Daha güzeli, daha ucuzu hellovillam’da

Çanakkale gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi dokusu ile tatilcilerin gezmek için pek çok nokta bulabileceği bir yerdir. Doğal güzellikler içerisinde vakit geçirmek isteyenler ormanlık alanları veya deniz kenarlarını tercih ederken tarihi doku hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler antik kentleri gezebilir. Şehrin kendisini öğrenmek isteyenler ise şehir merkezinde vakit geçirerek Çanakkale hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir. Dolu dolu bir tatil geçirmek için Çanakkale’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerleri sizler için bir araya getirdik. Çanakkale villa tatili sırasında keyifli bir gezi rotası ile tatilinizin eğlence düzeyini artırabilirsiniz.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale’nin gezilecek yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken bazı adresler bulunuyor. Çanakkale'nin simgesi haline dönüşmüş bu yerler sayesinde tatilinize kültürel bir boyut kazandırabilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Anıtı

Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı yerde bulunan anıt 1971 yılından beri ziyaretçi akınına uğrayan bir yapıdır. Bu ihtişamlı yapı Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen askerlerimizi anmak adına yapılmıştır. Bölgenin önemi ve savaş sırasında yaşanan olaylar hakkında fikir sahibi olmak isteyenler hemen burada bulunan Harp Müzesi’ni gezebilirler. Müzede savaş malzemeleri, mermi çekirdekleri veya askeri üniformalar gibi çeşitli objeleri görebilirler.

Kilitbahir Kalesi

Eceabat ilçesinde bulunan Kilitbahir Kalesi tüm ihtişamını korunmayı başarmış Türkiye’nin önemli kalelerinden biridir. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan kale, klasik Osmanlı mimarisinin dışında mimari özelliklere sahiptir. Kalenin içi 3 yapraklı yonca biçiminde tasarlanmıştır. Çanakkale Boğazı’na hâkim konumu sayesinde savaş döneminde kritik bir rol oynayan Kilitbahir Kalesi günümüzde kapılarını ziyaretçilere açıyor. Burada kalenin içerisindeki odaları gezebilir, surlara tırmanarak muhteşem bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz.

Çanakkale Merkezde Gezilecek Yerler

Ulaşım derdiyle uğraşmak istemeyenler veya öncelikle şehrin kendi enerjisini yaşamak isteyenler merkezde bulunan yerleri değerlendiriyor. Çanakkale Merkez’de gezilecek yerler arasında müzeler ve çarşılar yer alıyor.

Aynalı Çarşı

1889 yılında yapılan Aynalı Çarşı Osmanlı Padişahı İkinci Abdülhamit döneminde yapılmıştır. İstanbul'daki Mısır Çarşısı’nı andıran bu yer Çanakkale’nin önemli ticari merkezlerinden biridir. Dönemin ticaret merkezi olan bu yer günümüzde ise Çanakkale’nin simgelerinden birine dönüşmüştür.

2014 yılında restore edilen çarşı içerisinde hediyelik eşyacılar, yöresel ürün satan dükkanlar ve el sanatı ürünleri sergileyen mağazalara yer veriliyor. Çanakkale tatilinizden hatıralar götürmek istiyorsanız buradaki hediyelik eşyacılar değerlendirebilirsiniz. Çarşı içerisine girdiğinde kızıl taştan yapılan duvarlara, kabartma çiçek desenli kapılara ve aynalı duvarlara dikkat ederek mimari özellikleri de inceleyebilirsiniz.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale merkezde bulunan şehrin bir diğer simgesi ise Çanakkale Saat Kulesi’dir. 1897 yılında inşa edilmiş olan bu kule yine İkinci Abdülhamit döneminde yapılmıştır. Külah tasarımlı inşası ve 5 katlı olmasıyla ihtişamlı bir yapı olan saat kulesi taş mimari ile inşa edilmiştir. Geceleri hoş bir şekilde aydınlatılan saat kulesi Çanakkale tatilinizle ilgili fotoğraflarınıza da konuk olabilir.

Çanakkale Kordon

Çanakkale Merkez’de vakit geçirirken muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde yürüyüşler yapmak istiyorsanız Kordon’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kordon’da şehrin simgelerinden biri haline dönüşmüş ve tarihte önemli bir yeri bulunan Truva Atını da görebilirsiniz.

Çanakkale’de Gezilecek Doğal Yerler

Tatilde doğayla bütünleşmek isteyenler Çanakkale’de gezilecek doğal yerler kapsamında bir gezi rotası oluşturuyor. Yapacağınız doğa yürüyüşleri veya deniz keyfiyle şehir stresinden arınabilirsiniz.

Çanakkale Özgürlük Parkı

Çanakkale’yi kuşbakışı olarak izlemek ve nefes kesici bir manzara görmek istiyorsanız Çanakkale Özgürlük Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 35.000 metrekarelik bu park doğa içerisinde vakit geçirmek isteyenlerin de buluşma noktası oluyor. Park içerisinde çocuk oyun bahçeleri ve yürüyüş parkurlarına yer verildiğinden burada uzun soluklu vakit geçirebilirsiniz. Dilerseniz kır bahçelerinde piknikler yapabilir veya bisiklet yollarında bisiklet de sürebilirsiniz.

Mermer Burnu

Çanakkale'ye gelmişken bölgenin en meşhur yerlerinden biri olan Bozcaada’yı görmeden gitmek olmaz. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Bozcaada, özellikle Mermer Burnu gibi akvaryumu andıran koylarıyla biliniyor. Akvaryum Koyu olarak da bilinen bu yer, turkuaz denizi ve çevresini saran çeşitli ağaç türleriyle mükemmel bir doğa manzarasına ev sahipliği yapıyor.

Tüm gün doğal güzellikler içinde gezdikten sonra lüks bir villada dinlenerek tatilin bir sonraki günü için enerji depolayabilirsiniz. Bozcaada villa kiralama seçenekleri arasından birbirinden güzel villalara ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Çevresi Gezilecek Yerler

Çanakkale'nin her bir ilçesi gerek doğal gerek tarihi özellikleri ile ön plana çıkıyor. Kısa araba yolculukları ile Çanakkale çevresinde gezilecek yerler doğrultusunda zengin bir rota oluşturabilir böylece tüm özel yerleri görebilirsiniz.

Assos Antik Kenti

Çanakkale çevresi gezilecek yerler denilince akıllara ilk gelen yer Assos Antik Kenti oluyor. Çanakkale'nin tarihi yerleri arasında ilk sırada bulunan bu antik kent, tarihe yönelik bir yolculuğa çıkmanızı sağlıyor. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Kenti, Behramkale sınırları içerisinde bulunuyor. M.Ö. 900 yıllarında inşa edilen bu yer özellikle günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış Athena Tapınağı ile görenleri büyülüyor. Kentte bulunan binlerce kişilik antik tiyatro da adeta ilk günkü ihtişamını koruyor. 

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Sevdiklerinizle doğa içerisinde keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nı ziyaret etmenizi öneririz. Bu geniş park içerisinde ihtişamlı şelaleler görebilir, daha öncesinde hiç görmediğiniz bitki türleri ile karşılaşabilir ve mesire alanlarında eğlenceli piknikler yapabilirsiniz. Parkın belirli alanlarında bulunan seyir teraslarında ise Çanakkale’nin doğal güzelliklerine tepeden bakabilirsiniz.

Çanakkale Günübirlik Gezilecek Yerler

Çanakkale villaları içerisinde konaklama süreniz kısıtlıysa ve sadece günübirlik gezilere çıkabilecekseniz seçeceğiniz adresin doğru adres olması önemli olacaktır. Çanakkale’de günübirlik gezilecek yerler arasında sevilen yerlere aşağıdaki örnekleri verebiliriz.

Bozacada

Türkiye'nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada’ya feribotlarla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Çanakkale'nin meşhur restoranlarına ev sahipliği yapan adada günün her saati keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Adada; çınar ağaçları altında yürüyebilir, rengarenk balıkçı teknelerini izleyebileceğiniz kahve molaları verebilirsiniz. Bozcaada'ya gelmişken ünlü Bozcaada Kalesi’ni ve Bozcaada Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Tatilinizi uzatma imkânınız varsa Bozcaada’ya gelmişken burada bulunan Çanakkale kiralık villa seçeneklerini değerlendirebilir ve keyifli şartlarda konaklayabilirsiniz.

Gökçeada

Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada, Çanakkale’nin doğal güzellikleri denilince akla gelen yerlerinden biridir. Çanakkale'nin eşsiz plajlarına da ev sahipliği yapan Gökçeada’da gerek doğal güzellikleri gerekse eğlence hayatı ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Buraya gelmişken Gökçeada Sualtı Milli Parkı ve Tuz Gölü’nü de görülmesi gereken yerler listesine ekleyebilirsiniz. Birbirinden güzel koylarda denize girerek gezinizi bir deniz tatiline dönüştürebilirsiniz. 

Kışın Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Yılın her mevsiminde ilgi gören bu şehirde kışın da yapılabilecek aktiviteler mevcuttur. Çanakkale'ye yapılacak aktiviteler arasında özellikle müze ziyaretleri keyifli tercihler olabilir. Kışın Çanakkale’de gezilecek yerler arasında aşağıdaki adresler yer alabilir.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Kordon’a oldukça yakın olan Çanakkale Deniz Müzesi Türkiye’nin en zengin kaynaklarına sahip deniz müzelerinden biridir. İçeride bulunan zengin koleksiyon gören herkeste hayranlık uyandıracak niteliktedir. Nusret Mayın Gemisi maketi başta olmak üzere müzede; çeşitli madalyalar, üniformalar ve savaşa ait objeler sergileniyor.

Troya Müzesi

Kışın yağışsız havalarda Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Troya Antik Kenti'ni kolayca gezebilirsiniz. Antik kent ziyaretlerinden sonra daha fazla üşümeden Troya Müzesi’ne geçiş yapabilirsiniz. Türkiye'nin en önemli arkeoloji müzesi olarak düşünülen Troya Müzesi, Troya Antik Kenti ve çevresindeki değerli yerlerden çıkan eserlerin sergilendiği bir yerdir. Bu büyük müzede Neolitik ,Tunç ve Demir Çağı’na ait çok sayıda eser görebilirsiniz.

Her gününde farklı bir aktivite yaparak ve birbirinden güzel yerler görerek geçirmek istediğiniz bir tatil için Çanakkale ideal şehirdir. Hayallerinizdeki tatili gerçekleştirmek için güzel bir gezi rotası oluştururken konaklayacağınız yer için de güzel bir tercih yapmanız tatilden alacağınız keyfi artıracaktır. Bu noktada Çanakkale kiralık villa seçeneklerini değerlendirerek güzel olduğu kadar konforlu da bir tatil yapabilirsiniz.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü