Çağrı merkezimiz 22:00’a kadar açık!

İstanbul’da bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şile’nin tarihi, cilalı taş devrine kadar uzanmaktadır. Merkezi ve çevre ilçeleriyle gezilecek çeşitli mekanları ve yapılacak farklı alternatifleri bulundurmaktadır. İstanbul’a yaklaşık olarak 60 km mesafede yer alan Şile’ye İstanbul’dan özel araçla 1,5-2 saate ulaşmanız mümkün. Ayrıca Üsküdar haremden kalkan, şehirler arası otobüsler veya İETT otobüsleriyle de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İlçe eşsiz doğası, Karadeniz’e kıyı sahilleri ve tarihi geçmişiyle İstanbul’da tatil yapılacak en güzel yerlerin başında gelmektedir. Şile hem kısa süreli hem de uzun süreli tatilleriniz için oldukça idealdir. Şile, İstanbul, Kocaeli ve Bursa’ya olan yakınlığıyla günübirlik geziler için ilk tercih edilen yerlerdendir. Şile’nin tadını doyasıya çıkarmak istiyorum diyorsanız daha uzun süreli otel, hostel, villa kiralama, kamping, bungalov gibi alternatifleri de tercih edebilirsiniz. Şile’de her bütçeye uygun olması ve rahatlığıyla kiralık villa seçeneği sıkça tercih edilmektedir. Ya da Şile'ye sadece kahvaltı yapmak için günübirlik olarakta gelebilirsiniz. 

Şile beziyle ünlenen ilçe, yaz aylarında Şile Bezi Festivali sayesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Yaz aylarında katılabileceğiniz festivalde yerel mağazalarda ve yöresel pazarlarda bu kumaştan yapılmış hediyelik eşyaları da bulabilirsiniz. Doğayla iç içe keyifli vakit geçirebileceğiniz Şile’de, uzun kumsalların tadını çıkarabilir ve parklarında piknik yapabilirsiniz. Çocuklu bir tatil yapmayı düşünüyorsanız “İncekum Macerapark”ında bulunan at binme, paintball, airball, okçuluk gibi çeşitli aktiviteleri de tercih edebilirsiniz.

Şile’ de keyifli bir tatil için nereler gezilmelidir? Gidenlerin tavsiyeleriyle Şile’nin gezilecek birbirinden güzel yedi yeri, sizler için derledik.

 

Şile Feneri

     Şile’nin merkezinde yer alan fener 1859-1860 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından Fransız mimarlara yaptırılmıştır. Şile’nin simgesi haline gelmiş olan fener, Boğaz’dan Karadeniz’e geçen gemilere ve yerel kayıklara hâlen yol göstermektedir. Sekizgen yapısı ve siyah beyaz gövdesiyle dikkat çekmekte olan yapı, dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük feneri olma özelliğindedir. Fenerin içerisinde ise ziyaret edebileceğiniz, denizcilik tarihinde kullanılan aletlerin ve fenerin antika parçalarının bulunduğu küçük bir müze bulunmaktadır.

Şile Feneri

Adres: Balibey Mh, Fener Cd., 34980 Şile/İstanbul

 

Coffee Gutta Kavala

Fenerin yakınlarında uygun fiyatları ve çeşitli seçenekleriyle hem Şilelilerin, hem de ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olan “Coffee Gutta” bulunmaktadır. Coffee Gutta içerisinde kahvenizi yudumlarken bişeyler de atıştırabileceğiniz 3. nesil kahvecilerden. Bir sosyal tesis olan kafede kahvenizi yudumlarken bir yandan da eşsiz, deniz ve fener manzaralarının tadını çıkartabilirsiniz. 

Adres: Balibey Mah. Şile Feneri Sok. NO:6, Kavala Park, Coffee Gutta, 34980 ŞİLE/İstanbul

İletişim: 0 216 704 21 07

Şile Kalesi

 Şile’nin merkezinde bulunan bir diğer tarihi yapı da Şile (Ocaklı Ada) Kalesidir. Tarihi iki bin yıl öncesine kadar dayanan yapı, küçük bir ada olan Ocaklı Ada’nın üzerine kuruludur. Cenevizliler tarafından yapımına başlanan kale, Bizans döneminde tamamlanmış olup Osmanlı devleti tarafından da aktif bir şekilde kullanılmıştır. Şehri denizden gelebilecek saldırılara karşı gözetlemek için inşa edilen kale, zamanla artan define söylemleriyle tahribata uğratılmıştır. 2015 yılında yapılan restorasyon çalışmalarıyla yapı son halini almıştır.

Adres: Hacı Kasım, İskele No:4, 34980 Şile/İstanbul

 

Fusha Restoran & Bar & Club

Kalenin yakınlarında deniz ve kale manzaralarıyla gidenleri büyüleyen “Fusha” bulunmakta. Ortalama olarak fiyatları iki kişi 100-150 arasında seyretmekte. Fusha’da kahvaltı yapıp, yemek yiyebileceğiniz gibi  gece düzenlenen çeşitli etkinliklerin de tadını çıkartabilirsiniz. Restoran & Bar & Club şeklinde hizmet veren mekan Şile’ye gidenler tarafından çokça rağbet  görmektedir.

Adres: Balibey, Fener Cd. No:3, 34980 Şile/İstanbul

İletişim: 0216 711 42 38

Ağlayan Kaya

Şile’de deniz kenarında bulunan kaya bir efsane ile birlikte anılmakta. Efsaneye göre kavuşamayan iki aşık bu kayadan kendilerini Karadeniz’in hırçın sularına bırakmışlardır. Kayadan akan su ağlayan bir kadının göz yaşını andırdığından bu ismi almıştır. Bir diğer söylenti ise kayanın kavuşamayan çift için ağladığı yönündedir. Efsanelere konu olmuş doğa harikası kayayı ziyaret ederken yanı başında bulunan kumsallarda denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. 

 

Ağlayankaya Plajı

Uluslararası düzeyde temiz olmasıyla mavi bayraklı bir plajdır ağlayan kayanın birkaç metre yakınında bulunmasından bu ismi almıştır. Şile kalesi ve Şile merkeze olan yakınlığıyla kolayca ulaşım sağlanabilir. Giriş ücretleri ise şezlong, şemsiye dahil 75-150 tl arasında.

Adres: Balibey, Ağlayankaya Plajı, Ağlayan Kaya Cd no:17, 34980 Şile/İstanbul 

Akçakese Köyü

 Doğası, koyları, uzun kumsalıyla ve tarihi evleriyle ilgi çekmekte olan köy, Şile’ye gidenler için meşhur bir uğrak noktası halinde. Akçakese’de 19. yüzyılda inşa edilmiş evler görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. İki katlı ve Şile’ye özgü yapısıyla, ahşap malzemeden yapılmış olan evler 150 yıldır varlığını sürdürmektedir. Akçakese’de yapılacak bir diğer aktivite de 1 km’lik kumsalında deniz eşliğinde yürüyüş yapmak. Bu bölgede doğayla iç içe piknik yapabileceğiniz gibi köye giderken hemen yol üstünde bulunan mekanlardan birine uğrayarak Şile’nin meşhur gözlemeleriyle kahvaltı yapabilirsiniz. 

 Kumbaba Tepesi

Bölge adını 400 yıl önce yaşamış, Mısır’da aldığı eğitimle bölgedeki kumun iyileştirici etkilerini keşfetmiş olan alimden almaktadır. Gerçek adı bilinmemekle beraber halk tarafından Kumbaba olarak anılan alimin hatırasına bölgeye bu isim verilmiştir ayrıca Kumbaba’nın mezarı da bu tepe üzerinde yer almaktadır. Kumbaba’da bulunan kızıl-turuncu kumun radyoaktif ve mineral açısından zengin olmasıyla tarih boyunca tıbbi amaçlarla ziyaret edilmiştir. Bizanslıların “Güneş Hamamı” olarak adlandırdıkları bu bölgeye tıbbi amaçla geldikleri bilinmektedir. Bölge romatizmaya ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmesi söylemiyle sağlık turizminin yapıldığı ilk yerlerden birisi olmuştur. Şile merkeze 2 km uzaklıkta olan bölgeyi gezebilir kızıl kumlarında güneşlenebilirsiniz.

Adres: Meşrutiyet, Kumbaba Cd., 34980 Şile/İstanbul

 

Rokethane Restoran & Cafe

Kumbaba sahilde bulunan eşsiz manzarası ve lezzetli yemekleriyle gidenleri kendine hayran bırakmaktadır. Kadın bir işletme sahibinin girişimidir. Rezervasyon gerektiren restoranda deniz ürünleri ve Türk mutfağı lezzetleri en çok beğenilenlerden. Rokethane’de sabahları kahvaltı yapabileceğiniz seçenekler de bulunmaktadır. Ortalama olarak (alkollü) 200 tl dir.

Adres: Meşrutiyet, Kumbaba Cd. No:17, 34980 Şile/İstanbul

İletişim: 05417122254

 Ağva

 Şile denilince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Ağva, Latince iki göl arası kurulmuş köy anlamına gelmektedir.  Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin arasında bulunan bölge Karadeniz’e kıyı plajları, mağaraları ve gölleriyle başlı başına bir gezi rotası halindedir. Ağva’ da uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, nehirlerde kano turuna çıkabilir veya plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Şehrin temposundan uzakta doğayla iç içe olmak isteyenler için Ağva eşsiz güzellikleriyle ilk tercih edilen yerlerden biri olma özelliğinde. Ağva’ da piknik yapabileceğiniz doğal alanların yanı sıra nehir ve göl kenarlarında kahvaltı yapıp her mevsim taze balık yiyebileceğiniz mekanlar da bulunmakta.

Adres: Ağva Merkez,34990 Şile/İstanbul

 

Ağva Liman Restoran

Ağva merkezde bulunan Ağva Liman Restoran bölgenin en eski restoranı. Yeşilçay kenarında bulunan mekânda doğayla iç içe yemek yiyebilirsiniz. Yeşilçay’ın harika atmosferiyle birlikte gidenlerde olumlu izlenim bırakmakta. Lokanta taze deniz ürünleri ve mezeleriyle meşhur. Kişi başı ortalama (alkollü) 260 tl dir.

Adres: Ağva Merkez, Rıhtım Cd No:1, 34990 Şile/İstanbul

İletişim: 0216 721 81 99

Saklı Göl

 Yapay bir baraj gölü olan saklı göl Ağva sınırları içerisinde bulunmakta. Temiz havası ve yeşil alanlarıyla huzurlu bir atmosfer sunuyor. Saklı Göl’de yapabileceğiniz birçok aktivite de bulunmakta. Gölde kanoyla gezebilir veya balık tutabilirsiniz. Gölün çevresinde yürüyüş yapıp bisiklet sürebileceğiniz yeşillerle sarılı bir alan. Gölün çevresinde bulunan sosyal tesislerde mangal ve piknik yapmakta mümkün.

Adres: Karamandere, 34980 Şile/İstanbul

 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü