Bize Ulaşın +90242 844 15 32

TR

|

₺ TL

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum, Muğla’ya bağlı büyüleyici bir tatil beldesidir. Bölgenin en çok rağbet gören destinasyonlarından biri olan bu belde, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gözde beldelerinden biri olarak biliniyor.

Kendine has pek çok özelliğe sahip olan bu eşsiz beldede yapılabilecek çok farklı aktiviteler, görülmesi gereken onlarca farklı yer bulunuyor. Sadece doğasıyla değil, aynı zamanda tarihiyle de çok sayıda kişiyi kendine çeken bu özel beldede, keyif alacağınız bir yaz sizi bekliyor. Biz de sizin için Bodrum gezilecek yerler nereler, bunu irdeledik. Gelin, hep birlikte inceleyelim.

Bodrum’a adım attığınız ilk andan itibaren, bölgeye has, beyaz renkte bodrum evleri sizi karşılayacak. Oldukça estetik bir görüntü sergileyen bu evler, bölgenin mimarisini çok güzel yansıtıyor. Özellikle gün batımında muhteşem bir görsel şölen yaşatan Bodrum, misafirlerine her an en iyiyi sunmak için çabalıyor.

Bodrum merkezinde gezilecek belli başlı tarihi mekanlar mevcut. Bunların başında, herkesin bildiği Bodrum Kalesi geliyor. Bununla birlikte, mozoleler, farklı adalar, müzeler ve çok daha fazlası Bodrum tatilinizi renklendirmek için hazır.

Mutlaka Görülmesi Gerekli: Bodrum Kalesi

Belde merkezinde yer alan ve Bodrum’un neredeyse her noktasından görülebilen Bodrum Kalesi, bölgenin en iyi korunmuş eserlerinden biri. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kalelerinden biri olan bu kalenin tarihi oldukça eski.

Bodrum Kalesi 

1522 yılında inşa edilen bu kale, zaman içerisinde Bodrum’un sembollerinden biri haline gelmiş. Kale içerisinde, kısa ve uzun rota olmak üzere iki farklı gezi rotası bulunuyor. Tercihinize göre birini seçerek, kaleyi keşfedebilir, her noktasını dolaşabilirsiniz. Oldukça büyük olan Bodrum Kalesi’nde, kulaklıklı sesli rehber hizmeti verildiği gibi, pek çok tur rehberi tarafından da anlatımlı turlar düzenleniyor. Eğer tarihe ilginiz varsa, bu turlardan birine katılmanız tavsiye edilmekte.

Dünyanın Yedi Harikasından Biri: Halikarnas Mozolesi

Bodrum denildiğinde akla sadece deniz ve güneş değil, aynı zamanda böylesi özel bir tarih de geliyor. Dünya’nın yedi harikasından biri olarak gösterilen Halikarnas Mozolesi’nin kalıntıları Bodrum’da yer alıyor.

Halikarnas Mozolesi, Bodrrum

Yapıldığı dönemin en iyi eserlerinden biri olan bu mozole, dünyanın her noktasından turist çekmekte. Kral Mausolos tarafından, kız kardeşi ve karısı için inşa ettirilen bu yapı, Mısır ve Yunan mimarilerinin bir arada görülebileceği az sayıda eserden biri olma özelliğine sahip.

Kalıntılar dışında pek çok mimari eserin de yer aldığı bu mozole, Bodrum’da gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor.

Gümüşlük’ü Ziyaret Edin

Gümüşlük, Bodrum

Bodrum merkezden 22 kilometrelik bir araç yolculuğu yaparak Gümüşlük’e ulaşabilirsiniz. Bir koy etrafında kurulu olan bu sevimli balıkçı kasabası çok keyifli bir gezinti yaşatacak. Bölgenin en çok sevilen koylarından biri olan Gümüşlük araç trafiğine tamamen kapalı. Bu sevimli bölgeye giriş yaparken aracınızı park etmeniz gerekiyor.

Balıkçı teknelerinin arasında, köy kahvesinde çayınızı kahvenizi içerken, yemyeşil doğaya ve dalga seslerine şahit olacaksınız. Gümüşlük, Bodrum’da görülmesi gereken en özel noktalardan bir tanesi olma özelliğine sahip.

Bodrum Müzelerini İhmal Etmeyin

Birbirine yakın konumlarda, Bodrum’un merkezinde konumlanmış pek çok müze yer alıyor. Bu müzelerde, bölgede keşfedilen yüzlerce farklı tarihi eser sergileniyor. Her dönemde popüler bir kent olmuş olan Bodrum’da, neredeyse her medeniyete dair bir iz bulmak mümkün. Bodrum Kalesi’nden sonra, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini ziyaret edebilir, sadece çevrede değil, Akdeniz’de çıkan tüm tarihi eserleri görebilirsiniz.

Buna ek olarak, Zeki Müren’in son günlerini geçirdiği evini, Zeki Müren Sanat Galerisi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ücretli gezilen bu müzede, sanatçıya ait eşyalar, kostümler, ödüller ve daha pek çok farklı sergi bulunuyor.

Bodrum ve çevresindeki güzellikleri keşfederken Bodrum özel havuzlu tatil villalarında konaklayabilirsiniz. Hemen Hellovillam'ın Bodrum Kiralık Villalarını  inceleyerek, kendinize uygun villayı bulup, rezervasyon yaptırabilirsiniz.