Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Badem ve şarabın merkezi olan Datça, Muğla şehrinin göz bebeği olduğu gibi Akdeniz ve Ege mutfağının da buluşma noktası oluyor. Datça’ya yolu düşen tatilciler de hal böyle olunca “Datça’da ne yenmeli?” sorusunun cevabını arıyor ve Datça tatillerinin kelimenin tam anlamı ile hakkını veriyorlar. Datça gezilecek yerlerinin yanı sıra gece hayatı ile de meşhur olunca, tatilciler hem Datça yemeklerini hem de gece eğlencelerini ortak adreste bulabilecekleri mekanlara yöneliyorlar. Datça’nın iki meşhur bölgesi olan İskele ve Eski Datça, birbirinden farklı lezzetlere ve restoranlara ev sahipliği yapması ile bu isteği karşılama adresleri oluyor. 

İskele

Datça’nın manzara dendiği zaman ilk akla gelen adresi İskele oluyor. Birbirinden güzel teknelerin demir attığı iskelede uçsuz bir deniz ve teknelerden gelen ışıkların eşsiz uyumu adeta bir görsel şölen oluşturuyor. Hem güzel bir akşam gezmesi hem de Datça’nın lezzetlerine küçük keşifler yapmak isteyenlerse ya iskele bölgesinde yer alan restoranlardaki lezzetlerle buluşuyor veya iskeleye birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan restoranları tercih ediyorlar. “Peki, hangi restoranda hangi Datça lezzeti yenmelidir?” Sorusunu sizler için cevapladık.

Çınar Dondurma

Datça yerlilerin ilk tercihi olan Çınar Dondurma, liman bölgesinde yer alan eşsiz dondurma deneyimlerine ev sahipliği yapan bir yer. Çınar Dondurma’nın spesiyali bölgenin meşhur lezzetlerinden olan bademin yer aldığı bal bademli dondurma olmaktadır. Organik keçi sütü ile yapılmış eşsiz dondurmaları ile Çınar, tüm ziyaretçilerinden tam puan almaktadır. Bir yaz tatili dondurmasız düşünülemeyeceği gibi, Datça gezisi de Çınar Dondurma’sız düşünülmemelidir.

Adres: İskele, Atatürk Cd. No:87, 48900 Datça/Muğla

Telefon: (0252) 000 00 00

Wine Garden

Şık sunumlar, arka fonda çalan güzel müzikler, şarap tadımları ve arka fonda yer alan yel değirmeni ile Wine Garden Datça ve şarap denince akla gelen ilk adres oluyor. Şarapları ile ünlü olan Datça, Wine Garden ile bu güzel lezzetlerini tatilciler ile buluşturabiliyor. İskeleye araba ile 20 dakika mesafede olan Wine Garden, keyifli akşam yemekleri için doğru bir adres oluyor. Bağ bozumu döneminde veya şarap yapımı ile ilgilenen kişiler için düzenledikleri atölyeler ile Wine Garden gün içinde de misafirlerine farklı ve keyifli saatler yaşama imkanını sunuyor. Küçük şarap tadımları ile zevkinize en uygun olan şarabı bulup, şaraba yönelik ince bilgilere sahip olma şansı da tanıyor.

Adres: Reşadiye Mah., Barış Sokak No: 12, Reşadiye, 48900 Datça/Muğla

Telefon: 0535 989 76 16

 

Eski Datça

Datça merkeze 10- 15 dakikalık araba mesafesinde bulunan Eski Datça, zamana meydan okumuş birbirinden güzel evleri ile gelenleri kendine hayran bırakıyor. Bir masal kentinde geziye çıkmış hissiyatı yaratan Eski Datça, sadece Datça’nın değil Muğla Bölgesinin de göz bebeklerinden biri oluyor. Datça denince akla gelen badem ve keçi sütlü organik ürünlerden yapılan yemek ve atıştırmalıklar Eski Datça’nın birbirinden güzel restoran ve cafelerinde ziyaretçiler ile buluşuyor. 

Datça Sofrası

Datça’nın bademi meşhur olması ile birlikte bölge sakinleri bademin kendine has aromasını ana yemeklerine de katmayı ihmal etmemiş ve birbirinden güzel lezzet şölenleri keşfetmiştir. Bunlardan biri olan “bademli köfte” klasik lezzetli bir köftenin içine küçük parçalar halinde eklenmiş bademler ile yapılmaktadır. Yolu Eski Datça’ya düşen et severler Datça Sofrası’nda bademli köfteyi mutlaka denemelidir. 

Adres: Datça, Gazi Mustafa Kemal Cd. No:21, 48900 Datça/Muğla

Telefon: (0252) 712 41 88

Eski Ev Cafe

Güzel bir yemek ardından akıllara gelen kahve isteğine güzel bir cevap Eski Ev Cafe’den geliyor. Bölgenin bademinin meşhurluğu kahveye kadar yansıyor ve ortaya badem kahvesi çıkıyor. Bademlerin kavrulup öğütülmesi ile hazırlanan bademli kahve, farklı bir lezzet deneyimi yaşatıyor. Dileyen misafirler paketlenmiş badem kahvelerini alıp evlerinde de yapabiliyor. Bademli kahve Eski Datça’da nerede içilir dendiğinde de cevap Eski Ev Cafe oluyor. 

Adres: Datça, Dere Sk. No:10, 48900 Datça/Muğla

Telefon: 0535 421 87 98

Palamutbükü

Datça’nın en meşhur ve büyük koylarından biri olan Palamutbükü gün içerisinde muhteşem denizi ve doğası, geceleri ise birbirinden güzel lezzetlerin sunulduğu restoranları ile ön plana çıkıyor. Bir Datça tatilinin mutlaka uğranması gereken adreslerinden biri olan Palamutbükü hem denizi hem de akşam eğlenceleri için gidilmesi gereken bir yer oluyor. Özellikle badem ve balığın muhteşem uyumunu Datça misafirleri ile buluşturan birkaç restoranı ile Palamutbükü yeni lezzetler tatmak isteyenlerin de kaçırmaması gereken bir nokta oluyor. 

Sarıhoş Restaurant

Fileto levreğin kavrulmuş badem ile buluşması ve ortaya çıkan lezzet şöleninin adresi Sarıhoş Restaurant oluyor. Denize sıfır olan mekan salaş bir mekan olsa da sunduğu lezzet ile o an kişiler farklı bir ortama götürüyor. Gelen herkesin tadı damağında kalan bademli levrek, bir Datça ziyaretçisinin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biri oluyor. Özellikle balık seven birinin böyle bir lezzeti denemesi Datça tatilinin olmazsa olmazı oluyor. 

Adres: Yaka, 48900 Datça/Muğla

Telefon: (0252) 725 53 33

Payam

Bademi meşhur olan bir yer tabi ki badem kurabiyesi olmadan düşünülememektedir. Palamutbükü’nde yer alan Payam pastanesi, badem kurabiyesi dendiğinde akla gelen adreslerden biri oluyor. Gelen tatilcilerin sevdiklerine kutu kutu götürdükleri bu lezzet, tatilcilerin içerisindeki anne kurabiyesi sevgisini bir kez daha hatırlatıyor. Görünüşleri de anne kurabiyesini andıran bademli kurabiyeler dileyen misafirler için dilerlerse alışılmış olan ay şeklindeki halleri ile de sunuluyor. Ağzının tatlanmasını isteyen tatilciler veya küçük farklı atıştırmalıklar isteyenler için Payam doğru bir adres oluyor. 

Adres: Palamutbükü 82, D:1, 48900 Datça/Muğla

Telefon: 0531 682 82 92

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü