru nane, soğan, sarımsak, bayat ekmek içi, kaşar peyniri ve beyaz balık eti bulunmaktadır. Balıkların tuzlu suda haşlanmasının ardından kılçıkları temizlenerek püre haline getirilmektedir. Islatılan ekmek içleri ise ufalanmaktadır. Soğan rendelenmekte ve sarımsaklar ezilmektedir. Balık püresine rendelenen kaşar peyniri, ufalanan ekmek içi, kıyılmış soğan, yumurta, ezilmiş sarımsak, dereotu, kekik ve nane ilave edilmekte ve yoğrulmaktadır. Yumurta büyüklüğünde hazırlanan köfteler kızartılmakta ve servis edilmektedir. 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü