Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Kıyametin kopmayacağı köy olarak da bilinen Şirince, doğası, herkes tarafından bilinen tarihi, sıcak yöre halkı ve çok daha fazlasıyla kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Keşfedilecek pek çok yönü bulunan bu muhteşem belde, her ne kadar küçük ve şirin bir yer olsa da yapılabilecek çok şeye sahip. 

Şirince’yi ve sakladığı doğayı keşfetmenin en iyi yolu kiralık villa tatilinden geçiyor. Özgür bir şekilde çevreyi keşfetmek, bu bölgenin efsanelerine kendi gözlerinizle şahit olmak istiyorsanız, kiralık villalarda aradığınız her şeyi bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız bu yazıda, Şirince köyü ile ilgili bilmeniz gereken her şeye yer verdik.

Şirince Köyü Nerede?

Birçok turistik mekana çok yakın mesafede bulunan Şirince Köyü İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı. İzmir tatilinizde günübirlik gezilerle keşfedebileceğiniz köy, Efes Antik Kenti ve Kuşadası'na da oldukça yakın. Köyün çevresinde bulunan üzüm bağları ve zeytin ağaçları tatilinizi mükemmel kılacak. Bu üzüm bağlarından elde edilen Şirince şarabını tatmayı unutmayın!

Şirince’nin Köklü Bir Tarihi Var

Şirince’de doğal güzellikler ve keşfedilmeyi bekleyen eşsiz bir atmosfer kadar köklü bir tarih de sizi bekliyor. Tarihin her döneminde sahip olduğu güzellikler ile ilgi görmüş olan beldede milattan önce beşinci yüzyıla uzanan kayıtlar ve eserler mevcut. 

Şirince, antik dönemlerde elitlerin ve zenginlerin yaşadığı bir yerleşim olarak biliniyor. Bölgenin binlerce yıllık tarihi, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden de izler taşıyor.

Şirince köyü, 1924 yılına kadar bir Rum köyü olarak biliniyor. Bu dönemde yapılan nüfus mübadelesi ile terk edilen köyde Selanik’ten göçen Türkler ikamet etmeye başlıyor. Daha sonra, 1995 yılında Sevan Nişanyan’ın yaptığı restorasyon çalışmaları ile giderek daha turistik bir hale gelen Şirince bugün dünyanın dört bir yanından misafirleri ağırlıyor.

Kıyametin Kopmayacağı Yer: Şirince Köyü

Şirince, her dönemde ilgi çekmiş ve popüler olmuş olsa da özellikle 21 Aralık 2012 tarihi ile herkesin aklında yer etmeyi başardı. 

2012 yılında kıyamet kopacağına dair söylentiler ile başlayan efsaneler ile Şirince dünyanın her yerinden ilgi görmeye başladı. Dünyaya çarpacağı söylenen Marduk gezegeni tüm yaşamı yok ederken Şirince ve Fransa’daki Bugarach köyünün ayakta kalacağına dair efsaneler yaygınlaştıkça köyün popülaritesi de artmaya başladı. 

Özellikle 2012 yılında ünlenen bu köy, bu tarihten sonra yılın her günü turistlerin akınına uğramaya başladı. Doğasının ve kadim tarihinin keşfedilmesine katkı sağlayan bu söylentiler ile Şirince artık Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden biri olmuş durumda.

Şirince’de Gezilecek Yerler

Şirince’nin yüz ölçümü oldukça küçük olmasına rağmen gezilecek ve görülmeye değer çok yer barındırıyor. Hem geçmiş tarihi hem de yeni dönemde inşa edilen merkezler ile turistlere çok şey vadediyor. 

  • Şirince sokakları: Şirince’nin görülmesi gereken ilk yeri elbette köyün çehresini oluşturan dar sokakları. Taş evler, sarmaşıklarla kaplı çiçekli duvarlar arasında yürüyüş yaparak bu köyü keşfetmek oldukça keyifli bir deneyim. Eğer fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız muhteşem karelerle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Adeta bir film setinde yürüyormuş gibi hissedeceğiniz Şirince sokaklarında tüm gününüzü geçirebilirsiniz.
  • Aziz John Baptist Kilisesi: Şirince’nin kadim dönemlerdeki yerleşiminin en iyi korunan eserlerinden biri olan John Baptist Kilisesi’nin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Bizans Dönemi’nden kaldığı düşünülen bu kilise 1800’lü yıllarda kapsamlı bir restorasyondan geçmiş. Eğer tarihten hoşlanıyorsanız kiliseyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

  • Aziz Nesin Matematik Köyü: Şirince’nin sembollerinden biri haline gelen Aziz Nesin Matematik Köyü, Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine kurulmuş. Kar amacı gütmeyen bir oluşum olan bu köyde çocuklara matematiği sevdirmek için farklı aktiviteler düzenleniyor.
  • Hodri Meydan Kulesi: Şirince’nin muhteşem atmosferi bana yetmedi, bir de yukarıdan bakmak istiyorum diyorsanız, 12 metre yüksekliğindeki bu taş kule sizi bekliyor. Yine Sevan Nişanyan tarafından inşa edilen bu kuledeki seyir terası ile hem doğa manzarasına şahit olabilir hem de Şirince’yi tepeden görebilirsiniz.
En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü