Bize Ulaşın +90242 844 15 32

TR

|

₺ TL

Datça'da Gezilecek Yerler

Muğla’nın 124 km güneybatısında bulunan Datça ilçesi, barındırdığı doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve de muhteşem denizi ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Hem unutulmaz bir tatil geçirmek hem de şehrin gürültüsünden ve gündelik sıkıntılardan usanıp kafa dinlemek isteyenler için Datça adeta biçilmiş kaftan niteliğinde. Datça’da gezilip görülmesi gereken yerler listemizden bahsetmeden önce ulaşım alternatiflerine etraflıca değinmek istedik.

Denize ulaşmak için 3 tarafını da kullanabildiğiniz bu ada parçasına hem kara yoluyla hem de deniz yoluyla gitmek mümkün. Marmaris’e yakın yerlerde yolculuğu bitecek okurlarımız öncelikle Marmaris otogarına gidip oradan da otobüs veya minibüs ile Datça’ya geçebilirler. Uçak seyahati tercih eden okurlarımız ise Muğla’daki havalimanına iniş yaptıktan sonra 155 km’lik bir minibüs yolculuğunun ardından Datça’ya ulaşabilirler. Peki, gelelim Datça’ya ulaştıktan sonra burada nereleri ziyaret etmeliyiz sorusunun cevabına. Siz değerli okurlarımızın en ayrıntılı bilgiye sahip olabilmesi için aşağıdaki listeyi derledik:

Kızılbük Koyu

Datça’da gezilecek yerlerden bahsederken koyları atlamamız mümkün değildi elbette. Kızılbük Koyu’nun mükemmel denizi ve eşsiz plajı kafa dinlemek ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için çok uygundur. Ancak konaklama tesislerinin sayısı açısından bir bolluktan bahsetmemiz mümkün değil ve bu yüzden tatilini burada geçirmek isteyenlerin erken rezervasyon imkânını değerlendirmelerini öneriyoruz.

Hayıtbükü Koy

Kızılbük Koyu’na ulaşmadan önce sizi Hayıtbükü Koyu karşılıyor. Bu koy, yüz ölçümü bakımından oldukça küçük olmasına rağmen bölgedeki en kalabalık büklerden birisi konumunda. Ayrıca konaklama için Kızılbük’ e oranla daha fazla alternatifiniz var ve de içerisinde ufak bir liman barındırıyor.

Ovabükü Koyu

Upuzun bir sahili ve sessiz sakin bir yer olması nedeniyle kendisiyle baş başa kalmak isteyenler için ideal bir tatil koyu olan Ovabükü, rağbet görme açısından çevresindeki diğer koylardan biraz daha geri durumda olsa da, mükemmel güzelliğiyle tatilseverleri etkilemeyi başarıyor. 

Palamutbükü Koyu

Bölgedeki en kalabalık büklerden olan Palamutbükü, bir havuzu andıran berrak ve yaz güneşinin kavurucu sıcağında buz gibi serinleten soğuk suları ile ün yapmış durumda. Konaklama ve de vakit geçirilebilecek mekânlar yönünden diğer büklere oranla daha fazla alternatife sahip olduğunu da belirtelim.

Knidos Antik Kenti

Datça yarımadasının birçok tarihi yapılanmaya ev sahipliği yaptığını daha önce belirtmiştik. Bunlardan bir tanesi ise Knidos Antik Kenti’dir. 4 bin yıllık bir maziye sahip olduğu tahmin edilen bu antik kente, ister Datça Merkez üzerinden deniz yoluyla, ister minibüsler ile kara yoluyla gayet rahat biçimde ulaşabilirsiniz.