Çağrı merkezimiz 22:00’a kadar açık!

Her bölgenin kendine ait meşhur özellikleri bulunmaktadır. Bu kimi zaman bir yer olabilirken kimi zamansa bir yemek olabilmektedir. Bir yere tatile gitmeden önce “neyi meşhur?” sorusu akla gelen ilk sorulardan olmaktadır. Antalya gerek yemekleri gerekse gezilecek yerleri ile Türkiye genelinde pek çok meşhur öğesi bulunan bir bölgedir. Yemeklerine odaklanan kişiler için neyi ile meşhur araştırmasını yemekleri karşılarken, doğal güzelliklerle ilgilenen kişilerse Antalya doğal güzelliklerine bakmaktadır. Bunun yanı sıra Antalya tarihi yerleri ile de meşhur bir yerdir. Geçmişte birçok medeniyetin buluşma noktası olan Antalya, tarihi dokusunu günümüze kadar taşımayı başarmıştır. Tek bir gezi içerisinde Antalya’nın meşhur olan her şeyi ile tanışabilmek mümkündür. Özellikle, arkadaş grubu ile tatile çıkan tatilciler nesi meşhur dendiğinde popüler mekanlarını da incelemektedir. Bu noktada Antalya restoranları da büyük bir araştırma konusu olmaktadır. Antalya, turistik bir bölge olduğundan tüm istekler belirli adreslerde karşılanabilmektedir. Zevklere ve tatilden beklentiye göre meşhur olan şeyler konusunda araştırma yapıp tüm istenilenlere ulaşmak da mümkündür. Sadece tatil için değil genel kültür olması adına da araştırmalar yapılabilmektedir.

Antalya Türkiye’nin bilinmesi gereken bölgelerinden biridir. Bu önemli bölgeyle ilgili her şeyi yaşayarak öğrenmek için uzun bir süre ayırmak gerekmektedir. Günübirlik yapılan Antalya gezilerinde tek gün içerisinde oldukça sınırlı sayıda meşhur özelliğin deneyimi sağlanabilir. Ancak iyi bir planlama ile ve hava şartlarının uygun olması halinde aynı gün içerisinde hem tarihi bir yeri hem meşhur Konyaaltı plajını hem de Antalya’nın önemli lezzetlerinden birini tadabilmek mümkün olmaktadır. Antalya için ayırdığı süre uzun olan tatilciler ise rahat bir şekilde her gün farklı bir meşhur yeri görüp meşhur lezzetleri deneyimleyebilir. Antalya doğası, tarihi ve lezzetleri ile dolu dolu bir tatil geçirmek isteyenler için doğru adrestir. 

 

Kaleiçi

Antalya’nın simgelerinden biri olan Kaleiçi, Antalya’nın en meşhur yerlerinden biridir. Tarihi dokusu günümüze yansıyan bu sokak adeta bir film setindeymiş hissi yaratmaktadır. Cumbalı ahşap evlerden oluşan sokaklar keyifli saatlere ev sahipliği yapmaktadır. Antalya merkezinde yer alan Kaleiçi, şehrin karmaşasına ve yeni yerleşim yapılarının kaosuna küçük bir ara verilmesini sağlamaktadır. Özellikle turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Birçok fotoğrafın fonu görevi gören Kaleiçi, fotoğraf sanatçıları tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. 

 

Adrasan

Musa Dağı eteklerinde yer alan Adrasan, nefes kesici bir doğaya sahip özel yerlerden biridir. Antalya’ya 89 kilometre mesafede bulunan Adrasan, Türkiye’nin görülmesi gereken meşhur yerleri arasındadır. 2 kilometre boyunca uzanan ve kumlardan ibaret olan sahili sit alanı olarak korunduğundan doğal güzelliği bozulmamış olan bir yerdir. Bölgede konaklama yerleri olarak genellikle bungalov evler veya kamp alanları bulunmaktadır. Bundan dolayı daha çokça gençler tarafından tercih edilmektedir. Dağın eteklerinde yer alıyor olması Adrasan’ı dağ sporları için de tercih edilir kılmaktadır. 

 

Konyaaltı Plajı

Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olan Konyaaltı Plajı, Antalya’nın tüm fotoğraflarında kuşkusuz bulunan bir manzaradır. Alabildiğince uzanan sahili özellikle yaz aylarında yerli yabancı turistler tarafından doldurulmaktadır. Plaj üzerinde yer alan tesisler sayesinde kişiler plajda keyifli saatler geçirebilirler. Sahil boyunca yer alan yürüyüş parkurları ile uçsuz sahilin tadını da çıkarabilirler. Plajın uzunluğu 4.5 kilometre olup genişliği 70 metredir. Plajda ücretli bölümler olduğu gibi ücretsiz bölümlerde bulunmaktadır. Bu sayede dileyen herkes istediği gibi vakit geçirebilir. 

 

Aspendos Tiyatrosu

Türkiye’nin en önemli tarihi simgelerinden biri olan Aspendos Tiyatrosu 2000 yıldır ayakta kalmayı başaran önemli bir tarihi yapıdır. Roma döneminden kalan yapı gösterişi ve ihtişamı ile gören herkesi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Aspendos'lu Theodorus'un oğlu Zenon tarafından yapılmıştır. Hala kullanılabilir bir durumda olan tiyatroda birçok etkinlik düzenlenmeye devam etmektedir. Etkinlikler için internet üzerinden bilet alınabilmektedir. Gün içerisinde ise tiyatro ziyarete açıktır. Antalya’nın meşhur yerleriyle ilgilenenler Aspendos’a mutlaka uğramalıdır. 

Adres: Sarıabalı, Aspendos Yolu, 07500 Serik/Antalya

 

Olimpos

Antalya şehir merkezine 80 kilometre mesafede yer alan Olimpos, Türkiye’nin cennet köşelerinden biridir. Bölgede yer alan antik kent bölgeye tarihi bir değer katarken, çam ağaçlarıyla kaplı yem yeşil doğası nefes kesici etkidedir. Eski bir Likya yerleşim yeri olan Olimpos, günümüzde de her geçen gün ünü artan önemli bir tatil bölgesidir. Bölgede yer alan bungalovlarda konaklanabilirken, özellikle gençler kamp için de burayı tercih ediyor. Bölgeye kara yoluyla ulaşım olduğu gibi Antalya Yat Limanı’ndan kalkan özel teknelerle de ulaşım sağlanabiliyor. Akdeniz’in önemli noktalarından biri olan Olimpos mutlaka görülmesi gereken Antalya’nın meşhur noktalarından biri oluyor. 

 

Düden Şelalesi

Meşhur öğeler arasında sıra doğal güzelliklere geliyor. Düden Şelalesi, Antalya merkeze 10 kilometre uzaklıkta olan bir doğal şölendir. MÖ 334-333 yıllarından itibaren tarihte önemli yerleri olan birçok kişinin anılarına ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde çevresi mesire haline getirilmiş olup çevresinde tesisler yer almaktadır. Antalyalılar tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu alan yerli yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görmektedir. Yaz aylarında etrafa yaydığı serinlik ile de bıraktığı hayranlık artmaktadır. Şelalelinin belirli alanlarında suya girilebilmektedir. Suyu nefes kesici bir soğukluğa sahip olduğu unutulmamalıdır.

Adres: Şelale, 21. Cad., 07210 Kepez/Antalya

 

Manavgat Şelalesi 

Raftingin Türkiye’deki en popüler olduğu yer Manavgat Şelalesi’dir. Antalya merkeze 76 kilometre mesafede bulunan şelale, Türkiye doğal güzellikleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi alan Manavgat Şelalesi çevresinde yer alan restoranlar ile de ziyaretçilerinin mükemmel bir gün geçirmesini sağlıyor. Şelalenin verdiği serinlik sıcak yaz günlerinde küçük bir nefes alma olanağı tanıyor. Rafting dışında kano ve bot turları gibi özel aktiviteler için de Manavgat Şelalesi doğru bir adres oluyor. 

Adres: Side Mah. İstiklal Caddesi. No:4, 07330 Manavgat/Antalya

 

Antalya Piyazı

Biraz da yemeklerden bahsetmek gerekirse Antalya yemekleri ile de meşhur olan bir yerdir. Klasik piyazların aksine tahinle yapılan bu piyaz, adeta bambaşka bir lezzettir. Taratorlu piyaz olarak da geçmektedir. Klasik piyaz gibi köfte yanında yendiği gibi tek başına da doyurucu bir salata olarak tüketilebilmektedir. Soğan, maydanoz, fasulye ve tahin bir araya gelerek bu damaklarda kalan lezzeti oluşturuyor ve deneyen herkesin bir daha yemesini sağlamaktadır. Oldukça besleyici bir salata çeşidi olan Antalya Piyazı, yöre halkı tarafından sevilerek tüketilen bir lezzettir. 

 

Antalya Aquarium

Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan Antalya Aquarium, Antalya’nın son yıllarda ününe ün katıyor. Özellikle, içerisinde yer alan tünel akvaryumu ile gelen herkesi büyülüyor. Tünel şeklindeki bu akvaryum 131 metre uzunluğunda olup 3 metre genişliğindedir. Bir sürü ve oldukça büyük boyutlardaki deniz canlılarının üzerinizde yüzüyor olması hissi, farklı bir deneyim yaşama imkanı sunuyor. Akvaryumda yer alan piranalar, zehirli vatozlar, farklı çeşitlerdeki köpek balıklarını bire bir görmek unutulmaz dakikalar yaşamanızı sağlıyor. Yerli yabancı birçok kişi tarafından merakla ziyaret edilen akvaryum Antalya’nın meşhur yerlerinden biri oluyor. 

Adres: Arapsuyu, Minicity and Hillside Su Hotel eastern corner of Konyaaltı Beach, Dumlupınar Blv. No:502, 07200 Konyaaltı/Antalya

Telefon: (0242) 245 65 65

 

Bergamot Reçeli

Antalya bölgesinde oldukça sık rastlanılan bergamot ağacı yaydığı güzel koku kadar güzel lezzetlerin de ham maddesi olmaktadır. Bu lezzetlerden biri bergamot reçelidir. Ağacın meyvelerinin kabuklarından yapılan bu reçel Antalya’nın meşhur lezzetleri arasındadır. Bölgede yer alan birçok kahvaltıcıda bergamot reçeline rastlamak mümkündür. Genellikle karanfilli veya sade olarak hazırlanmaktadır. Gerçek bergamot reçeli tadı alınması adına ilk denemenin sadeden yana yapılması önerilmektedir. Antalya kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. 

 

Hibeş

Tahin, limon, sarımsak ve kimyonun bir araya gelmesinden oluşan bu lezzet Antalya’nın meşhur mezelerindendir. Başlangıç, ana yemek yanında aperatif olarak tüketilebildiği gibi sos olarak da tüketilmektedir. Makarna üzerine döküldüğünde makarnaya başka bir boyut katmaktadır. Yapımı oldukça kolay olan hibeş, eski ama unutulmayan lezzetlerdendir. Evde hızlıca hazırlanabilen bu tarif bazı sabahlarda ekmek üzerine sürülen lezzetlerden biri olarak da sunulabilmektedir. Bundan dolayı Antalya yerlileri tarafından işletilen kahvaltıcılarda hibeşe rastlamak mümkündür. 

 

Kaburga Dolması

Antalya’nın meşhur lezzetleri saymakla bitmezken örnek olması adına bir de et yemeklerinden bahsetmek gerekir. Sultanlara yakışır yemeklerden olan kaburga dolması Antalya’nın önemli yemeklerinden biridir. Kaburganın üzerine sürülen yoğurt, içerisine doldurulan leziz mi leziz iç pilav ile kaburga dolması adeta bir lezzet şölenidir. Sunumunun gösterişliliği ile ilk andan büyüleyen bir lezzet olan kaburga dolması Antalya’ya gelindiğinde mutlaka denenmesi gereken yemekleri arasında yerini almaktadır.  Şehrin belirli bölgelerinde özellikle kaburga dolması ile ün salmış restoranlara rastlamak mümkündür. 


 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü