Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

İzmir’in gezilecek yerleri denilince tatilcileri çok sayıda seçenekten oluşan bir liste bekliyor. Tarihi yerler görmek isteyenler İzmir’in tarihi yerlerine odaklı bir gezi planı hazırlarken popüler yerleri gezmek isteyenler ise tarihi veya kültürel fark etmeksizin İzmir’in gözbebeği olan birçok noktayı İzmir’de gezilecek yerler listesine ekliyor.

İzmir villa tatili için tercih edilen bir şehir olduğu gibi bol bol gezmek ve tatilin her anında yeni yerler görmek isteyenlerin de ortak tercihi oluyor.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir tarihi ve doğal güzellikleri ile yerli yabancı birçok turistin ilgisini çeker ve Türkiye’nin en büyük üçüncü şehridir. Yerli yabancı birçok turistin akınına uğrayan ve ilk gezilecek yer ise kuşkusuz ki Efes Antik Kenti’dir.

Efes Antik Kenti

İzmir birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi derinliği bulunan bir şehirdir. M.Ö. 6.000 yılına dayanan geçmişi ile Tunç Çağı ve Hititlere ait fikir sahibi olmamızı sağlayan bu yer tarih severler tarafından mutlaka görülmelidir.

Meryem Ana Evi

Efes Antik Kenti’nin bir parçası olan Meryem Ana Evi, Hristiyanlık tarihi için önemli yerlerden biridir. Selçuk bölgesine 7 km uzaklıkta olan bu yer her yıl yerli yabancı binlerce turist akınına uğrar. Her ağustos ayında dini ayinlere ev sahipliği yapan bu yer İzmir’e gelmişken görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir.

İzmir Merkezde Gezilecek Yerler

Şehir merkezine yakın mesafede bulunan İzmir villaları seçeneklerini değerlendirenler İzmir merkezde gezilecek yerlere öncelik vererek aşağıdaki önemli yerleri ziyaret ediyor.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in simgesi haline dönüşmüş olan saat kulesi 1901 yılında Osmanlı padişahı II.Abdülhamit’in tahttaki 25.yılını kutlamak için inşa edilmiştir. Konak Yalı Camii gibi önemli bir yapının yakınında bulunan bu kule 25 metre yüksekliktedir ve diğer Osmanlı Dönemi’ndeki saat kulelerine kıyasla daha farklı bir mimariye sahiptir. Bu farklılık saat kulesinin dönemin önemli Fransız mimarlarından biri tarafından tasarlanmasından gelir. 

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Saat Kulesini gezdikten sonra hemen yakınında bulunan Kemeraltı Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. İzmir'in en büyük açık hava pazarı olan Kemeraltı Çarşısı kapalı alana da sahiptir. 15 binden fazla dükkânın bulunduğu, eski dönemlerin alışveriş merkezi olarak adlandırabileceğiniz bu yer 1650- 1670’li yıllar arasında denizin doldurulması sonrasında yapılmıştır. Kemeraltı Çarşısı İzmir’de ticaretin ana noktası olurken mimari özellikleri ve tarihi dokusu UNESCO Dünya Mirası Geçici listesine eklenmesini sağlamıştır.

İzmir Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezinden çok uzaklaşmadan bölgenin tarihi hakkında da bilgi almak isteyenler İzmir Arkeoloji Müzesini ziyaret edebilirler. İzmir Konak ilçesinde bulunan müze, bir dönem taşınmış olup 1927 yılından beri hizmet vermeye devam eder. İzmir'in önemli tarihi yerlerinden olan Efes Antik Kenti, Bergama Antik Kenti ve Teos Antik Kenti gibi arkeolojik alanlarda bulunan eserler bu müzede sergilenir.

İzmir’de Gezilecek Doğal Yerler

İzmir’in birçok farklı bölgesinde birbirinden güzel koylar bulunur. Bu koyların bazıları farklı doğal güzelliklerin bir araya gelmesiyle adeta tabiatın tüm güzelliklerinin görülebileceği yerlerdir. İzmir'de gezilecek doğal yerler listenize sayacağımız yerleri eklemenizi öneririz. 

İzmir Kültür Park

Şehrin ortasında yeşilin verdiği huzuru hissetmek istiyorsanız İzmir Kültür Parkı ziyaret edebilirsiniz. 1936 yılında Atatürk’ün isteği üzerine kurulan Kültür Park gerek sahip olduğu tesisleri gerekse estetik peyzaj özellikleriyle dikkat çektiğinden sevilen bir konumdur. 20.000 metrekarelik kültür parkı içerisinde; sanat merkezleri, tiyatro alanları ve spor salonu bulunur. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi de kültür park içerisindedir.

İnciraltı Kent Ormanı

İzmir Balçova ilçesinde bulunan İnciraltı Kent Ormanı 620.000 metrekare alanı ile şehrin ortasında bulunan büyük bir ormanlık alandır. Ormanın sahil hattında uzanan bisiklet yollarında dilerseniz bisiklet sürebilir, orman içerisinde bulunan yürüyüş parkurlarında keyifle spor yapabilirsiniz. Doğaseverler tarafından mutlaka görülmesi gereken bu park 16.000’den fazla bitki çeşidine ev sahipliği yaparak zengin bitki örtüsüyle de dikkat çeken bir yerdir.

İzmir Çevresi Gezilecek Yerler

İzmir villa kiralama seçeneklerini değerlendirirken uzun süreli konaklayabileceğiniz yerlere öncelik veriniz.  İzmir ve çevresindeki gezilecek yerler oldukça fazla olduğundan her yeri görmek istiyorsanız İzmir tatil sürenizi kısa tutmamanızı öneririz.

Şirince Köyü

İzmir çevresinde gezilecek yerler denilince akla gelen ilk yer kuşkusuz ki Şirince Köyü oluyor. Doğal güzelliklerin arasında konumlanmış bu küçük sevimli kasaba Ege Bölgesinin kültürel ve tarihi simgelerini taşıyan güzel bir köydür. Küçük cumbalı evlerden oluşan merkezde şarapçılık ön planda olup burada dileyenler lezzetli şarap tadımları yapabilirler.

Alaçatı

İzmir’in meşhur ilçelerinden biri olan Çeşme’nin popüler merkezi Alaçatı'dır. Çeşmeye 8 km uzaklıkta olan Alaçatı taş evlerden ve otellerden oluşan rengarenk sokakları ile film setini andıran bir yerdir. Buradaki restoranlarda ve kefelerde keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Ilıca Plajı

Çeşme’ye kadar gelmişken denize de girmek istiyorum diyenler ise soluğu Ilıca Plajında alıyor. Halk plajı veya şezlong kiralanabilecek tesislerin bulunduğu alanlar bulunan bu geniş plajda dilediğiniz gibi deniz keyfi yapabilirsiniz. Gelmişken burada kalayım da derseniz  İzmir bungalov evleri seçeneklerini değerlendirebilir ve deniz tatilinizi uzun süreli tutabilirsiniz.

İzmir’de Günübirlik Gezilecek Yerler

Tatil süresi kısaysa İzmir’de günübirlik gezilecek yerler için de bazı önerilerimiz var. Özellikle İzmir şehir merkezine yakın konaklıyorsanız şehir merkezindeki yerleri gezdikten sonra bu seçenekleri de kolayca değerlendirebilirsiniz.

İzmir Atatürk Anıtı

Hızlandırılmış bir İzmir turu istiyorsanız tura eklemeniz gereken adreslerden biri de İzmir Atatürk Anıtı’dır. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan anıt 1932 yılında inşa edilmiştir. Ünlü İtalyan heykeltraş Pietro Canonica tarafından yapılmış olan heykel “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!” emrinin verildiği anı ölümsüzleştirmek üzere yapılmıştır.

Balçova Teleferik

İzmir’i tepeden görmek isteyenler 1974 yılında inşa edilen Türkiye’nin en eski teleferiklerinden biri olan Balçova teleferiği ziyaret edebilirler. 2015 yılında yeniden hizmete açılmış teleferik her yıl binlerce kişiye İzmir’i tepeden izleme şansı tanıyor.

Kışın İzmir’de Gezilecek Yerler

Kışın İzmir’de gezilecek yerler yaza kıyasla daha sınırlı olsa da yine tatile keyif katacak çeşitli adresler mevcuttur. İzmir'de yapılacak aktiviteler için verebileceğimiz örnekler ise şu şekildedir;

İzmir Atatürk Evi Müzesi

Şömineli İzmir villaları kış soğuğunu hissetmenizi önlerken kış mevsimi antik kentlerde veya ormanlarda gezmenizi zorlaştırabilir. Bu noktada müzelere yönelebilir ve özellikle İzmir Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1880 yılında yapılmış tarihi bir Osmanlı konağında bulunan müzede İzmir İktisat Kongresi, Kurtuluş Savaşı gibi önemli tarihi anlar ile ilgili belgeleri, dönem mobilyalarını ve geniş kütüphaneleri görebilirsiniz.

Key Müzesi

Özellikle çocuklu aileler tarafından yoğun ilgi gören müzelerden biri ise Torbalı ilçesinde bulunan Key Müzesi oluyor. Otomobil severler tarafından da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bu yerde rengarenk 76 klasik otomobil ve 40 motosiklet sergileniyor. 2015 yılından beri hizmet veren müze İzmir’in en eğlenceli ve keyifli noktalarından biridir.

İzmir'de gezmek istediğiniz yerlere karar verdiyseniz sıra bu tatili unutulmaz bir tatil haline dönüştürecek konaklama yerine karar vermeye geliyor. İzmir'in farklı noktalarında bulunan İzmir kiralık villa seçeneklerini değerlendirerek tatilinizi unutulmaz bir hale getirebilirsiniz.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü