Çağrı merkezimiz 22:00’a kadar açık!

Kaz Dağları içinde kalan saklı cennet Yeşilyurt Köyü doğayı keşfetmek isteyen tatilciler için ideal bir yer. Farklı hikayelere sahip olan bu coğrafyada muhteşem günler geçirmek istiyorsanız Yeşilyurt Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yeşilyurt Köyü aslında uzun süredir turizme açılmayan ve yeni yeni popüler olmaya başlayan bir yer. El değmemiş bir doğaya sahip olan bu köyde yeşilin pek çok farklı tonuna şahit olmak mümkün. Yeni yapılaşmadan uzak, betondan ve şehir gürültüsünü duymadan vakit geçirebileceğiniz bu gizli cennet insanın ruhunu dinlendiriyor.

Yeşilyurt Köyü sadece 90 haneye sahip. Toplamda 200 kişilik nüfusu olan bu keyifli belde kelimenin tam anlamıyla Kaz Dağları’nın merkezinde bulunuyor. Bol bol çam ağacına rastlayacağınız köyde oksijen başınızı döndürecek. Dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip yerlerinden biri olan Kaz Dağları’nda el değmemiş yerlerden biri olan Yeşilyurt Köyü’nde sadece 200 kişi yaşıyor.

Yeşilyurt Köyü, Kaz Dağları’nda bulunan diğer köylerden çok daha farklı bir mimari karaktere sahip. Bir Türkmen köyü olsa da buraya yerleşen halk Rum taş ustalarını köye davet ederek evlerini onlara yaptırmış. Zaman içerisinde doğaya hayran kalarak bu köye yerleşen taş ustaları ile barış içinde yaşayan halk adeta bir kültürel bir mozaik oluşmasını sağlamış.

Köyde bulunan taş evlerin pek çoğu Rum mimarisi ile inşa edilmiş. Köye girdiğiniz andan itibaren sizi büyüleyecek olan bu keyifli mimari ile birleşen taş yollar harika bir gezinti imkanı sunuyor. Özellikle fotoğraf tutkunlarına hem mimarisi hem de doğası ile farklı bir deneyim yaşatan Yeşilyurt Köyü’nde oldukça hoş kareler yakalamak mümkün.

Yeşilyurt Köyü Nerededir

Yeşilyurt Köyü, Kaz Dağları üzerinde bulunuyor. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan bu köye ulaşmak oldukça kolay.

Özellikle son yıllarda artan turizm potansiyeli ile birlikte ilgi görmeye başlayan köye ulaşmak için uçakla öncelikle Edremit Havaalanı’na gitmeniz gerekli. Buradan araç kiralayarak yaklaşık 43 kilometrelik bir mesafe kat ederek Yeşilyurt Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Havaalanından köye ulaşmak yaklaşık olarak 45 dakika sürüyor.

Eğer uçak olmadan kendi aracınızla seyahat etmek istiyorsanız birden fazla alternatif bulunuyor. İstanbul’dan özel araç ile köye ulaşmak ortalama olarak 5-6 saat sürüyor.

Yeşilyurt Köyü’nde Gezilecek Yerler

Yeşilyurt Köyü başlı başına görülmesi gereken bir yer. Doğa ile bir arada bulunacağınız harika bir atmosfere sahip olan beldede yalnızca taş binalar arasında, dar sokaklarda yürümek bile büyük keyif verecek.

Köy civavrında eski dönemlerden kalma bir tapınak bulunuyor. Çok az kalıntı kalmış olsa da Zeus Altarı görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Tarihe ilgi duyuyorsanız bu altarı programınıza dahil edebilirsiniz.

Doğanın dokusunu daha yakından görmek ve su sesi eşliğinde keyifli vakit geçirmek için Mıhlıçay’a gidebilirsiniz. Çay çevresinde yer alan restoranlarda yöresel lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Bunun dışında çevredeki diğer köyler de ziyaret edilebilecek yerlerden bazıları. Adatepe Köyü, Tahtakuşlar Köyü ve Koyunevi Köyü görülmesi gereken yerlerden sadece birkaç tanesi.

Yeşilyurt Köyü’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Yeşilyurt Köyü doğa ile bütünleşebileceğiniz ve kendinizi huzurun kollarına bırakabileceğiniz bir yer. Bu nedenle yapılabilecek pek fazla ekstrem aktivite bulunmuyor. Buraya gelenlerin çoğu kafa dinlemek ve huzurun tadını çıkarmak için yola çıkıyor.

Köy çevresinde çok geniş bir orman arazisi var. Kaz Dağları’nın dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip yerlerinden biri olduğunu unutmayın. Bundan en iyi şekilde yararlanmak için çevredeki ormanlarda doğa yürüyüşleri yapabilir, trekking etkinliklerine katılabilirsiniz.

Köyde bisiklet kiralayabileceğiniz işletmeler mevcut. Eğer dilerseniz çam ağaçları arasında keyifli bir bisiklet turu yapabilirsiniz. Bunun dışında, ATV ile safari gibi daha hareketli etkinliklere katılma imkanınız da bulunuyor.

Yeşilyurt Köyü’nde bir de müze bulunuyor. Köyden Kente Teknoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 18. Yüzyıldan bu yana gelen farklı teknolojik aletlerin sergilendiği müze özellikle çocuklar için çok ilgi çekici olabilir. Müzenin koleksiyonunda 500’den fazla eser bulunuyor. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın pek çok yerinden getirilen parçalar ile zenginleştirilen koleksiyonu vakit ayırmaya değer.

Yeşilyurt Köyü’nde Ne Yenir?

Yeşilyurt Köyü ve çevresinde yerel halkın büyük bir bölümü zeytin ve zeytinyağı üretimi ile geçimini sağlıyor. Durum böyle olunca yörenin zeytinyağlı yemeklerinin fazlasıyla lezzetli olması kaçınılmaz.

Köy genelinde çok sayıda restoran mevcut. Özellikle serpme kahvaltı için tercih edilen bu restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Çoğu restoran köyde doğal olarak yetişen otlardan hazırlanan mezeleri de servis ediyor. Kahvaltıda kullanılan malzemeler de yine yemeklerde olduğu gibi organik.

Köyde hayvancılık çok yaygın olmasa da yapılan mesleklerden biri. Eğer ot yemeklerinden hoşlanmıyorsanız köyde bulunan restoranlarda ızgaraları da tercih edebilirsiniz. Yine tüm diğer yemeklerde olduğu gibi oldukça lezzetli et yemekleri bulmak da mümkün.

Yeşilyurt Köyü’ne Hangi Mevsimde Gitmeli?

Kaz Dağları yılın her mevsimi görülmesi gereken kusursuz bir atmosfere sahip. Yeşilyurt Köyü de yılın her dönemi ziyaret edilebiliyor.

Eğer İlkbahar mevsiminde giderseniz doğanın uyanışına şahit olabilirsiniz. Yeni açan çiçekler ve yeşeren ağaçlar bambaşka bir deneyim yaşatacaktır.

Yeşilyurt Köyü kış aylarında da bambaşka bir atmosfer ile misafirlerini bekliyor. Özellikle yağmurlu havalarda bu köyü ve eşsiz doğayı görmeye kesinlikle değer. Eğer imkanınız varsa Yeşilyurt’u hem ilkbahar hem de kış aylarında ziyaret etmeniz tavsiye ediliyor.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü