Daha güzeli, daha ucuzu hellovillam’da

Göynük Kanyonu Gezi Rehberi

Akdeniz’in en güzel ve gözde tatil bölgelerinden biri olan Antalya’nın her ilçesinde ayrı bir güzellik ile karşılaşıyoruz. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu bölge, eşsiz koyları ve plajları, masmavi denizi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra büyüleyici bir tarih ve kültürel mirasa da ev sahipliği yapıyor. Bu yazımızda ise Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Kemer’de bulunan Göynük Kanyonu için bir gezi rehberi oluşturuyoruz. Akdeniz'in muhteşem güzelliklerini keşfedebileceğiniz Antalya villalarını hemen inceleyebilirsiniz. 

Göynük Kanyonu Nerede? Göynük Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Göynük Kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesinin sınırları içinde bulunuyor. Antalya’nın merkezine yaklaşık 37 Kilometre mesafede bulunan Göynük Kanyonu, son yaşanan sel nedeni ile yolu değişmiş durumda. Eğer buraya Antalya üzerinden geliyorsanız, Göynük Kanyonu’na karşınıza çıkacak olan köprüye varmadan sağa sapmanız gerekiyor. Bu yolu takip ettiğiniz takdirde Göynük Kanyonu’na ulaşacaksınız. Eğer Kemer tarafından geliyor iseniz Göynük Deresi üstündeki köprüden karşıya geçerek Göynük Kanyonu gişelerine ulaşmak gerekiyor. Göynük Kanyonu Kemer'e 13 km, Göynük'e 4,5 km uzaklıktadır.

Göynük Kanyonu’na vardıktan sonra aracınızı park etmeli ve yola yaya olarak devam etmelisiniz. Milli park içinde bulunan park alanına ücret ödemeden aracınızı park edebilirsiniz.

Göynük Gezi Rehberi

Hem Göynük Kanyonu’nda hem de kanyona varmadan önce bölgede görebileceğiniz birçok güzellik bulunuyor. Göynük Kanyonu’nda bulunan küçük havuzlarda yüzebilir veya kanyon yolunun sonunda bulunan büyük göletin diğer havuzlara göre daha da soğuk olan suyunun tadını çıkarabilirsiniz. Birçok havuzun bulunduğu bölgede en keyifli olan havuzlardan biri de etrafını ağaçların sardığı ve içinde balıkların bulunduğu havuz.

Göynük Kanyonu’nda bulunan Milli parka giriş ise ücretli fakat bölgede bulunan ormandan alana ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Eğer parka ücretli bir şekilde girecekseniz turnikelerin 10 veya 15 dakika ilerisinde gizemli bir mağara ile karşılaşacaksınız.

Bu gizemli mağaranın için büyüyen bir başka mağara daha bulunuyor. Ayrıca mağara içinde bulunan uzun ağaç da mağarayı daha da gizemli bir hale getiriyor. Eğer yolunuz Göynük Kanyonu’na düştüyse mutlaka bu mağarayı ziyaret edin.

Göynük Kanyonu’nda Neler Yapılır?

Antalya’dan Alanya’ya oradan da Dim Çayı’na ulaştınız. Öncelikle arkanıza yaslanın ve bu güzelliğin tadını doyasıya çıkarın. Yeşillikler içinde bir atmosferde bulunan çayın soğuk suları, suya dokunmasanız dahi kendini hissettiriyor.

Antalya’nın sıcak günlerinde serin bir kaçamak yapmak isteyenler için oldukça uygun bir adres olan Göynük Kanyonu, ziyaretçilerin hem bedenini hem ruhunu dinlendiriyor. Yaz veya kış fark etmeksizin her daim soğuk bir suya sahip olan havuzu ile Bu yeşil alanda sevdiklerinizle birlikte bir gün içinde hiç sıkılmadan keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kanyonun çevresinde yaşayan 11 tür sürüngeni, çevrede yapacağınız bir doğa yürüyüşü ile keşfedebilir, çevre bölgelere de kolaylıkla buradan ulaşabilirsiniz.

2019 Yılı Göynük Kanyonu giriş ücreti kişi başına 8.00 TL dir. 

 

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü