Talep Gönder, Ekstra İndirim Yakala!

Sizler için bir Datça rehberinden fazlasını hazırladık. Datça'nın narin güzelliği Kızılbük Koyu'nu ve çevresindeki güzellikleri gelin birlikte okuyalım. 

“Ben, bilmediğim sokaklarda bir başıma; Gönlüm öylesine geniş, öyle ferah, İlk defa görmüş gibi dünyayı,’ diyerek yola çıktım…"

Can Yücel / Bir Demet  

1. Kızılbük Koyu Nerededir?

Kızılbük Koyu, Datça’dan 20 km mesafededir.

Mesudiye köyünün koylarından birisidir. Datça-Knidos yolundan sola sapınca çamlar arasında ilerleyen 3 km’lik toprak yolla ulaşılan Mesudiye Köyü ve Mesudiye'den sonra 2 km ileriden Kızılbük Koyu’na ulaşılır. 

2. Bungalov Evleri

Oldukça ferah, yüksek tavanlı, önünde bir balkonu olan küçük evlerde huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Bahçeden denize ve sahile sadece 50 metrelik zakkumların taç olduğu bir yoldan yürüyerek geçiyorsunuz. 

Günün ilk ışığıyla birlikte uyanıp, bungalovlardan serin toprağa ayağınızı attıktan sonra yaklaşık 200 metre uzunluğunda olan sahilinden ılık bir denize girip, küçük balıkların eşliğinde yüzebilirsiniz. 

3. Hayıtbükü

Kızılbük‘ ün sağ tarafında teknecilerin favori limanlarından olan Hayıtbükü var. Hayıtbükü, Ege ve Akdeniz kıyılarında mavi tura çıkan teknelerin rotasında bulunan limanlardan biri.

Hayıtbükü’nde ağaçların altına saklanmış küçük çay bahçeleri, sevimli sahil lokantaları ve pansiyonlar bulunuyor. Burada kendi yaptıkları gözlemelerin ve ayranın tadına bakmanızı tavsiye ederiz. 

4. Knidos

Mesudiye tarafına giden güzergah üzeriden gidip, yol ayrımından sağa sapıldığında , Yazıköy’ e ulaşırsınız. Yazıköy’ü geçerken Akdeniz mimarisindeki taş evlerden ve daracık sokaklardan geçersiniz. Yazı Köy‘den 7-8 km kadar sonra da Knidos’a ulaşırsınız. 

Kızılbük‘e ya da çevresindeki koylara gittiyseniz, Knidos‘u kesinlikle görmeniz gerekiyor. Datça‘ya gittim diyebilmek için burayı ziyaret etmeniz, ihtişamı ile davetkar bir hak talep ediyor adeta…

Yol boyunca size badem ağaçlarının eşlik edecektir, arabanızın camlarını açıp, yavaş rüzgarın ve badem ağaçlarının sesini dinleyebilirsiniz…

5. Tekne Turları

Datça Limanından sabah yola çıkıp gün boyu sürecek bir tur sizi çevredeki koyların saklı güzellikleriyle buluşturuyor…

Kızılbük ve çevresini görmek istiyorsanız, Mesudiye turunu seçmelisiniz. Önce Dilek Mağarası'na gidiliyor, ardından Domuz Çukuru’nda yarım saat yüzme molası veriliyor.

Hayıtbükü’nde 1,5 saat kalınıyor, yemek burada yeniyor. Dönüşte İnceburun Koyu’ndan, Gök Liman’a gidilip, Kargılı Koyu‘nda yarımşar saatlik yüzme molası veriliyor. Sonra Datça Limanı'na dönülüyor. Tur sırasında nerede daha fazla kalmak isteyeceğinize karar vermekte zorlanacağınızı söylemeden geçmeyelim. 

Kızılbük Koyu'nun büyüleyici güzellikteki atmosferine şahit olmak için Hellovillam'ın Datça'da bulunan kiralık villalarını inceleyip, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Onlarca seçenek arasından villanızı seçmek için hemen harekete geçin.

En Son Eklenen İçerikler
Tümünü göster Tümü