Bize Ulaşın +90242 844 15 32

TR

|

₺ TL

Kuşadası Gezilecek Yerler

Aydın’ın gözde ilçelerinden biri olan Kuşadası plajları, milli parkı ve antik kentleriyle asırlardır Ege’nin mirası olmaya devam ediyor. Önemli turizm merkezlerinden biri olan bölge; tatil olanakları, muhteşem doğası ve taşıdığı değer ile aileniz ve sevdiklerinizle gidebileceğiniz muhteşem beldelerden biri. Kuşadası nerede ve Kuşadası gezilecek yerler nereler? Sizin için derledik, gelin birlikte göz atalım.

Kuşadası Nerede?

Aydın ilinin Germencik ve Söke ilçelerine komşu olan Kuşadası, Çeşme ve Bodrum’a 157 kilometre mesafede bulunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Kuşadası’na İstanbul’dan yaklaşık 6 saatte, Ankara’dan 8 saatte, İzmir’den ise 1 buçuk saatte varabilmek mümkün. Bölgeye İstanbul’dan yaklaşık 558 kilometre, Ankara’dan 667 kilometre, İzmir’den ise 98 kilometre yol kat ederek ulaşabilirsiniz.

Kuşadası'nda Ne Yapılır?

1. Kuşadası Milli Parkı

Tam ismiyle Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı olarak bilinen Kuşadası Milli Parkı’n özellikle kuzey bölgelerinde zengin bir bitki örtüsü mevcuttur. Tuzlu ve tatlı suyun birbirine karıştığı ve doğal atmosferiyle görenleri kendine hayran bırakan bu doğal park, yaklaşık 6 kilometre genişliğinde ve 20 kilometre uzunluğundadır. Onlarca farklı hayvan türünün yer aldığı bu milli park, 290 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Nesli tükenmek üzere olan pek çok hayvan ve bitki türünün de Kuşadası Milli Parkı’nda bulunduğu bilinmektedir.

2. Güvercinada

Üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yapılan bir kalenin bulunduğu adada, kalenin yapımı için kullanılan taşlar Yılanburnu’ndan alınmıştır. Kalede yer alan yüksek surlarda iki kule tarafından korunmakta olan ve merdivenler vasıtasıyla çıkılan yuvarlak kemerli bir kale kapısı bulunmaktadır. Güney kısımda silindir şeklinde inşa edilen, kuzeyde ise beşgen biçiminde inşa edilen bir kule yer almaktadır. Kalenin giriş kapı üzerinde bulunan boşluk, daha önce bölgede yer alan bir kitabenin varlığını bize işaret etmektedir. Surların yapımı ile ilgili kitabe ise kuzey kulesinin duvarına yerleştirilmiş olup 20 mısra ve 4 satır yazıdan oluşmaktadır.

3. Kuşadası Plajları

Uzun ve mavi bayraklı plajlarıyla bilinen Kuşadası plajları, nem oranının düşüklüğü ve bunaltmayan havası sebebiyle en çok tercih edilen plajlar arasında yerini almaktadır. Genelde giriş ücreti talep edilmeyen bu plajlardan istenirse ücret karşılığı şemsiye ve şezlong da temin edilebiliyor. Kuşadası merkeze oldukça yakın mesafede bulunan Kuşadası Kadınlar Plajı’na Kuşadası merkezden 5 nolu hat kullanılarak ulaşılabiliyor. Halk plajı olan bu doğa harikası bölgeye girişler tamamen ücretsiz yapılmaktadır. Güvercinada Plajı ise Kuşadası merkezde bulunan, Güvercinada manzarasını izleyebileceğiniz bir plaj.

Ücretsiz plajlar yerine ücretli bir plaj tercih ediyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden olan Yılancı Burnu Plajı’nın manzarası Güvercin Adası’nı görmektedir. Doğal oluşumunu koruyan ve günümüzde hala muhafaza eden bu plaj, 1. derece Arkeolojik Sit bölgesinde bulunmaktadır. Kara bölümlerinde toprak bulunan plaj, taşlık ve sığ bir suya sahip. Deniz bölümünde ise irili ufaklı taşların bulunduğu fakat kolay yürüyebileceğiniz bir alandan oluşmakta. Davutlar Plajı ise el değmemiş ve yemyeşil ormanların bulunduğu bir bölgede, Kuşadası merkeze 19 kilometre uzaklıkta yer almakta.

4. Kurşunlu Manastırı

Davutlar bölgesine 10 kilometre mesafede bulunan Kurşunlu Manastırı’nın 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldığı düşünülmekte. Bölgenin arka tarafında kalan bir tepe üzerine inşa edilmiş olan manastırdan kuşbakışı körfez manzarası izlenebiliyor. Günümüzde yapısını halen koruyan bu manastırın özellikle dış duvarları sağlamlığını korumuş durumda.

5. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Kuşadası İskelesi yakınlarından bulunan ve 1618 senesinde Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, küçük bir iç kaleye benzeyen görüntüye sahip. Kullanılan tüm malzemenin taştan oluştuğu bu kervansarayın içinde hediyelik eşya mağazaları da yer almakta.

6. Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası’nın giriş kısmında bulunan bu mağara Zeus, kardeşi Poseidon’u kızdırdığında, kardeşinin sakinleşmesini beklediği yer olarak bilinmekte. İçerisinde bulunan havuz yaz aylarından yerli ve yabancı turistler, kış aylarında ise yöre halkı tarafından kullanılıyor. Mağara içerisindeki su denizden gelen tuzlu su ve dağdan gelen tatlı suyun karışımı ile oluşmakta.

Siz de sevdiklerinizle birlikte Kuşadası’nın birbirinden güzel mekanları gezmek ve yakından görmek istiyorsanız Hellovillam’ın https://www.hellovillam.com/kusadasi-kiralik-villa adresinden Kuşadası kiralık villarına göz atabilir ve istediğiniz villa için rezervasyon yapabilirsiniz. Keyifli tatiller dileriz. 😊