Çağrı Merkezimiz 23:00'a kadar açık!
Çağrı Merkezi
+90242 844 15 32
WhatsApp ile yaz
+90536 994 4680

Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu

İki kardeşin sevdikleri kadın için olan sanatsal ve tarihsel mücadelesine şahit olmak isteyenler için farklı bir yorum.

 

1.Aspendos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Serik ilçesinin Belkıs köyünde bulunan Aspendos Antik Kenti, Roma dönemine ait korunmuş en iyi antik tiyatro özelliğine sahip olmasıyla meşhurdur.

Antalya – Alanya karayolunun 44. kilometresinden kuzeye dönen yolun 2. kilometresinde yer almaktadır.

 

2.Aspendos’un Hikâyesi

Aspendos kralının o zamanlar çok güzel bir kızı vardır ve evleneceği kişide karar veremediği için halka şöyle duyurur: “kim halkımız, şehrimiz adına en yararlı ve güzel şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” der… Bu durum üzerine de iki önemli yapıt ortaya çıkar.

Bu iki eseri de iki ikiz kardeş ortaya koyar. Bu eserlerin birisi şehre kilometrelerce uzaktan, dâhice bir geometrik hesaplamanın sonucu olarak inşa edilmiş kasabaya su getiren, su kemerleri; diğeri ise orkestrasında yere metal para atıldığında en üst tarafından dahi o sesin duyulduğu, dünyanın akustik olarak en iyi olan tiyatrosudur.

Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapan mimara vermek ister fakat daha sonra da tiyatroya girdiğinde tiyatronun yukarı tarafında gezerken bir ses duyar; Zenon bir şarkı mırıldanır. Bu akustiğe hayran kalan kral kızını mimar Zenon’a vermekte karar kılar.

Zenon tarafından M.S. 2. yy yapılmıştır. Dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosu kabul ediliyor ve 20 bin kişi kapasitelidir.

Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen bir kent olmuştur.

 

3.Aspendos’da Neler Yapılır?

Aspendos’a geldiğinizde öncelikle yapmanızı tavsiye ettiğimi şey girişteki haritaya bakmanız ve nereleri gezeceğinize karar vermeniz…

Aspendos’un en önemli iki eserinden biri olan su kemerlerinin önünde fotoğraflar çekebilirsiniz…

Aspendos antik tiyatrosunu ziyaret ederek, mükemmel bir şekilde ayarlanmış akustiğini bir arkadaşınla kontrol edebilir ve kısa bir şarkı mırıldanabilirsin.

Ayrıca Aspendos Antik Kenti’nde bulunan surlar, kapılar, anıtsal kemerli doğu kapısı, iki katlı dükkânlar, tapınak, liman hamamı ve küçük hamam da görülmesi gereken antik dönem eserleri arasında yer alan yerleri görebilirsin.

Hatta Köprüçay Nehri üzerinden geçen tarihi köprü; Köprüpazar Köprüsü, Belkıs Köprüsü, Selçuklu Köprüsü olarak da anılan Selçukludöneminde Roma köprüsünün temelleri esas alınarak yapılan köprüde yürüyüş yapabilirsin.

 

4.Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tiyatro ile birlikte antik kenti de ziyaret edecekseniz (aynı biletle her ikisi de gezilebiliyor) sabah erken saatleri veya akşamüstü zamanını seçmek daha doğru olacaktır.

Antik kenti gezmeye çıkarken hemen girişte bulunan büfeden/kafeteryadan su almayı unutmayın. Yukarıda bayağı bir alan geziliyor.

Ayrıca Aspendos Antik Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinlikleri de gitmek isterseniz tarihlerini yakalamaya çalışmanızı tavsiye ederiz…

 

5.Aspendos Yol Haritası

Konum (Antalya-Aspendos Antik Tiyatrosu, Sarıabalı Mahallesi, Aspendos Yolu, 07500 Serik/Antalya)