Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

İzmir şehirleri birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz tatillerinde deniz odaklı bir tatil yapmak isteyenlerin tatil için tercih ettikleri yerlerden biri bu nedenle İzmir oluyor. İzmir koyları doğal güzellikler ile buluşan veya birbirinden lüks mekanlara ev sahipliği yapan yerlerdir. İzmir'in doğal güzellikleri içerisinde vakit geçirmek ve denizin serinliğine ferahlamak isteyenler doğallığıyla bilinen koyları tercih ediyor. Birbirinden güzel mekanlarda eğlenmek ve lüks bir hizmet almak isteyenler ise özel işletmelerin olduğu koylara yöneliyor.

Tatiliniz boyunca İzmir kiralık villa seçeneklerini değerlendirmek istiyorsanız gideceğiniz koyların konumlarına göre yakın mesafede olan bir villa tercih etmenizi öneririz. Bu sayede günün eğlenceli saatlerine vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Popüler Koylar ve Plajlar

Türkiye’de her yıl binlerce kişiyi ağırlayan ve ünlü isimlere kapılarını açan popüler koyların bazıları İzmir bölgesinde bulunuyor. Popüler koylar ya eşsiz denizleri ya da bölgede hizmet veren mekanlar nedeniyle bu ünü kazanıyor.

Aya Yorgi Koyu

Yaz aylarında dolup taşan koylardan biri Çeşme’de bulunan Aya Yorgi Koyu oluyor. Masmavi serin bir denize ev sahipliği yapan koyda sıralı çok sayıda mekân bulunuyor. Mekanlarda bazı günlerde özel etkinlikler düzenleniyor veya ünlü isimler sahne alıyor. Belirli günlerde yapılan happy hour etkinliklerinde ise güneşin batışı müzikle beraber izleniyor.

Ilıca Koyu

İnce kumlardan oluşan upuzun sahil şeridiyle aynı anda binlerce kişinin deniz keyfi yapabildiği plajlardan biri Ilıca’dır. Özellikle bir tesise çok fazla para vermek istemeyen kişiler Ilıca Plajını tercih ederek dilerlerse buradaki işletmelerden yararlanıp şezlong kiralayabilirler. Ilıca Plajı yavaş derinleşen denizi ve kumsalı ile özellikle çocuklu ailelerin sevdiği yerlerden biridir.

Kamp İçin Uygun Koylar ve Plajlar

Bazı İzmir koyları kamp alanları da bulunduğundan doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor. İzmir koy ve plajları çok sayıda seçeneğe sahipken kamp yapmak isteyen tatilciler için önerebileceğimiz koylar ise şu şekilde oluyor.

Bodrum Koyu

İsmi duyanları ilk başta şaşırtsa da İzmir’de de bir Bodrum Koyu bulunuyor. Urla bölgesinde bulunan Bodrum Koyu günümüzde hala daha bakirliğini korumayı başarmış sadece tek bir tesisin bulunduğu geniş bir alandan oluşuyor. Koyun çevresi yemyeşil ağaçlarla çevrili olup koyun biraz ilerisinde bulunan bir alana geçiş yapılarak burada ağaçların arasında kamp keyfi yapılabiliyor. Koyda tesis bulunduğundan bir ihtiyaç halinde bu tesisten kolayca yararlanabiliyorsunuz. 

Demircili Koyu

Yine Urla tarafında bulunan Demircili Koyu da kamp tutkunlarının tercih ettiği bir yer oluyor. Merkezden 24 km uzaklıkta olan bu yerde bazı plaj işletmeleri de bulunuyor. Bu işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz ve duşlarından yararlanabiliyorsunuz. Kamp çadırlarınızla veya karavanınızla buraya gelerek keyfi bir tatil yapabilirsiniz.

Birkaç gün kamp yaptıktan sonra biraz da lüks şartlarda konaklayacağım diyenler İzmir villa kiralama seçeneklerini değerlendirebilirler.

Doğal Güzellikleri ile Ünlü Koylar ve Plajlar

İzmir plajları yer aldıkları koyun doğal kaynakları sayesinde birer doğal güzelliğe dönüşüyor. İzmir'in birçok farklı ilçesinde ise farklı doğal güzellikleriyle ön plana çıkan ve bir doğasever tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler bulunuyor.

Delikli Koy

İzmir Delikli Koy ile farklı bir doğal güzelliğin bulunduğu topraklara ev sahipliği yapıyor. Açık mavinin birçok tonunu görebileceğiniz bir deniz, buna eşlik eden kırık beyaz kayalar ve koyun bakir olması ortaya unutulmaz bir görüntü çıkarıyor. Alaçatı'nın kalabalığından kaçmak isteyenler soluğu Delikli Koyda alıyor.

Akvaryum Koyu

Hemen hemen koyları bulunan her bir şehrin bir Akvaryum Koyu da mutlaka bulunuyor. İzmir'in bu özel adresi ise Dikili bölgesinde bulunuyor. Kalem ile Garip Adaları olarak ayrılan bu 2 alan içerisinde kıyıdan girerek yüzmek pek mümkün olmuyor. Anakara ve Kalem Adası arasında bulunan deniz bölgesi balçıklı yapısı nedeniyle yüzmek için tercih edilen bir yer olmuyor. Ancak Kalem Adasına geçiş yapılması halinde buradaki koydan keyifli bir şekilde Akvaryum Koyunun denizinin tadını çıkarabilirsiniz.

Sörf ve Su Sporları İçin Uygun Koylar ve Plajlar

İzmir plajları ve koyları rüzgârlı olmaları ile bilinirler. Özellikle bazı koylar coğrafi konumu itibariyle daha çok rüzgâr aldığından özellikle rüzgar sörfçülerinin İzmir bölgesine akın etmesine neden olur. 

Alaçatı Çark Plajı

İzmir’de rüzgâr sörfü denildiği takdirde akla gelen ilk ilçe Çeşme olurken Çeşme’de ise Alaçatı bölgesi ön plana çıkar. Burada suyun dalgasız olması, plajın kumluk olması ve denizin adım adım derinleşmesi bir sörfçünün isteyebileceği tüm özellikleri bir arada bulmasını sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak koy bir de sörf için rüzgâr aldığından adrenalin tutkunları soluğu Çark Plajında alıyor. Sörf eğitimi almak isteyenler Alaçatı Çay Plajının hemen yanında bulunan koydaki sörf okullarından ders alabiliyorlar.

Altınkum Plajı

İsmini tüm kumsalı kaplayan altın rengindeki kumlardan alan bu plaj 3.5 kilometre uzunluğa sahiptir. Burada ücretsiz halk plajı seçeneği bulunduğu gibi çeşitli tesisler de yer alır. Dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayarak serin suların tadını ailecek çıkarabilirsiniz. Yine sahilde bulunan su sporları yapan işletmelerden jet ski kiralayabilir veya banana gibi su aktiviteleri yapabilirsiniz.

Aileler İçin Uygun Koylar ve Plajlar

Ailecek tatile geldiğinizde bir koyu tercih etmeden öncesinde koyun denizinin aniden derinleşmemesi, kum bir plajdan oluşması ve tesisler bulunması özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği ilk özellikler oluyor. Çocuklu aileler tarafından gönül rahatlığıyla gidilebilecek koylara bazı örnekler verebiliriz.

Yeni Foça Halk Plajı

Mavi bayraklı olan bu plaj Foça Belediyesi tarafından kontrol altında tutuluyor ve 2016 yılında yenilendikten sonra her yıl binlerce turisti ağırlıyor. İzmir villaları arasından özellikle Foça’dakileri tercih ettiyseniz kolay bir şekilde denize girebileceğiniz yer Yeni Foça Halk Plajı olabilir.

Boyalık Plajı

Çeşme yarımadasında bulunan Boyalık Koyu çocuklu aileler tarafından sevilen bir adrestir. Kumsal olması ve denizin zamanla derinleşmesi ve diğer koylara göre suyunun daha sıcak olması bu koyu popüler kılar. Bölgede bulunan işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabilir, mısırcı ve midyeci gibi sokak satıcılarından lezzetli yiyecekler satın alabilirsiniz.

İzmir Merkezine Yakın Koylar ve Plajlar

İzmir’in en güzel koyları arayışında olurken yollarda vakit kaybetmek istemeyenler İzmir merkezine yakın plajları da merak ediyor. İzmir'de yapılacak aktiviteler arasında günün belirli bir kısmını denize ayırmak isteyenler Ayı Balığı Koyunu tercih ediyor.

Ayı Balığı Koyu

İzmir merkezden 80 km mesafede olan bu koya şahsi araçlarınızla kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çeşme ilçesine bağlı olan Ayı Balığı Koyu her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlayan bir koy olup koyda işletmeler bulunur. Su sporları yapmak isteyenler de bu koyu tercih edebilir.

Gizli ve Keşfedilmemiş Koylar ve Plajlar

İzmir koy ve plajları arasında bakirliğini korumayı başaran plajlar da bulunuyor. İzmir bungalov evlerinde konaklayıp şehir stresinden uzaklaşmayı tercih edenler koy tercihlerini Mimoza Koyundan yana yapıyor.

Mimoza Koyu

Urla bölgesinde bulunan Mimoza Koyu betonlaşmanın henüz gerçekleşmediği ve doğal güzellikleriyle sevilen bir koydur. Özellikle yerli halkın mesken tuttuğu bu yer şehir stresinden uzaklaşmak için ideal bir noktadır. Ağaçlarla çevrili alanın içerisinde dinlenirken sıcakladığınızda kendinizi masmavi serin bir denize bırakabilirsiniz. Hem el değmemiş yerlerin tadını çıkarmak hem de evinize geçtiğinizde konforlu şartlarda konaklamak istiyorsanız Urla’da bulunan İzmir villaları seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İzmir villa tatili için güzel bir şehir olurken dört bir yanında bulunan ve farklı özellikleriyle ön plana çıkan koyları ile de sevilen bir yerdir. Tatilden beklentinize göre gideceğiniz koyu belirleyebilir ve beklentilerinize uygun villayı kiralayarak hayalinizdeki tatili gerçekleştirebilirsiniz.

 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü