Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Yaz veya kış mevsimi fark etmeksizin yılın her döneminde dilediğince su sporlarından birini yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İsterseniz yaz aylarından isterseniz de kış aylarında dilediğiniz gibi su sporu yapabilmeniz için ülkemizin birçok güzel gözde bölgesi sizi bekliyor.

Sörf veya dalış gibi en popüler su sporlarını deneyimleyebileceğiniz birçok bölge ve branş önereceğimiz listemize mutlaka göz atın! Sıradaki tatilinizde bu sporları denemek için mutlaka eğitim almanız gerektiğini de öncelikle belirtmemiz gerekiyor. Su sporları denilince akla ilk gelen yer Fethiye'de uzun yıllar unutamayacağınız heyecanlı bir tatil için Fethiye tatil villaları arasında istediğinizi seçebilirsiniz.

1.Kano

Eğer kano öğrenmek veya deneyimlemek istiyorsanız, başlangıç olarak slalom veya sürat kanolarında başlayabilirsiniz. Aynı diğer spor branşları gibi su sporları da elbette bir eğitim gerektiriyor. Türkiye’de olimpik düzeyde yapılan kanoyu, eğitim görerek amatör bir şekilde de deneyimleyebilirsiniz.

Kano tatlı sularda keyifle ilerlerken, doğal güzellikleri su üzerinde keşfetmeniz için çok ideal bir su sporu. Kullandığınız kanoya suda doğru bir şekilde ivme kazandırmak için suyun hareketlerini dinlemek durumundasınız. Böylelikle doğa ile gerçek bir bağ kurabiliyorsunuz.

Bu su sporu için yarım saatlik bir eğitim, başlangıç seviyesi için ideal bir süre. Eğer kano sporunda daha profesyonel bir eğitim almak istiyorsanız, bu su sporu için gerekli olan fiziki kondüsyona sahip olmalısınız. Profesyonel kona eğitimi ile debisi yüksek akarsularda tek kişilik bir kona ile bir doğa keşfine çıkabilirsiniz.

Kano sporu için İstanbul’da bulunan Terkos Gölü, Karadeniz’de Fırtına Deresi, Melen ve Sarısu bölgelerini ziyaret edebilirsiniz.

2.Dalış

Türkiye’de en yaygın ve popüler olan su sporlarından biri de Dalış sporudur. Doğanın en az keşfedilen güzelliklerinden biri olan su altı güzellikleri ile karşılaşacağınız dalış sporu ile bambaşka bir deneyim yaşayacaksınız.

Türkiye’nin hemen hemen her sahil kasabasından deneyebileceğiniz bu su sporunu, kuru ve ıslak elbise seçenekleri ile yılın herhangi bir ayında deneyebilirsiniz. Türkiye’nin Saros körfezi tarafında deneyeceğiniz Dalış sporu ile İkinci Dünya Savaşı ve öncesinden kalan batık gemileri görebilir, Akdeniz ve Ege bölgesinde su altında kalan antik kent kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Bodrum ve Asos bölgesinde yapılan dalışlar ile de antik kentleri görebilirsiniz.

Bu sporu yaparken gerekli her önlemi almalı ve eğitmenlerin uyarılarına uymanız gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra su altı güzelliklerini keşfetmek için dalışın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

3.Rüzgar Sörfü

Su Sporları Severler İçin Gezi Rehberi listemizde sıra en sevilen su sporlarından biri olan Rüzgar sörfünde! Sörf tahtasının üzerinde rüzgarın yardımıyla kıyaya doğru kaydığınız bu spor oldukça heyecan verici anlar yaşatıyor. Dünyanın en eski su sporlarından biri olan rüzgar sörfünde ne kadar hızlı veya yavaş gideceğiniz tamamen rüzgara bağlı.

Aynı diğer su sporları gibi rüzgar sörfü de bir eğitim gerektiriyor. En az bir haftalık bir süreç gerektire eğitimde defalarca su üzerinde düşüp kalkabilirsiniz. Her aşaması keyifli ve eğlenceli olan bu spor için Çeşme/Alaçatı ve İzmir / Seferihisar bölgelerini ziyaret edebilirsiniz. 

4.Kiteboard

Dünyanın en eğlenceli sporları arasında bulunan Kiteboard elbette bu listemizde yerini alıyor. Dünyanın en eğlenceli sporlarından biri dedik çünkü bu su sporunda hem yüzüyor hem de uçuyorsunuz. Kiteboard için yüzme becerisine sahip olmanız ise yeterli.

Peki kiteboard nasıl yapılıyor? Belinizden bir uçurtmaya bağlanıp, ayaklarınız altında bir mono board ile dalgaların üstünde hızlıca kaydığınız bu eğlenceli su sporunda, rüzgarın şiddeti de ayaklarınızın yerden kesilmesini sağlıyor!

Kiteboard yapmak için gereken malzemeleri kolayca kiralayabiliyorsunuz. Türkiye’de kiteboard deneyimi yaşamak için en uygun bölgeler ise Çeşme ve İstanbul.

5.Su Kayağı

En sevilen su sporlarından biri olan su kayağı, motorlu bir teknenin sizi su üstüne çekmesiyle yapılan oldukça eğlenceli bir su sporu. Ayaklarınızın altında iki tane kayak olarak gerçekleştirilen su kayağında, profesyonelleştikçe iki kayaktan mono denilen kayağa geçiş yapıyorsunuz.

Türkiye’de de oldukça popüler olan su kayağını Bodrum’un Yalıçiftlik bölgesinde deneyebilirsiniz. Ayrıca Antalya’da bu spor için çok ideal bir bölge. Masmavi sularda heyecanlı ve eğlenceli bir tatil için Bodrum villalarını hemen inceleyebilirsiniz.

6.Rafting

Su sporları severler için gezi rehberi listemizde sırada oldukça adrenalin yüklü bir spor var: Rafting! Bir akarsu sporu olan Rafting oldukça heyecan verici anlar yaşamanızı sağlıyor. Raft denen şişme botların üzerinde altı veya sekiz kişilik gruplar halinde yapılan spor, tam anlamıyla bir takım sporu!

Rafting sırasında, parkur derecelerinin zorluğu değişebiliyor. Akarsuyun derinliği, yatakları, akış hızı ve kayalıkların sıklığı bu sporun önemli etkenleri arasında bulunuyor. Rafting aynı diğer sporlar gibi bir eğitim gerektiriyor. İlk parkurlar da olmasa dahi sonraki parkurlar eğitimsiz bir şekilde tamamlanmayacak zorluğa sahip oluyor.

Türkiye’de rafting heyecanı yaşamak için Çoruh, Manavgat, Melen ve Dalaman Çayları, Fırtına Deresi en uygun yerler arasında bulunuyor. Türkiye'nin turizm cenneti Antalya'da rafting için şeh,rden çok fazla uzaklaşmanıza gerek yok. Heyecanlı bir tatil geçirebileceğiniz Antalya kiralık tatil villalarını hemen inceleyebilirsiniz. 

Alternatif ve heyecan verici bir deneyim yaşamak istiyorsanız su sporlar ile bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Keşfedilmeyi bekleyen su altında batık kentleri görebilir, balıklarla birlikte yüzebilir, rüzgar ve dalgalarla birlikte hareket etmeyi öğrenebilir ve takım ruhunu en iyi şekilde öğrenerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Su sporları için ayrıca yaz aylarını da beklemeniz gerekmiyor. Türkiye’nin her bölgesi bu su sporlarını yılın dilediğiniz her mevsimde yapmanız için çok uygun rotalara sahip! Listemizde bulunan her su sporunu yurt içi seyahatinizde kolaylıkla deneyimleyerek, yeni bir heyecana adım atabilirsiniz.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü