Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Likyalıların yaşadığı bölgede bulunan ve muhteşem manzaralarıyla bilinen Gelidonya koyları, Antalya'nın mutlaka görülmesi gereken güzelliklerinden birini oluşturuyor. Bu manzara eşliğinde denize girmek ve serinlemek herkes için keyif verici bir deneyim olacaktır. Sizler için Gelidonya Koylarını, çevresini ve plajlarını inceledik. 

Gelidonya Feneri

Gelidonya feneri Likya yürüyüş yolu üzerine inşa edilmiş olan bir fenerdir. Buraya gezginler Gelidonya Feneri manzarasını izlemek amacıyla gelmektedir. Likya yürüyüş yolu üzerinde olanlar da bu yolun manzarasını izlemektedir. Yol yorucu bir yapıya sahip olduğundan genelde insanlar denizde yüzerek rahatlamak istemektedir.Gelidonya Feneri tam koy ucunda bulunan doğa harikası bir koydur.

Bu fener denizcilerin yollarını görmesi açısından 1934 yılında Fransızlar tarafından yapılmıştır. Bu fenerin bulunduğu buruna Taşlı burun ya da Kırlangıç burnu ismi de verilmektedir. Ayrıca yine bu burnun ismi Taşlıklı burun olarak da geçmektedir.  Deniz fenerinin bulunduğu bölgede güçlü akıntılar bulunmaktadır. Gelidonya Koyları ve plajları bu bakımdan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Bölgenin kayalık olması pek iyi bir durum olmasa da, burada yer alan pek çok koy ve eşsiz doğa manzarası bu özelliğin önüne geçmektedir. Koya birbirinden harika manzara eşliğinde denize girmek ve denizin oldukça kusursuz bir görüntüye sahip olması da burayı çekici kılan etmenler arasında yer almaktadır.

Korsan Koyu

Korsan koyu Gelidonya fenerine yaklaşık 5 km yakınlıkta bulunan plajlar arasında bulunmaktadır. Küçük ve sevimli bu koy her gün pek çok misafir ağırlamaktadır. Tekne turları tarafından yapılan koy ziyaretlerinde de bu koy en fazla ziyaret edilen koylar arasında bulunmaktadır.

Koyun önüne kadar araç ile giriş yapılmaktadır. Küçük alanda pek çok araba ile karşılaşan kişiler oldukça şaşkınlık da yaşamaktadır. Burada çadır kurarak alanın tadını ve doğanın güzelliğini yaşamak isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Likya dönemine ait önemli tarihi şehirler de buralarda bulunmaktadır.

Papaz Koyu

Gelidonya Koyları için yapılacak olan ikinci koy ziyareti Papaz Koyu için gerçekleşmektedir. Papaz Koyu, Korsan Koyu'na göre daha büyük ve daha tenha olan bir alandır. Konum ise Korsan koyuna göre bu alanın 200 metre kadar Karaöz tarafında bulunduğudur.

Ayrıca burada mesire alanında piknik yapan insanlar da bulunmaktadır. Alanın en güzel taraflarından biri her yer ağaçlık olduğundan burada sıcaklığın pek etkili olmamasıdır. Alanda çeşme olması, mesire alanına aracın inmesi ve koyda birkaç plajın bulunması alanı daha çekici hale getirmektedir.

Her koy ya da plaj için ayrı şekilde değerlendirme yapmak mümkündür. Fakat Gelidonya Koyları için yapılacak olan ziyaret genel olarak doğa harikası bir görüntü ile karşılaşmayı sağlamaktadır. Bu manzara eşliğinde denize girmek ve serinlemek herkes için keyif verici bir deneyim olacaktır.

Gelidonya Feneri için yorucu bir yolculuğun ardından yapılacak olan deniz keyfi, size oldukça rahat bir nefes aldıracaktır. Koy gittikçe güzelleşen bir yapıya da sahiptir. Ayrıca burada yer alan plajlar hem deniz güzelliği ile hem de koy güzelliği ile tekne turlarının da durakları haline gelmektedir.

Gelidonya ve çevresini keşfedebileceğiniz bir tatil için Antalya kiralık villalarını hemen inceleyebilirsiniz. 

 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü